WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кодифікація кримінального законодавства Канади: історія і сучасність - Реферат

Кодифікація кримінального законодавства Канади: історія і сучасність - Реферат

До 1979 року застарілі закони все більше викликали зростаючу незадоволеність законодавством. Доповіді Комісії з реформи законодавства примусили міністра юстиції Джакуса Фліна, що обіймав цю посаду у короткотерміновому уряді Кларка, оголосити про те, що необхідно провести фундаментальний перегляд Кримінального кодексу. Майже через рік на конференції федеральних та провінційних міністрів юстиції було запущено процес перегляду канадського кримінального законодавства. Напевно саме тоді вперше федеральні та провінційні уряди разом погодились на детальну реформу кримінального законодавства Канади.

Перша стаття урядового плану з перегляду кримінального законодавства містила вислів, що "індуктивна модель" реформи кримінального законодавства через спеціальні зміни до існуючого кодексу є приреченою. Замість цього, перегляд кримінального законодавства буде проводитись під зобов'язанням уряду систематично реформувати закони на базі поточного законодавства. План запропонованої реформи складався з трьох етапів. Перший з них було присвячено первинному дослідженню та розробці політики, що повинна була зробити Комісія з реформи законодавства. Другий етап полягав у розробці політики уряду, де останній на підставі результатів роботи комісії мав прийняти рішення, які матеріали мають передаватися на законодавчий етап. Третій етап включав розгляд проектів запропонованого законодавства парламентом та введення його в дію. За цією схемою детальний перегляд всіх канадських кримінальних законів повинен був завершитись до 1987 року.

У період 1979-1982 років конституційні зміни в країні, в першу чергу - прийняття та введення в дію Конституційного акта 1982 року, чітко відобразились й на перегляді кримінального законодавства, оскільки в ці роки вдалось лише частково досягти якихось позитивних зрушень в напрямку кримінальної реформи. В 1982роціувідцовідьнановий заклик до прискорення перегляду кримінального законодавства, тодішній міністр юстиції Канади Жан Кретьєн опублікував доповідь під назвою "Кримінальне законодавство в канадському суспільстві" (1982 p.), яка чітко визначила напрямки, цілі та принципи розвитку системи кримінального правосуддя, а також його основні сучасні проблеми.

Як би то не було, але уже у 1983 році знову було звернуто увагу до ідеї "прискореного" перегляду кримінального законодавства. Паралельно з цим на небачений до цього рівень піднялася діяльність Комісії з реформи законодавства. У період 1984-1987 років вона випустила Самостійний Кодекс Кримінального Права. У 1988 році ця ж комісія опублікувала доповідь щодо основних принципів перегляду процесуальних норм, а в 1991 році - свою першу версію Процесуального кодексу.

Проект вищезгаданого Кримінального кодексу складався з Загальної частини, де було поміщено основні правила реалізації кримінально-правових норм, та з Особливої, де містились склади окремих злочинів. Загалом же кодекс складався всього з 200 статей. Якщо ж говорити про конкретних розробників кодексу, то він став результатом роботи в основному двох професорів - Жака Фортина з Монреальського університету та Патріка Фіцтжеральда з Карлтонського університету. Вони розробили попередні робочі матеріали, які пізніше було надіслано на розгляд консультантів - суддів, адвокатів, прокурорів, представників провінційних та федеральних урядів та науковців всієї країни [1, c. 4].

Загальна частина, що була запропонована Комісією з реформи законодавства, пізніше стала предметом обговорень і за кордоном.

На протязі 1990-1992 років Річард Пек з Ванкувера енергійно керував Асоціацією Адвокатів Канади (ААК), до якої входили юристи з усієї країни. Ця Асоціація представила на обговорення матеріали та опублікувала власну 190-сторінкову версію Загальної частини.

Другий перегляд проводився підкомісією Постійної комісії з юстиції згідно рішення міністра юстиції Дуга Льюіса від 28 травня 1990 року. Комісії було передано різноманітними документами, підготовлені міністерством юстиції та консультантами Комісії з реформи законодавства. Ці документи дозволили визначити спірні питання та порівняти альтернативні пропозиції, а також дослідити, яким чином вирішуються аналогічні питання в Великобританії, СІЛА, Новій Зеландії та Австралії.

