WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особливості приватної методики розкриття убивств, скоєних із застосуванням вогнепальної зброї, вибухових пристроїв і вибухових речовин - Реферат

Особливості приватної методики розкриття убивств, скоєних із застосуванням вогнепальної зброї, вибухових пристроїв і вибухових речовин - Реферат

- установка під дверима чи ворітьми; закидання у вікно чи вентиляційну трубу;

- закидання у двір будинку;

- установка на підвіконні чи балконі;

- установка в стіни чи фундаменті;

- установка в автомобілі;

- кидок у людину;

- постріл із гранатомета;

- установка на дереві чи стовпі;

- розміщення в грунті; посилка поштою;

- закидання на дах.

У багатьох випадках злочинцем, залежно від обстановки і параметрів пристрою, з метою утруднення можливості його завчасного виявлення і знешкодження заздалегідь визначається спосіб маскування ВП.

Спосіб маскування ВП обумовлюється місцем його застосування. У випадках, коли місцем обране конкретне приміщення (кімната, кабінет і т.ін.), ВП може бути поміщене у кошик для непотрібних паперів, шухляду робочого столу визначеної особи, у книгу з заздалегідь зробленими вирізаними в її аркушах для поміщення ВП, у портфель або пакет (згорток), нібито забутий кимось у приміщенні і т. ін. Можливе також маскування вибухівки під мішки із сипучим вантажем, наприклад цукром.

Так, у 1986 році невідомий передав вахтовому для капітана катера "Комета" (маршруту Одеса-Очаків) книгу, загорнену у твердий пакувальний матеріал. Вийшовши в море, капітан розкрив книгу, після чого відбувся вибух і від отриманих поранень капітан помер на місці події. Експертизою встановлено, що обкладинка книги служила лише камуфляжем для маскування ВП, усередині упакування знаходилися ВР і ВП, виконані кустарним способом. Злочин не розкритий.

При вибуху будинків ВП може бути поміщене в нежитлових частинах будинку (у підвалі, бойлерній, сходовій клітці, сміттєзбиральнику та ін.), а також в орендованих приміщеннях (офісах, квартирах, складах та ін.). Коли місцем кримінального вибуху визначений автомобіль, ВП міститься під капотом, усередині салону (нерідко під переднім сидінням) або ззовні на днищі автомобіля та ін.

Водночас, до готування до злочину, зокрема до убивства, належать і дії по попередньому обстеженню (рекогносцировці) передбачуваного місця скоєння злочину і навколишньої місцевості, вивченню звичного маршруту проходження майбутньої жертви і визначенню найбільш зручного місця для скоєння злочинного задуму, конкретної дати і найбільш придатного для цього часу а також при вбивствах на замовлення - дії по підшукуванню виконавця убивства, дії, пов'язані із забезпеченням транспортним засобом для доставки виконавця злочину на місце убивства і швидкого повернення з нього та ін. Не можна не відзначити той факт, що багато які із зазначених підготовчих до злочину дій часто здійснюються самим виконавцем.

Безпосереднє здійснення вбивства в основному залежить від використовуваних типів і видів зброї й інших засобів убивства, а також обраного місця злочину. При використанні стрілецької зброї з урахуванням обстановки відкривають вогонь на різній відстані від наміченої жертви: або стріляють майже в упор, або з більш значної відстані.

У під'їздах будинків убивці звичайно використовують пістолети з глушителями, стріляючи з близької відстані, очікуючи виходу жертви з квартири чи її повернення додому. При нападі на потерпілого, який знаходиться в автомобілі, відкривають вогонь не тільки при зупинці транспорту, при посадці (виході) потерпілого в автомобіль, але і по рухомій цілі із засідки або при переслідуванні. При убивствах за допомогою стрілецької зброї в квартирах і службових приміщеннях, як правило, використовуються пістолети з глушителями.

