WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правоздатність юридичних осіб, заснованих державою - Реферат

Правоздатність юридичних осіб, заснованих державою - Реферат

Оскільки державні підприємства займаються тими визначеними видами діяльності, виконання яких покликане забезпечити здійснення частини суспільно необхідних функцій держави і отримання прибутку з цієї діяльності, то недоцільно надавати такій юридичній особі право здійснювати будь-які види діяльності. Здійснення будь-яких не заборонених законом, видів діяльності - прерогатива підприємницьких товариств, метою яких є отримання максимального прибутку, а тому законодавець і наділяє їх загальною правоздатністю. Підприємець повинен мати можливість самостійно вирішувати, в що вкладати свій капітал і сили. Напрями діяльності диктує ринок. Сьогодні займатися однією діяльністю вигідно, а завтра ця діяльність почне приносити збитки. Державне підприємство, натомість, покликане здійснювати визначену, суспільно значущу діяльність. Йому не потрібно бути настільки "мобільним" в цивільному обігу, як підприємницькому товариству, а тому державне підприємство повинно наділятися спеціальною правоздатністю.

Дещо складнішою є ситуація з визначенням режиму правоздатності юридичних осіб приватного права, створених державою. Держава є активним учасником цивільного обігу і діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками. Крім специфічних, притаманних лише державі, організаційно-правових форм діяльності юридичних осіб (державне підприємство), держава може створювати юридичні особи і в таких формах, які передбачені законом для всіх суб'єктів цивільних відносин. Держава також має право брати участь в діяльності юридичних осіб приватного права. Найбільш поширеною організаційно-правовою формою юридичних осіб приватного права, що створюються державою, є форма акціонерного товариства. Акціонерне товариство, створене державою, є складним утворенням, в якому поєднуються інтереси засновників, акціонерів та загальносуспільні інтереси. Суть акціонерного товариства як форми полягає в об'єднанні капіталів для здійснення певної діяльності та досягнення визначеної мети. Акціонерне товариство є однією з форм підприємницьких товариств, а тому його метою є одержання прибутку. Акціонерне товариство поряд з метою одержання прибутку має своєю ціллю задоволення суспільно-необхідних інтересів. Держава для поповнення своїх доходів, наповнення державного бюджету здійснює підприємницьку діяльність в окремих високорентабельних галузях економіки. Це є нормальною практикою. В Греції, Іспанії, Італії, Португалії, Франції та інших країнах державний сектор економіки відіграє значну роль. Значна кількість державних комерційних організацій заснована там у формі акціонерних товариств. В акціонерних товариствах, створених державою, ціль отримання прибутку та ціль задоволення публічних інтересів завжди будуть взаємозалежати та співіснувати. Так, наприклад, для забезпечення обороноздатності країни державою було створено державну акціонерну холдингову компанію "Топаз" (ДАХК "Топаз"), яка виробляє відомі оборонні комплекси "Кольчуга". Виробництво цих оборонних комплексів призначене як для оборони України (публічні інтереси), так і для їх експорту за кордон з метою одержання прибутку. ДАХК "Топаз" здійснює певні визначені види діяльності по обороні країни, і якщо завтра "Кольчуги" купувати перестануть, а їх виробництво стане неприбутковим, то таке акціонерне товариство не повинно мати права займатися, наприклад, виробництвом сірників, тому що це прибутково. Хоча дане акціонерне товариство і є підприємницьким, проте в силу виконання ним специфічних публічних завдань воно повинно наділятися спеціальною правоздатністю.

Для визначення режиму правоздатності стосовно акціонерних товариств, заснованих державою, в законодавстві можна застосувати диференційований підхід. Спеціальну правоздатність повинні мати ті акціонерні товариства, створені державою, які відіграють важливу, основну роль у виконанні функцій держави. Останнім часом в законодавчій лексиці, зокрема тій, яка стосується приватизації, вживається термін "стратегічні підприємства". Під ним розуміють юридичні особи, засновані державою, які мають особливе значення для економіки країни. В законодавчому порядку можливим є вироблення поняття "стратегічного товариства", критеріїв за якими та чи інша юридична особа належала б до стратегічних, та наділення таких товариств спеціальною правоздатністю. Стратегічне товариство не є новою організаційно-правовою формою, а лише функціонально-якісною характеристикою юридичної особи. В той же час товариства, що не належать до стратегічних можуть мати загальну правоздатність.

Вважаємо, що, як правило, правоздатність юридичних осіб, заснованих державою, повинна бути спеціальною. Такі юридичні особи мають вчиняти ті дії та здійснювати ті види діяльності, які відповідатимуть визначеній засновником меті та тим функціям, які покладені на них державою. Мета юридичних осіб, заснованих державою, завжди буде спрямована на задоволення суспільно необхідних публічних інтересів.

В умовах, коли юридичні особи, що створені державою, будуть власниками переданого їм майна, спеціальна правоздатність повинна стати одним з засобів, механізмів ефективного контролю зі сторони засновника за діяльністю таких осіб.

Юридичні особи приватного права, в яких держава бере участь на загальних підставах разом з іншими учасниками цивільних відносин, можуть наділятися загальною правоздатністю.

Література

ВІСНИК. Хмельницького інституту регіонального управління та права


 
 

Цікаве

Загрузка...