WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Основи земельного права України - Реферат

Основи земельного права України - Реферат

ОСНОВИ ЗЕМЕЛЬНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
План
1. Загальна характеристика земельного права: поняття і предмет правового регулювання
2. Загальна характеристика Земельного кодексу
3. Види земель та їх правовий статус
4. Форми власності на землю
5. Право державної власності на землю
6. Право колективної та приватної власності на землю
7. Користування землею
8. Оренда землі
9. Плата за землю
10. Вирішення земельних спорів
1. Загальна характеристика земельного права: поняття і предмет правового регулювання
Земельне право - галузь права, що регулює земельні відносини з метою забезпечення раціонального використання земель, створення умов для під-вищення їхньої ефективності, охорони прав організацій та громадян як землевласників і землекористувачів. Отже, предметом правового регулювання земельного права є відносини з володіння, користування та розпорядження земельними ресурсами, а також із їх охорони і раціонального використання. Земельне право - комплексна галузь права України, адже її основу складають норми цивільного права, органічно пов'язані з нормами адміністративного та екологічного права. Головними джерелами земельного права слід визнати Конституцію України, Земельний і Цивільний кодекси.
2. Загальна характеристика Земельного кодексу
Земельний кодекс було прийнято 13 березня 1992 р. Він установлює, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин із метою створення умов для раціонального використання та охорони земель, рівноправного розвитку всіх форм власності на землю і господарювання, збереження та відтворення родючості грунтів, поліпшення природного середовища, охорони прав громадян, підприємств, установ та організацій на землю. Його розділами є: 1. Загальні положення. 2. Використання земель. 3. Охорона земель. 4. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам і втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва. 5. Контроль за використанням і охороною земель та їх моніторинг. 6. Державний кадастр земель. 7. Землеустрій. 8. Вирішення земельних спорів. 9. Відповідальність за порушення земельного законодавства. 10. Міжнародні договори.
3. Види земель та їх правовий статус
Усі землі України, відповідно до цільового призначення, поділяються на:
o землі сільськогосподарського призначення;
o землі населених пунктів (міст, селищ міського типу і сільських населених пунктів);
o землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення;
o землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
o землі лісового фонду;
o землі водного фонду;
o землі запасу.
Переведення земель з однієї категорії до іншої здійснюється у разі зміни цільового призначення цих земель.
Віднесення земель до відповідних категорій і переведення їх з однієї категорії до іншої провадиться органами, які виносять рішення про передачу цих земель у власність або надання їх у користування, а в інших випадках - органами, які затверджують проекти землеустрою та ухвалюють рішення про створення об'єктів природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення.
4. Форми власності на землю
Власність на землю в Україні має такі форми: державну, колективну, приватну. Усі форми власності є рівноправними.
Розпоряджаються землею ради народних депутатів, які в межах їхньої компетенції передають землі у власність або надають у користування та вилучають їх.
Повноваження щодо передачі, надання та вилучення земельних ділянок місцеві ради народних депутатів можуть передати відповідно органам дер-жавної виконавчої влади або виконавчим органам місцевого самоврядування.
5. Право державної власності на землю
У державній власності перебувають усі землі України за винятком земель, переданих у колективну і приватну власність.
Суб'єктами права державної власності на землю виступають:
o Верховна Рада України - на землі загальнодержавної власності України;
o Верховна Рада Автономної Республіки Крим - на землі в межах території Республіки, за винятком земель загальнодержавної власності;
o обласні, районні, міські, селищні, сільські ради народних депутатів - на землі в межах їхніх територій, за винятком земель загальнодержавної власності.
Землі, що знаходяться в загальнодержавній власності, можуть передаватись у колективну або приватну власність і надаватися в користування, у тому числі в оренду. Не можуть передаватись у колективну і приватну власність:
o землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, пасовища, сінокоси, набережні, парки, міські ліси, сквери, бульвари, кладовища і т. д.), а також землі, надані для розміщення будинків органів державної влади та державної виконавчої влади;
o землі гірничо-добувної промисловості, єдиної енергетичної та космічної систем, транспорту, зв'язку, оборони;
o землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
o землі лісового фонду;
o землі водного фонду;
o землі сільськогосподарських науково-дослідних установ і навчальних закладів та їх дослідних господарств, навчальних господарств навчальних закладів, державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, елітно-насінницьких і насінницьких господарств, племінних заводів, племінних радгоспів і конезаводів, господарств із вирощування хмелю, ефіроолійних, лікарських рослин, фруктів і винограду.
6. Право колективної та приватної власності на землю
Земля може належати громадянам за правом колективної власності.
Суб'єктами права колективної власності на землю є колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, садівницькі товариства, сільськогосподарські акціонерні товариства, у тому числі створені на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Розпорядження земельними ділянками, що знаходяться в колективній власності, здійснюється за рішенням загальних зборів колективу.
У колективну власність можуть бути передані землі колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, землі садівничих товариств - за рішенням загальних зборів цих підприємств, кооперативів, товариств. Землі в колективну власність передаються безкоштовно. Кожний член колективної власності на землю в разі виходу з колективу має право одержати свою частку землі в натурі (на

 
 

Цікаве

Загрузка...