WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Діяльність суб’єктів господарювання на енергетичному ринку - Реферат

Діяльність суб’єктів господарювання на енергетичному ринку - Реферат

машинобудівельної та хімічної галузей, 7 інститутів, спеціалізованих та обчислювальних центрів, 466 комерційних структур. Ліцензіати з виробництва електроенергії здійснюють свою діяльність на власному або орендованому обладнанні. Ліцензіати з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом використовують власні електромережі, а незалежні постачальники на підставі укладених з передавачами електроенергії договорів використовують електромережі передавача для транспортування електроенергії своїм споживачам, сплачуючи за це згідно з тарифами на передачу,встановленими НКРЕ.
Відпуск електричної енергії здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.97 № 487 за умов внесення авансового платежу (визначається Радою ОРЕ) чи фінансових гарантій від кредиторів ОРЕ (угода про списання заборгованості за поставлену та отриману з ОРЕ електричну енергію).
За 1998 р. та 9 місяців 1999 р. було відпущено електричної енергії з ОРЕ постачальникам за нерегульованими тарифами на загальну суму 4,26 млрд грн., оплачено всього за вказаний період 3,5 млрд грн., у тому числі коштами 9,6 млн грн., або 0,2% від товарної продукції, по рахунку 2602 (відповідно постанови КМУ № 621) - 0,7 млрд грн., або 16%, а решта була списана з угод (переказових доручень). Залишок несплаченого боргу складає 0,7 млрд грн., з яких 0,5 млрд грн. - борг НАЕК "Енергоатом" перед ОРЕ як постачальника за нерегульованим тарифом, а решта - борги інших кредиторів.
Механізм функціонування Оптового ринку електричної енергії передбачено Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Тимчасових умов функціонування Оптового ринку електричної енергії" від 5.11.99 № 2043.
Кримінологічні аспекти діяльності суб'єктів господарювання на енергетичному ринку. За матеріалами Міністерства внутрішніх справ України, аналіз кримінальних справ та вивчення фактичного стану на місцях свідчить про те, що, незважаючи на вжиті заходи, криміногенна ситуація на енергетичному ринку залишається складною.
Виходячи з вимог Президента України та Уряду України, Міністерством внутрішніх справ у взаємодії з іншими правоохоронними та контролюючими органами активізована діяльність щодо посилення боротьби зі злочинністю на енергетичному ринку держави.
У результаті працівниками органів внутрішніх справ за 9 місяців 1999 р. на енергетичному ринку України виявлено 2006 корисливих злочинів, у тому числі 493 розкрадання державного та колективного майна, з яких 168 - у великих і особливо великих розмірах та 91 факт хабарництва. Збитки від вчинених злочинів склали понад 105 млн грн., з яких понад 61 млн грн. відшкодовано. До скоєння вказаних правопорушень причетно 2016 осіб, у тому числі 325 керівників різного рівня.
За матеріалами УМВС України, прокуратурою м. Вінниці порушено кримінальну справу за ознаками ст. 165 КК України відносно колишнього голови правління Вінницької філії акціонерного банку "Енергобанк" Костюка І. Г., який, зловживаючи посадовим становищем, протягом 1997-1998 рр. уклав депозитні угоди з київським ТОВ "Енергія Маркет" та АБ "Енергобанк" (м. Київ), і незаконно видав кредити ряду комерційних структур - "ДАР", "РУС", "Зернопром", "Валето ЛТД" - на загальну суму 6,0 млн грн., які до цього часу не повернуто. Зазначеними комерційними структурами отримано кредитні кошти, перераховані на фірму "РУС" з метою закупки і перепродажу електроенергії та палива. В ході розслідування порушено три кримінальні справи за ознаками ст. 1485 КК України відносно посадових осіб комерційних фірм "ДАР", "Зернопром", "Валето ЛТД".
Складне фінансове становище підприємств-виробників окремі комерційні структури використовують для здійснення різних операцій, насамперед посередницьких, нерідко на шкоду інтересам державних підприємств. Розповсюдженого характеру набули факти укладання прямих угод з комерційними структурами на поставку палива, обладнання та розрахунків за електроенергію.
Так, у Миколаївській області викрито генерального директора Київського ТОВ "Альфа" Криводуба, який, заключивши з НАЕК "Енергоатом" угоду на право отримання боргу, кошти на суму 1,6 млн грн., що надійшли від ДК "Молденерго" Південно-Українській АЕС в оплату за відпущену електроенергію, витратив на закупівлю матеріальних цінностей та реалізував їх через дочірнє підприємство, а гроші привласнив.
Не зменшується кількість злочинів, пов'язаних із застосуванням різних схем безгрошових розрахунків (шляхом обміну продукцією, переуступки права вимоги повернення боргу, зарахування векселів тощо), що призводить до перерозподілу прибутків на користь приватних фірм і, як наслідок, до їх збагачення за рахунок державних підприємств.
За матеріалами УБОЗ УМВС України в Тернопільській області 27 жовтня 1999 року порушено кримінальну справу за ознаками ст. 861, ч. 2 ст. 1485 КК України відносно організованого злочинного угруповання, до складу якого входили мешканці міст Тернополя, Києва, Чернівців, Бердичева та посадові особи ВАТ "Тернопільобленерго". Ними розроблено та реалізовано схему взаємозаліків через посередницькі комерційні структури, внаслідок якої державі заподіяні збитки на суму понад 5 млн грн.
Переважно розрахунки за спожиту електроенергію проводяться через взаємозалік і вексельні розрахунки, а за допомогою грошових коштів - лише 5-10%. Зокрема, у Донецькій області за два місяці поточного року споживачами сплачено за електроенергію 205,7 млн грн., з яких грошовими коштами - тільки 7,4%, а бартерними розрахунками та векселями - 88,7%. Так само в Запорізькій області за отриману електроенергію споживачі розрахувалися грошима тільки на 7%, а 47% сплачено векселями і 46% взаємозаліками.
Для впорядкування проведення розрахунків за спожиту електроенергію Кабінет Міністрів України Постановою "Про встановлення спеціального режиму розрахунків за реалізовану споживачам електричну енергію" від 05.06.98 № 811 затвердив Порядок розрахунків за реалізовану електричну енергію, яким передбачалося відкриття спеціального рахунку в кожному структурному підрозділі обленерго і щоденне перерахування коштів через уповноважений банк у повному обсязі фактичного надходження безпосередньо на відповідний транзитний рахунок ДАЕК (обленерго).
З введенням Постанови в дію надходження грошових коштів збільшилось. Так, із загальної суми

 
 

Цікаве

Загрузка...