WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові аспекти діяльності прикордонних військ України в сфері охорони виключної (морської) економічної зони - Реферат

Правові аспекти діяльності прикордонних військ України в сфері охорони виключної (морської) економічної зони - Реферат

Правові аспекти діяльності прикордонних військ України в сфері охорони виключної (морської) економічної зони

Обсяг прав і обов'язків органів Прикордонних військ України регламентований національним законодавством України.

Прикордонні війська України у своїй службово-бойовій діяльності керуються Конституцією України, іншими законодавчими актами, указами і розпорядженнями Президента України, Постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а також відомчими нормативними актами.

Одними із перших законодавчих актів України в цій сфері були Указ Президента від 30 серпня 1991 року "Про підпорядкування Україні Прикордонних Військ, що дислокуються на її території" і Закони "Про державний кордон України" від 4 листопада 1991 року і "Про Прикордонні війська України" від 4 листопада 1991 року [1]. Вони визначили основні напрямки прикордонної політики, що проводиться Україною і засновані на неухильному дотриманні міжнародних угод про непорушність Державного кордону України, її суверенних прав і виключної юрисдикції її виключної (морської) економічної зони і континентального шельфу.

22 січня 1996 року постановою Кабінету Міністрів України N 120 затверджена Концепція охорони державного кордону і суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні [2], що визначає систему поглядів на будівництво Прикордонних військ, шляхи, методи і засоби забезпечення непорушності державного кордону і суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, конкретизує основи прикордонної політики.

Головна ціль Концепції - це приведення діяльності державних органів щодо забезпечення охорони державної кордону і виключної (морський) економічної зони в повну відповідність із державною політикою і міжнародною практикою.

У розвиток даної Концепції був прийнятий ряд важливих документів, що безпосередньо регламентують виконання ПВ України своїх функцій по охороні державного кордону і виключної (морської) економічної зони в тому числі і по питанню застосування зброї.

12 червня 1996 року Постановою Кабінету Міністрів України N 642 затверджене Положення про порядок охорони суверенних прав України у виключній (морській) економічній зоні, 12 вересня 2002 року уряд Постановою № 1353 затвердив "Комплексну програму діяльності з припинення незаконного вилову риби іноземними суднами в територіальному морі та виключній (морській) економічній зоні України на 2002-2006 роки", 29.10.98 р. видано Наказ Голови Державного комітету по справах охорони Державної кордону України N 450 "Про затвердження Правил застосування зброї, бойової техніки, озброєння кораблів (катерів), літаків і вертольотів Прикордонних військ України спеціальних засобів і фізичної сили під час охорони державного кордону і виключної (морської) економічної зони України" [3] і 30 квітня 1999 р. Наказ Голови Державного комітету по справах охорони Державної кордону України №200 "Про затвердження Порадника зі служби Морської охорони ПВУ".

Принципово важливими документами для діяльності ПВ України стали Державна програма боротьби з нелегальними мігрантами, яка була прийнята Постановою Уряду від 15 січня 1996 року, Указ Президента України "Про заходи щодо посилення боротьби з незаконною міграцією", яким затверджено Програму боротьби з незаконною міграцією на 2001-2004 роки, а також Указ Президента України від 19 січня 2002 року "Про заходи щодо забезпечення належного режиму державного кордону та протидії нелегальній міграції. Документами великої практичної значимості стали також Постанова Кабінету Міністрів України від 15 січня 1996 року "Про заходи щодо посилення охорони державного кордону" і Розпорядження Президента України N 43196-рп від 28 лютого 1996 року "Про збільшення площі охорони виключної (морської) економічної зони і континентального шельфу України в північно-західній частині Чорного моря", відповідно до якого на Прикордонні війська покладений обов'язок додаткової охорони економічної зони і континентального шельфу в районі о. Зміїний.

Охорона виключної (морської) економічної зони здійснюється кораблями та суднами Морської охорони Прикордонних військ України у взаємодії із силами Міністерства аграрної політики, Державного Департаменту морського і річкового транспорту і Міністерства екології та природних ресурсів.

Питання взаємодії в сфері охорони виключної (морської) економічної зони України детально регламентовані таким блоком правових актів: Законами України "Про державний кордон України" (1991), "Про виключну (морську) економічну зону України" (1995) [4], Положенням про порядок охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 1996 р. N 642, Постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1998 року N 69 "Про невідкладні заходи щодо посилення охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні", спільним наказом Державного комітету по справах охорони Державного кордону України і Державної митної служби України N 74/83 від 24.02.97 р. "Про затвердження Інструкції про порядок взаємодії підрозділів охорони Державної кордону України і підрозділів Митної служби України", спільним наказом Державного комітету по справах охорони Державного кордону України і державного комітету рибного господарства України N 265/99 від 30.06.98 "Про затвердження Інструкції про взаємний обмін інформацією про морську обстановку між структурними підрозділами Прикордонних військ, Державного комітету рибного господарства, інших центральних органів виконавчої влади України" і іншими.

