WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові аспекти діяльності прикордонних військ України в сфері охорони виключної (морської) економічної зони - Реферат

Правові аспекти діяльності прикордонних військ України в сфері охорони виключної (морської) економічної зони - Реферат

- відкрите опублікування нормативних актів України по процедурі застосування запобіжних заходів (застосування зброї) проти суден-порушників законодавства про виключну (морську) економічну зону України.

- проведення Морськими силами ПВ України щорічних операцій "Калкан" із метою попередження і припинення браконьєрства в українських водах.

Примусові дії у виключній економічній зоні являють собою дії, спрямовані на припинення порушення порядку і правил, що визначають режим експлуатації ресурсів економічної зони і континентального шельфу прибережної держави.

Закон України Про виключну (морську) економічну зону України в статті 20 підставою для припинення правопорушень і затримки порушників законодавства про виключну (морську) економічну зону України встановлює як відповідні дії "на застосування ними сили, а також в інших виняткових випадках", [4] не розкриваючи при цьому, які випадки можуть рахуватися Принцип адекватності ступеня правопорушення застосовуваним для його припинення мірам передбачається у формулюванні цієї ж статті - "приймаються обумовлені обставинами міри", [4] проте і тут обсяг і характер цих мір не розкривається.

Подальший розвиток положень Закону України "Про виключну (морську) економічну зону України" міститься в Постанові Кабінету Міністрів України N 642, яка затвердила Положення про порядок охорони суверенних прав України у виключній (морській) економічній зоні від 12 червня 1996 року [5]. Так, п.9 Постанови вводить нові підстави застосування такого запобіжного заходу, як затримання судна-порушника: "якщо є достатньо підстав вважати, що іноземне судно порушило законодавство про виключну (морську) економічну зону і при цьому намагається сховатися".

Застосовуються міри, які при затриманні можна розділити на попереджуючі міри і запобіжні заходи.

Серед попереджуючих мір застосовуються "сигнали, установлені міжнародним зведенням сигналів" (п. 10).

На аналогічну диспозицію "у відповідь на застосування ним [судном-порушником - прим. автора] сили, і в інших особливих випадках" уповноважені особи ПВ можуть визначати встановленим порядком " всі міри відповідно до обставин" (п.11).

Таким чином, не розкриваючи зміст "особливих" або "виняткових" обставин або випадків підзаконний акт, який має меншу юридичну силу перед законом України співвідношення ступеня правопорушення від застосовуваних запобіжних заходів переміщає в більш "жорстку" форму.

Постанова, яка направлена на деталізацію положень Закону України "Про державний кордон України" від 4 листопада 1991 року, який визначає застосування зброї ПВ України проти порушників державного кордону, регламентує застосування зброї проти суден-порушників законодавства про виключну (морську) економічну зону України.

Підставою для застосування зброї є:

1) "відбиток збройного нападу на них [ПВ України - прим. автора] або на інші судна України";

2) для "припинення явно виражених ворожих дій із боку іноземних суден проти українських надводних і підводних об'єктів";

3) "для припинення збройного опору суден-порушників законодавства про виключну (морську) економічну зону під час їхнього припинення і затримання";

4) "для затримання таких суден... у випадку невиконання вимог про припинення, якщо судно намагається сховатися й інші можливості його припинення вичерпані, після попереджувального пострілу" (п.11).

Практично всі перераховані вище підстави ввійшли в Наказ Держкомітету по справах охорони державного кордону України N 450 від 29.10.98 року, що затвердив Правила застосування зброї, бойової техніки, озброєння кораблів (катерів), літаків і вертольотів Прикордонних військ України спеціальних засобів і фізичної сили під час охорони державної кордону і виключної (морської) економічної зони України [3].

Ці правила розділили по характеру застосування зброї при захисті державного кордону України і при охороні виключної (морської) економічної зони України, що повною мірою відповідає спеціальному міжнародному-правовому принципу "обмеженого застосування сили при охороні виключної економічної зони".