З травня до грудня 1992 року Комісія отримала велику кількість листів та заслухала велику кількість консультантів. Це був процес дійсного публічного обговорення, який пройшов майже без опору. Найбільш цікаво, що єдина опозиційна пропозиція надійшла від аспіранта.

В лютому 1993 року підкомісія опублікувала детальну доповідь щодо перегляду Кримінального кодексу з 22 принциповими рекомендаціями. Там же містилися й різні принципові погляди на інші питання.

28 червня 1993 року, якраз перед конференцією щодо реформи кримінального права, що носила назву "100 років Кримінального кодексу", в доповіді міністерства юстиції було представлено так звані "Білі сторінки щодо Загальної частини Кримінального кодексу". Там же було висловлено пропозиції щодо змін до нього. Цікавим було те, що більшість пропозицій, які відображали нове мислення в міністерстві юстиції, часто мали мало спільного з попередніми пропозиціями Комісії з реформи законодавства, Асоціації Адвокатів Канади та парламентської підкомісії [1, c. 5].

2 лютого 1994 року, під час правління ліберального уряду, декілька юристів-науковців були запрошені до Оттави для "тематичної консультації" з приводу "Білих Сторінок". Запрошення означало явну зацікавленість нового міністра юстиції Алана Рока у детальному обговоренні потенційних змін, висловлених у "Білих Сторінках".

Автори багатьох доповідей, підготовлених для цієї консультації, дуже критично ставилися до "Білих Сторінок", а ААК, що внесла пропозицію, не змогла належним чином відстояти "Білі Сторінки". Відтак, консультація розвіяла останню надію на прийняття нової Загальної частини Кримінального кодексу.

Справу було продовжено наступним міністром юстиції Анні МасЛелан, яка таким чином висловилась щодо розробки нової Загальної частини: "...В мої повноваження не входить детальний перегляд Загальної частини Кримінального кодексу. Я намагаюсь сконцентрувати свою енергію на обмеженій кількості питань... Я хочу почати консультації у найближчому майбутньому щодо можливих змін до законів про самооборону, захист власності, враховуючи рекомендації до реформи, поміщені в доповіді Ратушного..." [6, c. 192 - 218]

Під доповіддю Ратушного 1997 року прийнято розуміти суддівський запит щодо перегляду справ жінок, які були заарештовані за вбивство, для визначення того, чи можуть вони розраховувати на пом'якшення вироку, якщо їх дії являли собою самооборону від насильства. Доповідь також містила пропозиції щодо основних змін до закону про самооборону та законів, що визначали відповідальність за вбивство. Проте, хоч консультації уряду й проводились, але жодного законопроекту так і не було схвалено.

Відтак, у розглядуваний період Канаді так і не вдалося повністю завершити кодифікаційну роботу у сфері кримінального права. Положення ж діючого Кримінального кодексу часто є застарілими і не відповідають існуючим реаліям.

У зв'язку з актуальністю та важкістю розглядуваної теми, необхідним є й подальше дослідження окреслених у статті питань, особливо періоду виникнення та формування кримінального права на території нинішньої Канади, а також перспектив подальшої кодифікаційної та законодавчої роботи в галузі кримінального права цієї держави.

Література

1. Brown D.H. The Genesis of the Canadian Criminal Code of 1892. - Toronto: Osgoode Society, 1989.

2. Flaherty D.H. Essays in the history of Canadian Law. - Toronto: University of Toronto Press, 1981.

3. MacLeod A.J. and Martin J.C The Revision of the Criminal Code // The Canadian Bar Review. -1955. - Vol. XXXIII.

4. Pink J.E., Perrier D.C From crime to punishment. - Scarborough: Carswell - Thomson Canada Limited, 1997.

5. Stuart D. Canadian Criminal Law: A Treatise. - Scarborough: Carswell - Thomson Canada Limited, 2001.

6. Stuart D., Delisle R., Manson A. Towards a clear and just Criminal law: A Criminal reports forum. - Scarborough: Carswell - Thomson Canada Limited, 1999.


 
 

Цікаве

Загрузка...