WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Питання кримінального покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців - Реферат

Питання кримінального покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців - Реферат

Разом з тим, правовий статус військовослужбовців строкової служби, які відбувають покарання у дисциплінарних частинах, в значній мірі відрізняється від правового статусу інших категорій засуджених. Це пов'язано в першу чергу з тим, що даний вид покарання вважається більш гуманним в порівнянні з покаранням у виді позбавлення волі. Специфіка правового статусу засудженого до тримання в дисциплінарному батальйоні полягає також і в тому, що на засуджених військовослужбовців поширюється дія суто військових нормативних актів, наприклад, військових статутів, які не лише детально регламентують права і обов'язки військовослужбовців, а й передбачають їм певні правила поведінки. Отже, до військово-службовця, який утримується в дисциплінарному батальйоні, можуть застосовуватись не тільки санкції, передбачені кримінальним законодавством, а й дисциплінарні, передбачені загальновійськовими та спеціальними статутами, а також іншими військовими нормативними актами. Підтвердженням такої думки може свідчити й той факт, що утримання військовослужбовця в дисциплінарному батальйоні не тягне для нього судимості, хоча такий підхід, на нашу думку, є спірним.

Між правовим положенням військовослужбовців, які проходять службу у звичайних військових частинах, та військовослужбовців, які утримуються в дисциплінарних частинах, мають місце суттєві відмінності. Так, засуджені в дисциплінарному батальйоні поряд з несенням військової служби відбувають ще покарання за скоєний злочин. Як наслідок, мають місце обмеження їх в деяких правах та накладення на них додаткових спеціальних обов'язків з метою забезпечення карального впливу покарання, а також створення необхідних умов для досягнення головних завдань, які стоять перед дисциплінарним батальйоном - виправлення засуджених, та попередження скоєння ними нових злочинів.

Дисциплінарний батальйон не можна вважати частиною, де основним завданням є проходження військової служби, оскільки час знаходження в дисциплінарному батальйоні в строк служби не зараховується. На нашу думку, такий порядок є підставою вважати, що зміст назви "дисциплінарний батальйон" не повністю відповідає змісту тих правовідносин, які виникають при виконанні даного виду кримінального покарання. Саме поняття терміну "дисциплінарний" не має нічого спільного з поняттям "кримінальний". Слово "дисциплінарний" походить від слова "дисципліна" (лат. Disciplina), що означає - навчання, виховання. Дисципліна - це також певний обов`язковий порядок поведінки громадян і членів трудового колективу чи діяльність організацій, яка відповідає нормам права і моралі суспільства чи вимогам певної організації [6, с 191]. Отже, назва "дисциплінарний батальйон" була б більш доречною, якби тримання в дисциплінарному батальйоні застосовувалось за скоєння дисциплінарних правопорушень, які не тягнуть за собою кримінальної відповідальності.

Враховуючи вищезазначене, можна зробити висновок про те, що назва місця виконання кримінального покарання відносно військовослужбовців строкової служби "дисциплінарний батальйон" потребує заміни, наприклад на "кримінально - виконавчу військову частину" чи "виправно - трудову військову частину", оскільки такі назви будуть більш змістовно відображати характер та призначення цих частин, а також сутність кримінального покарання, яке виконується в цих частинах.

Наступною специфічною особливістю тримання військовослужбовців у дисциплінарному батальйоні є суб'єктний склад, оскільки даний вид покарання застосовується тільки відносно військовослужбовців строкової служби. Так, серед вітчизняних вчених в свій час питання суб'єктного складу найбільш глибоко були досліджені Б.О. Кирисем [3].

Згідно з законодавством України до військовослужбовців строкової служби належать солдати, матроси, сержанти і старшини, які проходять військову службу за призовом, в межах строків, встановлених законом у Збройних силах України, Службі безпеки України, Прикордонних військах України, військах Цивільної оборони, Управлінні державної охорони України, Внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України, в Чорноморському флоті тавін військових формуваннях, створених згідно з законодавством України [7; 8; 9; 10, 12, 12].

В той же час в деяких публікаціях і нормативних актах зазначається, що тримання в дисциплінарному батальйоні може застосовуватись не лише до військовослужбовців строкової служби, а й до "прирівняних до них за відповідальністю осіб", а також до "курсантів військово -навчальних закладів, шкіл прапорщиків, мічманів та інших військових навчальних закладів, якщо до скоєння правопорушення вони були зараховані до навчання і не проходили строкову військову службу" [1, с. 123; 2]. Це підтверджує і аналіз практики діяльності судів.

На нашу думку така практика є спірною, оскільки зміст ст. 62 Кримінального кодексу України чітко визначає коло осіб, стосовно яких може застосовуватись даний вид покарання -військовослужбовці строкової служби, а про інші категорії військовослужбовців не згадується. Зокрема, категорія осіб, прирівняних за відповідальністю до військовослужбовців строкової служби, чинному законодавству України не відома.

Положення про дисциплінарний батальйон у Збройних Силах України від 5 квітня 1994 р. також містить норму про застосування даного виду покарання виключно до військовослужбовців строкової служби. Так, в п. 1 передбачено, що Положення "встановлює порядок і умови відбуття покарання військовослужбовцями строкової служби, засудженими до направлення до дисциплінарного батальйону" [2]. Проте про інших військовослужбовців, які можуть відбувати покарання у дисциплінарному батальйоні, Положенням не згадується.

Згідно з ст. 2 Закону України від 18 червня 1999 р. "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" встановлюються наступні види військової служби:

строкова військова служба;

військова служба за контрактом солдатів, матросів і старшин;

військова служба за контрактом прапорщиків і мічманів;

військова служба (навчання) за контрактом курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів, атакож вищих навчальних закладів, що мають кафедри військової підготовки (факультети військової підготовки, відділення військової підготовки, інститути військової підготовки) із програмами підготовки на посаді осіб офіцерського складу;

військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

військова служба осіб офіцерського складу за призовом;

кадрова військова служба осіб офіцерського складу.

Таким чином, до військовослужбовців строкової служби можна віднести осіб, які призвані і знаходяться на такій службі згідно закону. Особи, призвані на строкову військову службу з порушенням вимог закону (наприклад, особи які не є громадянами України, особи які не досягай встановленого віку, особи, які підлягають звільненню від призову на строкову військову службу) чи які знаходяться на ній з порушенням вимог закону (наприклад, стали непридатними до строкової військової служби за станом здоров'я), з точки зору кримінального закону військовослужбовцями строкової служби не можуть визнаватись. Таким чином, у разі хвороби засудженого і визнання його непридатним за станом здоров'я до військової служби, військовослужбовець повинен бути звільнений з дисциплінарного батальйону достроково, а також він звільняється з рядів Збройних сил України. При цьому не відбута частина покарання може бути замінена більш м'яким покаранням. Відповідно, за скоєні в цей період суспільно -небезпечні діяння такі особи, при наявності необхідних для цього підстав, можуть притягуватись до кримінальної відповідальності на загальних підставах тільки за вчинення не військових злочинів, а кримінальне покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців до них застосовуватись не може.


 
 

Цікаве

Загрузка...