Програмою дій на період до 2005 року, затвердженою Указом Президента України, передбачається створення Державної прикордонної служби як правоохоронного органу. На Державну прикордонну службу відповідно до цієї Програми та законопроекту будуть покладені такі завдання:

охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення протиправної зміни проходження державного кордону, забезпечення дотримання режиму державного кордону України, прикордонного режиму та режиму в пунктах пропуску через кордон;

охорона суверенних прав нашої країни у виключній (морській) економічній зоні й територі-альному морі та контроль зареалізацією і виконанням зобов'язань іншими державами, українськими та іноземними юридичними і фізичними особами, міжнародними організаціями у ній.

У майбутньому у загальній системі Державної прикордонної служби Морська охорона уявляється системою органів управління таугрупувань кораблів (катерів), літаків (вертольотів), які здійснюють охорону державного кордону України на морі, охорону суверенних прав у виключній (морській) економічній зоні України та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій у них [6].

Регіональні органи в межах повноважень, делегованих центральним апаратом Державної прикордонної служби, будуть реалізовувати державну прикордонну політику на морській ділянці кордону з'єднаннями та частинами Морської охорони.

При виконанні вищезазначених завдань Морській охороні Державної прикордонної служби будуть надані права:

проводити в установленому порядку огляд невійськових українських, іноземних суден, що допустили правопорушення під час плавання та перебування в територіальному морі, внутрішніх водах, а також під час стоянки суден у портах України, супроводжувати їх засобами Морської охорони в порти або за межі територіального моря України;

призупиняти або припиняти рибний промисел, морські наукові дослідження та інші роботи у виключній (морській) економічній зоні, територіальному морі та внутрішніх водах України за відсутності дозволу (погодження) на їх проведення або в разі порушення правил їх проведення, встановлених законодавством;

затримувати судна, що допускають порушення законодавства про виключну (морську) економічну зону України чи норм міжнародного права, і доставляти їх в один з відкритих для заходження іноземних невійськових суден України;

тимчасово обмежувати мореплавство і забороняти вихід у море українських невійськових суден і плавзасобів, незалежно від форм власності, які допустили порушення встановленого порядку плавання і перебування у територіальному морі та внутрішніх водах України;

забороняти сходити на берег і перебувати на березі членам екіпажів іноземних невійськових суден та іншим особам, які перебувають на них і допустили правопорушення під час плавання та перебування в територіальному морі, внутрішніх водах, а також під час стоянки суден в портах України [7].

Аналіз нормативної бази, що регулює діяльність ПВ України в сфері охорони виключної (морської) економічної зони України показав, що українське законодавство містить необхідний блок нормативних актів, що охоплює всі сфери діяльності ПВ України з питань охорони виключної (морський) економічної зони України.

У силу цього подальша правотворча діяльність повинна бути спрямована на удосконалення організаційно-правового механізму охорони виключної економічної зони України шляхом розвитку чинних норм, прийняттям ряду підзаконних актів на основі максимальної імплементації норм міжнародного права в національне законодавство України з урахуванням реформування Прикордонних військ України в правоохоронний орган - Державну прикордонну службу України.

Література

1. Про Прикордонні війська України: Закон України від 4 листопада 1991 р. //Відомості Верховної Ради України. - 1992. - № 2; 1996. -№37.

2. Про Концепцію охорони державного кордону та суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні: Постанова Кабінету Міністрів України № 120 від 22 січня 1996 року.

3. Про затвердження Правил застосування зброї, бойової техніки, озброєння кораблів (катерів), літаків і вертольотів Прикордонних військ України спеціальних засобів і фізичної сили під час охорони державного кордону і виключної (морської) економічної зони України: Наказ Голови Державного комітету по справах охорони Державної кордону України № 450 від 29 жовтня 1998 року.

4. Про виключну (морську) економічну зону України: Закон України від 16 травня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1995. –№ 21.

5. Про затвердження Положення про порядок охорони суверенних прав України у виключній (морській) економічній зоні: Постанова Кабінету Міністрів України № 642 від 12 червня 1996 року.

6. Коваль М.В. Концептуальні основи охорони морської ділянки державного кордону і суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні // Науковий вісник Прикордонних військ. - 2002. –№ 2. – С. 3–5.

7. Про державну Прикордонну службу: Проект Закону України. //Прикордонник України. -№ 40. - 2002.


 
 

Цікаве

Загрузка...