Відповідно до останнього нормативного акта на Прикордонні війська України в межах установлених чинним законодавством повноважень покладається обов'язок по координації дій Державних органів виконавчої влади, судновласницьких компаній України в тому числі й у сфері охорони виключної (морської) економічної зони України. (п.1.5)

Міністерство оборони України надає допомогу Прикордонним військам, органам рибоохорони й органам охорони навколишнього природного середовища шляхом "спостереження береговими постами, кораблями, судами й іншими технічними засобами за районами промислу і підходами до них", сприяють у міру можливості в затримці порушників, що ухиляються від виконання вимог прикордонних кораблів, суден рибоохорони й органів охорони навколишнього природного середовища про припинення або роблять їм опір (п. 1.6). Міністерство транспорту України надає допомогу Прикордонним військам у здійсненні спостереження за районами промислу і підходами до них (п. 1.7).

Так, протягом 2002 року прикордонними військами спільно із взаємодіючими відомствами було сплановано та проведено 12 прикордонних та спільних операцій. За ініціативою Прикордонних військ України проведено:

спільну прикордонну операцію "Кордон-2002";

морську прикордонну операцію в економзоні України "Калкан";

прикордонну операцію "Узбережжя";

спільну операцію "Рубіж-2002;

спільну операцію "Південь-2002";

спільну операцію "Заслон-2002" та інші.

Одним із найбільш важливих питань у діяльності ПВ України займає питання про припинення правопорушень і затримання порушників законодавства про виключну (морську) економічну зону України. Одним з основних спеціальних міжнародних-правових принципів інституту охорони виключної економічної зони є принцип "обмеженого застосування сили при охороні виключної економічної зони ". Він припускає, що запобіжні заходи діляться на попереджувальні і примусові. У розумінні даного спеціального принципу під попереджувальними діями розуміються насамперед дії держави та її компетентних органів по обмеженню або запобіганню настання шкідливих наслідків у результаті неправомірних дій у відношенні ресурсів і виключних прав прибережної держави в її економічній зоні і на її континентальному шельфі.

Аналіз законодавчих актів України, що регулюють охорону і дотримання режиму виключної (морської) економічної зони показує наявність цього принципу в основних регулюючих дане положення нормативних актах.

Запобіжними заходами варто вважати:

- прийняття вищевказаних нормативних актів, що закріплюють суверенні права України стосовно її виключної (морської) економічної зони, видання основних нормативних актів морського законодавства в офіційних джерелах, здача їх на збереження в Секретаріат ООН, що офіційно оповіщає інші держави про правомірні претензії України на прилеглі води до її берегів морських просторів(стаття 4 Закону України "Про виключну (морську) економічну зону України" регламентує суверенні права і юрисдикцію України в її виключній (морській) економічній зоні);

-регламентація Законом України "Про виключну (морську) економічну зону України" нормативів процедурного характеру у відношенні експлуатації її ресурсів, що встановлюють особливий контроль за діяльністю юридичних і фізичних осіб (як українських, так і іноземних) при здійсненні рибопромислової діяльності, проведенні морських наукових досліджень, установки бурових платформ, штучних споруджень і установок (ліцензування, квотування, дотримання положень міжнародних договорів України з іншими державами. (Ст.7 Закону України "Про виключну (морську) економічну зону України".);

- адміністративна і кримінальна відповідальність за порушення законодавства України про виключну (морську) економічну зону України (наприклад, Закон України "Про виключну (морську) економічну зону України" кваліфікує в якості правопорушень і встановлює адміністративну або кримінальну відповідальність за такі діяння, як незаконна промислова діяльність (Ст.22); порушення правил безпечної експлуатації споруджень (Ст.23); незаконна експлуатація природних ресурсів (Ст.24); незаконне ведення морських наукових досліджень (Ст.25); забруднення морського середовища (Ст.26 );

- зовнішньополітична діяльність, спрямована на розробку і підписання угод із причорноморськими державами в області співробітництва по охороні ресурсів своїх виняткових економічних зон (Наприклад, Угода між Урядом України й Урядом Республіки Болгарія Про співробітництво в галузі рибного господарства від 13 вересня 1993 року; Меморандум між Урядом України й Урядом Республіки Грузія Про співробітництво в сфері охорони навколиш-нього середовища від 13 квітня 1993 року; Угода про охорону державних кордонів і морських економічних зон держав - учасників Співдружності Незалежних Держав від 20 березня 1992 рокуй інші);


 
 

Цікаве

Загрузка...