WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Закони Хамурапі - Реферат

Закони Хамурапі - Реферат

в змозі нести службу свого батька, то третя частина поля і саду повинні бути віддані його матері, і нехай його мати ростить його.
(§ 30) Якщо або редум, або баірум через справи служби кинув своє поле, свій сад і свійбудинок і пішов, а після нього інший прийняв його поле, його сад і його будинок і протягом трьох років ніс його службу, то якщо він повернеться і зажадає своє поле, свій сад і свій будинок, вони не повинні бути йому дані: тільки той, що прийняв їх і ніс його службу, може нести її і надалі.
(§ 31) Якщо він пішов тільки на один рік, потім він повернувся, то йому повинні бути віддані його поле, його сад і його будинок; нехай він самий несе свою службу.
(§ 32) Якщо тамкар викупив редума або баірума, викраденого в полон при поході царя, і доставив його в його поселення, то якщо в його будинку є засоби для викупу, він самий повинний себе викупити; якщо в його будинку немає засобів для викупу, він повинний бути викуплений храмом свого поселення; якщо в храмі його поселення немає засобів для викупу, його повинний викупити палац; його поле, його сад і його будинок не можуть бути віддані за викуп.
(§ 33) Якщо сотник або десятник узяв людини, не підлягаючому призову, або ж він прийняв для царського походу найманця і послав його в якості заміни, то цей сотник або десятник повинний бути убитий.
(§ 34) Якщо сотник або десятник забрав добро редума, пригнобив редума, віддав редума в найми, зрадив редума сильному в суді або забрав подарунок, котрий цар дав редуму, то цей сотник або десятник повинний бути убитий.
(§ 35) Якщо людина купила з рук редума волів або овець, яких цар дав редуму, то він утрачає своє срібло.
(§ 36) Поле, будинок і сад, що належать редуму, баіруму або несучому подати, не можуть бути продані за срібло.
(§ 37) Якщо людина купила поле, сад або будинок, що належать редуму, баіруму або несучому подати, то його документ повинний бути розбитий, а своє срібло він утрачає; поле ж, сад або будинок він зобов'язаний повернути їхньому старому власнику.
(§ 38) Редум, баірум і несучий подати не може відписати своїй дружині або дочка нічого з поля, саду або вдома, що входять до складу його ілька, а також не може віддавати їх за свою боргову розписку.
(§ 39) З поля, саду і вдома, що він купував і одержував, він може відписати своїй дружині або своя дочка, а також віддавати за свою боргову розписку.
(§ 40) Надитум, тамкар і несучу іншу службу може продавати за срібло своє поле, свій сад і свій будинок; покупець. же повинний буде нести службу за поле, сад і будинок, що він купує.
(§ 41) Якщо людина обміняла поле, сад і будинок, що належать редуму, баіруму або несучому подати і дав приплату, то редум, баірум або несучий подати повертається до свого поля, своєму саду і своєму будинку, а приплату, що була йому дана, він бере собі.
(§ 42) Якщо людина орендувала поле для опрацювання і не виростила на поле зерна, то його варто обвинуватити в невиконанні необхідної роботи на поле, а потім він повинний буде віддати хазяїну поля зерно відповідно до врожаю його сусід.
(§ 43) Якщо він зовсім не опрацював поле, а закидав його, то він повинний віддати власнику поля зерно відповідно до врожаю в його сусід, а поле, що він закидав, він повинний розбити, зорати, зборонити і потім повернути хазяїну поля.
(§ 44) Якщо людина орендувала на трьох року перелогову землю для ріллі, але він був нерадив і не розорав поле, то на четвертому році він повинний зорати, просапати і зборонити, а потім повернути власнику поля; крім того, він повинний відміряти по 10 гурів зерна за кожний бур поля.
(§ 45) Якщо людина віддала своє поле орачу за орендну плату й одержала орендну плату за своє поле, а потім Адад побив поле або ж повіддя віднесло врожай, то збиток - на орачі.
(§ 46) Якщо він не одержав орендну плату за своє поле, то чи віддав він поле з половини або з третьої частки врожаю, поділити зерно, що буде зібрано на поле, у відповідності (?) з умовами договору.
(§ 47) Якщо орач, оскільки він у перший рік оренди не виправдав навіть своїх витрат, сказав: "Поле я знову опрацюю", то хазяїн поля не повинний заперечувати; тільки цей орач може опрацювати його поле, а при жнивах він візьме зерно відповідно до своїх зобов'язань.
(§ 48) Якщо людина має на собі процентний борг, а Адад побив поле, або повіддя віднесло врожай, або ж через безводдя зерно не з'явилося на поле, то цього року він не зобов'язаний повернути зерно своєму позикодавцю; він може переписати свою табличку і відсотки за цей рік не сплачувати.
(§ 49) Якщо людина взяла в тамкара срібло і віддала тамкару оброблюване зернове або сезамове поле, сказавши йому: "Поле опрацюй і зерно або ж сезам, що будуть, збери і візьми", то якщо землепашец106 виростить на поле зерно або сезам, тільки хазяїн поля повинний забрати зерно або сезам, що будуть на поле; а тамкару він повинний віддати зерно за його срібло, що він у нього взяв, із відсотками. Він також повинний відшкодувати тамкару витрати по опрацюванню поля.
(§ 50) Якщо він віддав оброблене зернове поле або ж оброблене сезамове поле, то тільки хазяїн поля може забрати зерно або сезам, що будуть на полі, а тамкару він повинний повернути срібло з його відсотками.
(§ 51) Якщо він не має срібла для повернення, то він може віддати тамкару зерно або сезам відповідно його сріблу з відсотками, що він взяв у тамкара, відповідно до царського статуту.
(§ 52) Якщо орач не виростив на полі зерна або сезаму, то його зобов'язання не повинні бути змінені.
(§ 53) Якщо людина була безпорадна у відношенні зміцнення греблі, що на його землі, не зміцнив свою греблю, і в його греблі утворився пролом, і вода затопила поле сусіда, то людина, у чиїй греблі утворився пролом, повинний відшкодувати зерно, що він погубив.
(§ 54) Якщо він не в змозі відшкодувати зерно, то його самого і його майно повинні продати за срібло, а власники поляж, зерно яких вода затопила, повинна розділити це срібло між собою.
(§ 55) Якщо людина відчинила свій арик для зрошення, але був безпорадний, і вода затопила поле сусід його, то він повинний відміряти зерно відповідно до врожаю його сусід.
(§ 56) Якщо людина відчинила воду, і вода затопила роботу, зроблену на поле його сусіди, то він повинний відміряти по 10 гурів зерна за кожний бур площі.
(§ 57) Якщо пастух не спитав згоди в хазяїна поля для згодовування трави вівцям, а згодував поле вівцям без дозволу хазяїна поля, то хазяїн поля може стиснути своє поле, а пастух, що без дозволу хазяїна поля згодував поле вівцям, поверх того повинний віддати хазяїну поля по 20 гурів зерна за кожний бур площі.
(§ 58) Якщо пастух після того, як вівці піднялися з луки і знак закінчення пасіння була вивішена на міських коміра, пустив овець на поле і згодував поле вівцям, то пастух повинний охороняти поле, що він згодував, і під час жнив він повинний відміряти хазяїну поля по 60 гурів зерна

 
 

Цікаве

Загрузка...