WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Питання кримінального покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців - Реферат

Питання кримінального покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців - Реферат

Відповідно до статей 2, 4, 20 Закону України від 18 червня 1999 р. "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" особи прийняті на навчання у військові навчальні заклади, незалежно від того, відслужили чи не відслужили вони до того часу строкову військову службу знаходяться на військовій службі за контрактом в якості курсантів військових навчальних закладів. Якщо до прийняття на військову службу курсанти не відслужили строкову військову службу, то відповідно до ст. 25 даного закону навчання у військових навчальних закладах зараховуються їм як строкова військова служба.

Узагальнюючи вище викладений матеріал, можна зробити висновок, що чинне законодавство не містить підстав застосування кримінального покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців до осіб, які проходять військову службу за контрактом (солдатам, матросам, сержантам, старшинам, прапорщикам, мічманам, офіцерам, курсантам військових навчальних закладів), призваних на військову службу офіцерів запасу, а також військовозобов'язаних, призваних на збори або на військову службу за мобілізацією. Така думка знайшла своє підтвердження й у спеціальній літературі [3, С 47].

Сьогодні відома практика, коли особу, яка вчинила злочин і яка є курсантом військово -навчального закладу виключають зі списків особового складу військової частини - навчального закладу. Внаслідок цього особа набуває статус військовослужбовця строкової служби. Лише після цього до неї застосовується кримінальне покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців.

На наш погляд, для легітимного застосування даного виду кримінального покарання до курсантів військово - навчальних закладів, необхідно внести відповідні зміни до законодавства України, зокрема до статті 62 Кримінального кодексу України, та Положення про дисциплінарний батальйон у Збройних Силах України, де необхідно чітко визначити коло осіб, до яких може бути застосовано даний вид покарання.

Утримання в дисциплінарному батальйоні може застосовуватись тільки за злочини, скоєні в період проходження строкової служби, у тому числі під час знаходження у звільненні, відпустці, відрядженні, на лікуванні [7, ст. 24]. За злочини, скоєні до початку проходження строкової військової служби, чи після її закінчення тримання в дисциплінарному батальйоні як вид покарання не застосовується. Таким чином, для правильного вирішення питань, пов'язаних з триманням військовослужбовців для відбуття покарання у дисциплінарному батальйоні важливе практичне значення має визначення початкового та кінцевого моментів знаходження на військовій службі. Відповідно до ст. 24 Закону України від 18 червня 1999 року "Про загальний військовий обов'язок і військову службу", початком знаходження на строковій військовій службі вважається день прибуття призовника до військового комісаріату для відправлення його до військової частини, а закінченням - день, коли військовослужбовець виключений наказом по військовій частині зі списків особового складу.

Проте такий порядок визначення початкового моменту знаходження на строковій військовій службі більш характерний для обчислення стажу роботи, строків служби, застосування законодавства про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей тощо. Що ж стосується кримінально - правових правовідносин, то такий порядок не зовсім підходить для визначення військовослужбовця строкової служби як суб'єкта кримінального права, а тому потребує уточнення. Суб'єктом військово - правових відносин призовник стає не просто в день прибуття до військового комісаріату для відправлення до військової частини, а з моменту його фактичної явки (реєстрація прибуття). Тільки після його реєстрації у військовому комісаріаті він надходить у розпорядження військового відомства і з цього моменту починається його військова служба. Тобто, до моменту реєстрації прибуття у військовий комісаріат реальних військових правовідносин не існує, а, відповідно, немає військовослужбовця строкової служби як суб'єкта таких правовідносин. Саме тому законодавець вважає ухилення від призову на строкову військову службу злочином проти забезпечення призову та мобілізації (ст. 335 Кримінального кодексу України), а, ухилення особи від військової служби після явки до військового комісаріату вважається військовим злочином [1, ст.ст.407-409].

Таким чином, початком перебування на строковій військовій службі є час фактичної явки (для реєстрації прибуття) особи у військовий комісаріат для відправлення у військову частину. Що ж стосується кінцевого моменту перебування на строковій військовій службі, то таким моментом є час (день і година) з якого військовослужбовець виключений наказом по військовій частині зі списків особового складу. З цього моменту військово-правові відносини припиняються, і особа перестає бути військовослужбовцем строкової служби, здобуваючи статус військовозобов'язаного. Отже, після одержання військовослужбовцем на руки документів про звільнення зі стокової військової служби, до нього не може бути застосовано кримінальне покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні.

Література

1. Науково-практичний коментар кримінального кодексу України /Під ред. CC Яценко. -К.: А.С.К., 2002. - 963 с.

2. Положення про дисциплінарний батальйон в Збройних Силах України від 5 квітня 1994 р.

3. Кирись Б.О. Направлення в дисциплінарний батальйон //Вісник ЛДУ - 1997. - № 3. - С 46-56.

4. Стручков НА. Правовое регулирование исполнения наказания (основные проблемы советского исправительно-трудового права): Автореферат дис. ... д-ра юрид. наук. -М., 1963.

5. АхметшинХМ. Командиру о военно-уголовном законодательстве /Под ред. А.Г. Горного. -М.: Военное издательство, 1985.

6. Юридичний словник. -К: Головна редакція Української Радянської Енциклопедії, 1983.

7. Про загальний військовий обов'язок і військову службу: Закон України від 25 березня 1992року//Комп.бібл. "Інфодіск": "Законодавство України".

8. Про Збройні сили України: Закон України від 6грудня 1991 р. //Комп. бібл. "Інфодіск": "Законодавство України".

9. Про Прикордонні війська України: Закон України від 4 листопада 1991 р. //Комп. бібл. "Інфодіск": "Законодавство України".

10. Про Службу безпеки України: Закон України від 25 березня 1992 р. //Комп. бібл. "Інфодіск": "Законодавство України".

11. Про Цивільну оборону України: Закон України від 3 лютого 1993 р. // Комп. бібл. "Інфодіск": "Законодавство України".

12. Про Внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України: Закон України від 26 березня 1992р. //Комп. бібл. "Інфодіск": "Законодавство України".

13. Про практику направлення військовослужбовців, які вчинили злочин, у дисциплінарний батальйон: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 28 грудня 1996року //Комп. бібл. "Інфодіск": "Законодавство України".


 
 

Цікаве

Загрузка...