При використанні ВП для скоєння вбивства звичайно місцем обираються автомобілі потерпілих, офіси, квартири. Нерідко підривають заздалегідь викрадені автомобілі, начинені потужними зарядами ВР і припарковані у найбільш зручному місці для реалізації злочинного наміру. Щоб компенсувати недостатню вибірковість (не зовсім точну спрямованість) вибуху іноді злочинець чи злочинці збільшують заряд, що призводить до значного розширення ударного впливу ВП, до загибелі не тільки наміченої жертви, але і великої кількості сторонніх людей13.

На вибір злочинцем способу приховання злочину впливає характер зв'язку злочинця з потерпілим і місцем скоєння злочину. Характер і послідовність здійснюваних при цьому дій визначається особистісними даними злочинця й обстановки скоєння злочину.

Велике значення має розподіл убивств залежно від способу приховання слідів злочину. У випадках, коли дії щодо приховання були заздалегідь передбачені планом суб'єкта, реалізувалися з урахуванням і у взаємному зв'язку з підготовчими операціями і прийомами з позбавлення життя, їх варто розглядати як елемент способу здійснення вбивства.

Заходи для приховання убивства, які не охоплені способом, приймаються, насамперед, для приховання необережних убивств, а також скоєних у стані афекту. До числа заходів для приховання убивства варто віднести операції і прийоми щодо запобігання виникненню матеріальних слідів убивства на місці скоєння злочину, трупі, одязі, тілі убивці15.

Для створення резерву часу, що забезпечує злочинцеві можливість безперешкодно залишити місце скоєння злочину, він у низці випадків здійснює тимчасове приховання трупа. Так, труп, який знаходиться у житловому приміщенні, переноситься в підсобні приміщення, ванну кімнату, завалюється одягом, постільними приналежностями; у низці випадків приміщення, в якому знаходиться труп, з метою приховання слідів убивства підпалюється.

На відкритій місцевості труп маскується гілками, сухим листом, будівельним сміттям або переміщається в місце, де він буде менш помітний - у канаву, підвал, каналізаційний люк, каркас споруджуваного будинку або такого, що ремонтується і т. ін. Одночасно злочинцем вживаються заходи до знищення слідів злочинів на собі самому: чищення, прання, ремонт одягу його заміна, замивання слідів крові і т. ін.

Предмети, які використовувалися як знаряддя вбивства, наприклад вогнепальна зброя, нерідко викидаються на місці вбивства чи на шляху проходження від нього. Водночас зі знищенням слідів злочину злочинцем у багатьох випадках здійснюються спроби створення неправдивого алібі. Як правило, подібні спроби зводяться до схиляння родичів і знайомих до дачі неправдивих свідчень про час його повернення додому в день убивства, про їхнє спільне проводженні часу.

Дослідження способів підготовки здійснення і приховання вбивства за допомогою ВЗ, ВР і ВП проблема розкриття навмисних вбивств не охоплюється. Не менш яскравою характеристикою володіють особистості злочинця і потерпілого й інші елементи криміналістичної характеристики. Ці питання ми плануємо висвітлити в наступних наукових дослідженнях.

Аналіз наукових і практичних досліджень з тематики вбивств, скоєних із застосуванням вогнепальної зброї, вибухових пристроїв і вибухових речовин, дає змогу автором розцінювати їх недостатньо розробленими. Професори В.П. Бахін, В.Є. Коновалова, В.Ю. Шепітько, В.П. Колмаков, Ю.П. Аленін і деякі інші автори ставили проблему розкриття цієї категорії вбивств у найбільш широкому аспекті. Однак проблемам розробки криміналістичної характеристики цього виду вбивств увага додавалася вкрай не достатньо. Метою статті автором ставиться початок наукової розробки взаємодії слідчих і оперативно-розшукових установ щодо сумісних дій при розробці поняття "криміналістична характеристика вбивств". Перші висновки щодо цієї проблеми спонукають нас подалі вести розробку цього напрямку діяльності у розробці приватної методики розкриття та розслідування вбивств, скоєних із застосуванням вогнепальної зброї, вибухових пристроїв і вибухових речовин.

Література

ВІСНИК. Хмельницького інституту регіонального управління та права


 
 

Цікаве

Загрузка...