WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Діяльність суб’єктів господарювання на енергетичному ринку - Реферат

Діяльність суб’єктів господарювання на енергетичному ринку - Реферат

ДАЕК, яка в подальшому була закрита заліками за рахунок поставок електричної енергії.
У зв'язку з невизначеністю розмірів боргів кожного споживача і можливістю отримання цінностей в рахунок боргів, а також внаслідок відсутності контролю з боку керівників за достовірністю проведених товарообмінних операцій, складалися сприятливі умови для різних роду зловживань, привласнення державних коштів тощо.
Проведеною у ВАТ "Луганськобленерго" інвентаризацією цінних паперів встановлено недостачу векселів на суму 25,9 млн грн. Матеріали передано в органи прокуратури.
Однією з причин незадовільних розрахунків з енергогенеруючими компаніями є відсутність фінансової дисципліни у самій компанії "Укренерго", якою допущено численні факти витрачання коштів без наявного джерела покриття таких витрат.
Зокрема, за відсутності прибутку і відповідних фондів, що формуються за його рахунок, компанією здійснювалися витрати з фондів розвитку виробництва, матеріального заохочення і соціального розвитку. Внаслідок таких порушень відволікались обігові кошти, що могли бути спрямовані на першочергові платежі для погашення заборгованості за отриману електроенергію. Станом на 01.01.99 заборгованість за електроенергію досягла 4,9 млрд грн., а іммобілізація за рік зросла майже у 4 рази (з 51,0 до 194,2 млн грн.).
Зростанню заборгованості за спожиту електроенергію сприяли також дії підприємств-споживачів, що вишукували різноманітні шляхи для неперерахування грошових коштів за спожиту електроенергію на розподільні рахунки енергопостачальних компаній.
Встановлено численні факти, коли за наявності на розрахунковому рахунку грошових коштів у розмірах, достатніх для сплати рахунків за отриману електроенергію, розрахунки здійснювалися шляхом придбання у комерційних структур товарно-матеріальних цінностей з подальшою передачею їх підприємствам електромереж за рахунокпогашення заборгованості за отриману електроенергію.
Деякі керівники підприємств для уникнення сплати боргів за спожиту електроенергію відкривали в банках по два і більше рахунків. ВАТ "Дніпропетровський трубний завод" відкрило в установах банків один основний рахунок, 4 поточних і 17 валютних, на які надходили грошові кошти. Так, тільки за лютий 1999 року заводом отримано 2 млн грн, але можливість частково розраховуватись за спожиту електроенергію грошовими коштами не було використано, внаслідок чого заборгованість за електроенергію на 01.03.99 становила 2,1 млн грн.
Недосконалість нормативних актів, якими регламентується здійснення суб'єктами господарювання розрахункових операцій шляхом проведення взаємозаліків, взаєморозрахунків, товарообмінних операцій, вексельних розрахунків призводить до суттєвих фінансових втрат, що негативно впливає на розрахунки за енергоносії.
До системи розрахунків за спожиті енергоносії підприємствами залучалися незалежні постачальники та інші комерційні структури, що призводило до перерозподілу прибутків на їх користь за рахунок збитковості операцій для державних підприємств.
При перевірці незалежних постачальників електроенергії в Луганській області встановлено, що шахта "Індустрія" в результаті перевідступлення права на стягнення боргів з Луганської ГРЕС різним комерційним структурам зазнала збитків на суму 2,1 млн грн.
На жаль, переуступлення взаємних боргів ведуть не до зменшення заборгованості, а тільки до зміни боржника. Так, згідно з угодою від 30.06.97 між ЗАТ "Київ-Донбас", КП "Надра Сервіс" та ДАЕК "Західенерго" проведено переуступлення боргу в сумі 975 тис грн, у результаті заборгованість зменшилась тільки на вартість поставленого КП "Надра Сервіс" вугілля на суму 188,4 тис. грн., а решту заборгованості, що рахувалася станом на 01.03.99 на суму 786,6 тис. грн, не погашено.
Головним напрямом діяльності ТЕС є виробництво електричної та теплової енергії, що відпускається теплоенергогенеруючим компаніям для подальшої її реалізації.
Основними постачальниками вугілля є холдингові компанії системи Мінвуглепрому України та незалежні постачальники, частка поставок яких з кожним роком зростає.
Так, на Ладижинську ТЕС (Вінницька область) від холдингових компаній Мінвуглепрому надійшло 45,9% загального обсягу поставленого вугілля, а від незалежних постачальників - 52,9% та від інших - 1,2%.
У зв'язку з тяжким фінансовим станом борги станцій як державним, так і недержавним постачальникам зростають.
Так, заборгованість Ладиженської ТЕС станом на 01.03.99 зросла до 244,9 млн грн., або на 29,1% проти заборгованості, що існувала на 01.01.98.
У той же час на ТЕС утворилася значна дебіторська заборгованість з постачальниками вугілля, але претензійна робота проводиться не на належному рівні. Крім того, користуючись складною ситуацією в розрахунках та безконтрольністю з боку міністерства, керівники станцій укладали від початку збиткові угоди, а також допускали інші порушення.
У зв'язку з тимчасовим припиненням діяльності суб'єктів підприємництва або порушенням ліцензіатами умов та правил здійснення підприємницької діяльності НКРЕ України зупинено дію 71 ліцензії: 2 - на виробництво електроенергії і 69 - на постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом; анульовано 119 ліцензій: 24 - на виробництво електроенергії, 93 - на постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом, 1 - на оптове постачання електроенергії, 1 - на передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електромережами.
Занепокоєння викликають порушення ліцензійних умов постачальниками електроенергії за регульованим тарифом (обласними енергопостачальними компаніями) в частині проведення розрахунків з ОРЕ за покупну електроенергію. За грубе порушення порядку розрахунків за куповану електроенергію, а саме: вкрай низький рівень проплат та постійне зростання заборгованості перед ОРЕ, НКРЕ розпочала процедуру анулювання ліцензій ВАТ "ЕК "Херсонобленерго", ВАТ "Львівобленерго", ВАТ "Луганськобленерго" та ВАТ "ЕК "Чернівціобленерго".
Аналіз емпіричних матеріалів про розвиток економіко-кримінологічної ситуації в енергетичній галузі, функціонування посередницьких структур на енергетичному ринку України дає підстави зробити висновки та запропонувати заходи щодо протидії криміналізації, посилення законності в діяльності суб'єктів господарювання в галузі.
1. Спостерігається тенденція щодо зниження загальних обсягів виробництва

 
 

Цікаве

Загрузка...