WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кримінально-правовий захист прав людини від службових зловживань в законодавстві окремих зарубіжних країн - Реферат

Кримінально-правовий захист прав людини від службових зловживань в законодавстві окремих зарубіжних країн - Реферат

Згідно кримінального законодавства США зловживанням є також використання для себе або для публічного органу, в якому працює службова особа, неопублікованої інформації, якою користується ця особа в силу допуску до неї, одержуючи при цьому грошову вигоду від майна, угоди або підприємства в результаті такої інформації або прямо заробляючи на основі використання такої інформації або дії.

На особливу увагу заслуговують норми про кримінально-правовий захист виборчих прав громадян, що випливають з Конституції США.

Зокрема, відповідно до 241 гл.18 Кодексу законів СІЛА забороняється лише таке діяння на виборах в федеральні органи, метою якого є порушення права особи на голосування, що прямо випливає з Конституції або федеральних законів. У даному випадку саме права людини і громадянина передбачені в Конституції, є об'єктом злочину. Параграф 242 зазначеного кодексу забороняє будь–якій особі, що діє від імені закону, згідно постанови, положення чи звичаю, навмисно позбавляти іншу особу будь-якого права, привілею чи імунітету, що гарантується та захищається Конституцією чи законодавством США. У зв'язку з цим доречно навести такий приклад із судової практики США. Так, відповідач - партійний чиновник, уповноважений реєструвати виборців, був обвинувачений у порушенні 2411242 гл.18 Кодексу законів США. За умисне знищення понад 150 заяв на реєстрацію виборців, він був засуджений до ув'язнення на 30 місяців. При цьому зловживання службовою особою своїм становищем було застосовано судом як обтяжуюча вину обставина7 (тоді як для звичайного громадянина термін ув'язнення був би набагато меншим).

Таким чином, кримінальне законодавство США спрямоване на боротьбу з корупцією в державних органах, оскільки обраний шляхом шахрайства службовець, цілком імовірно, продовжуватиме кримінальну лінію поведінки на службі. Щодо чиновника, якого підкупили під час виконання службових обов'язків, то він може вчиняти злочини проти виборців для того, щоб залишатися на посаді. Закріплення в кримінальному законодавстві США зазначених норм, є, на наш погляд, ефективним кроком у боротьбі з корупцією, передусім її попередження серед державних і федеральних службовців ще до обрання їх на посаду.

Кримінальне законодавство Німеччини, Австрії, Швейцарії, Швеції та Данії8 не містить згрупованих в окремі розділи злочинних порушень прав людини, вчинених службовими особами. Однак значна кількість норм передбачає кримінально-правовий захист права на темницю листування, телефонних і телеграфних переговорів; права на недоторканність житла; права на свободу; права на таємницю особистого життя. Окремі норми встановлюють відповідальність за злочини, вчинені особами при реалізації ними державних функцій.

В цілому захист прав людини перебуває в центрі уваги кримінального законодавства практично всіх європейських країн. Наприклад, в ст. 313 Кримінального кодексу Австрії передбачено підвищену кримінальну відповідальність, якщо службова особа вчинила злочинне діяння з використанням наданих йому службових повноважень. Особливістю такої відповідальності службових осіб є також і те, що за порушення таємниці листування приватна особа переслідується лише за скаргою потерпілого, тоді як чиновник що вчинив злочинне діяння з використанням наданих йому службових повноважень, переслідується громадським обвинувачем за згодою з потерпілою особою.

Суб'єктом службових злочинів в зарубіжному кримінальному законодавстві визнається державний службовець чи особа, яка обіймає виборну посаду. Такий підхід з одного боку певним чином, полегшує кваліфікацію діянь; з другого відповідає ідеї правової держави, мета якої полягає в захисті прав та свобод людини і громадянина. Оскільки державні службовці і особи що обіймають виборні посади, наділені владно-розпорядними функціями, то саме на них покладено обов'язок представляти інтереси громадян і здійснювати захист прав особи. Вчинення службовою особою злочину свідчить не лише про підвищену суспільну небезпечність діяння, а й про невідповідність особи займаній посаді. Окрему увагу заслуговує кримінальна відповідальність службових осіб за скоєний злочин після звільнення з посади, яка передбачена в ряді європейських країн. Так, Кримінальним кодексом Швейцарії (ст. 321ter) визначено, що до службових осіб за розголошення службової темниці та порушення поштової чи телекомунікаційної таємниці можуть застосовуватись заходи кримінальної відповідальності й після припинення ними здійснення посадових чи службових функцій.

Отже, як висновок можемо констатувати, що у більшості країн Європи кримінальна відповідальність службових осіб за порушення прав людини має такі особливості:

а)відповідальність за ці злочини службових осіб значно суворіша, ніж приватних осіб;

б) криміналізовані порушення прав людини в формі необережності;

в) передбачена кримінальна відповідальність за службову бездіяльність;

г) існують спеціальні процедури притягнення службових осіб до кримінальної відповідальності.

Література

ВІСНИК. Хмельницького інституту регіонального управління та права

Слід також зазначити, що в загальних частинах кримінальних кодексів багатьох держав передбачений спеціальний вид кримінально-правового заходу - компенсація завданих збитків (обов'язок відшкодувати шкоду завдану злочином)10 .Застосування зазначеної міри примусу на нашу думку повинно бути визнано обов'язковим при притягненні службових осіб до кримінальної відповідальності за порушення прав людини, оскільки відповідно до Декларації основних принципів правосуддя для жертв злочинів і зловживань владою (1985)11 визначається обов'язок держави гарантувати компенсацію чи реституцію в разі порушених прав і свобод людини і громадянина.

В цілому, досвід багатьох країн в галузі кримінально-правового захисту прав людини від службових зловживань може бути з успіхом використаний при подальшому вдосконаленні кримінального законодавства України.


 
 

Цікаве

Загрузка...