WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Введення посади державного секретаря в Україні як реальний крок вперед адміністративної реформи - Реферат

Введення посади державного секретаря в Україні як реальний крок вперед адміністративної реформи - Реферат

Багатоманітність структур центральних адміністрацій у Франції, Іспанії, Італії та Великій Британії може бути більшим за рахунок того, що вони є значними у кількісному вимірі.

У класичній бюрократичній організації, якою вважається модель Вебера, сукупність структур організована в піраміду. Відділи, які є базовими адміністративними ланками, об'єднуються в підуправління, підуправління - в управління, управління - в головні управління. Головні управління підпорядковуються генеральному секретареві.

В усіх країнах Європейського Союзу єдиною особою, відповідальною за внутрішні організацію та управління свого відомства, є міністр.

Відповідна структура знайшла своє відображення в двох міністерствах Франції -закордонних справ і оборони, в останньому міністерстві генеральному секретареві підпорядковуються лише цивільні міністерські служби. Подібна структура існує й в Італії.

Класична структура Вебера існує у Німеччині та Великій Британії. Так, в Німеччині кожне міністерське відомство як на рівні земель, так і федеральному, очолюється державним секретарем (Staatssekretor), а у великих диференційованих адміністраціях - двома. Термін "державний секретар" у німецькій мові є позначенням посади функціонера, безпосередньо підпорядкованого міністрові, тоді як останній виконує політичні функції. Це визначення вживається в політичному значенні від 1967 року, коли до нього було приєднано слово "парламентський"; парламентський державний секретар (parlamentarischer Staatssekretflr) не очолює відомство, а допомагає міністрові у вирішенні деяких завдань. У Великій Британії міністерствами керують постійні секретарі (Permanent Secretaries) - функціонери, що також безпосередньо підпорядковані міністрові. Парламентські секретарі (Parliamentary Secretaries), які існують у Великій Британії, скопійовано Німеччиною саме з британської моделі. Також подібні функціонери, що виконують роль генерального секретаря, є у Данії, де існує начальник департаменту (departementschef), Ірландії, де є посада секретаря (Secretary), та в Люксембурзі -державний секретар. В інших країнах Європейського Союзу також є генеральний секретар: у Бельгії, Греції та Нідерландах (secretaris generaal).

Як справедливо відзначає вчений Кисіль Л.Є., спільними рисами європейської і української моделей "державних секретарів" є те, що:

а) державний секретар міністерства - це найвища посадова особа серед державних службовців міністерства;

б) всі державні службовці, які працюють у міністерстві, підпорядковуються державному секретареві міністерства;

в) державний секретар призначається на необмежений строк (Польща, Німеччина, Угорщина, Велика Британія) і керує міністерством постійно, незалежно від змін у складі уряду.

Виходячи з досвіду країн Європейського Союзу, необхідно обов'язково закріпити у Законі України "Про центральні органи виконавчої влади", щоб державного секретаря Кабінету Міністрів України, державних секретарів міністерств, перших заступників державних секретарів міністерств та заступників державних секретарів міністерств призначав на посаду та звільняв з посади за поданням Прем'єр-міністра України Президент України, але щоб вони підпорядковувалися лише: державний секретар Кабінету Міністрів України - Прем'єр-міністру України, державні секретарі міністерств, їх перші заступники та заступники - міністрам відповідних міністерств.

На наш погляд, реальне впровадження в законодавстві України подібного механізму призначення державних секретарів в Україні можливо ще й тому, що у своєму зверненні з нагоди 11 -ї річниці незалежності України Президент України підкреслив, що для подальшого розвитку країни необхідно перейти до іншої політичної системи - парламентсько-президентьскої республіки. Виходячи з цього, у парламенті України може бути створений коаліційний уряд, який буде спиратись на парламентську більшість. В свою чергу, парламентська більшість Верховної Ради України буде формувати уряд і нести відповідальність за його діяльність. Але відповідні зміни, звичайно, повинні бути закріплені шляхом внесення змін до Конституції України.

Таким чином, викладені вище проблеми статусу державного секретаря в Україні та досвід модернізації державної служби країн співтовариства Європейського Союзу допоможуть законодавцю чітко визначитись з усіма переліченими вище питаннями в процесі прийняття Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".

Література

1 Про чергові заходи щодо дальшого здійснення адміністративної реформи в Україні: Указ Президента України від 29 травня 2001 року, № 345/2001 // Офіційний вісник України. - 2001. - № 22. - Ст. 985.

2 Про Примірне положення про державного секретаря міністерства: Указ Президента України від 14 липня 2001 року, № 529/2001 // Офіційний вісник України. - 2001. - № 29. - Ст. 1305.

3 Битяк Ю.П., Петришин О.В. Державні секретарі в системі органів виконавчої влади // Державне будівництво та місцеве самоврядування. - 2001. - № 1. - С 97, С. 91- 98.

4 Про чергові заходи щодо дальшого здійснення адміністративної реформи в Україні: Указ Президента України від 29 травня 2001 року, № 345/2001 // Офіційний вісник України. - 2001. - № 22. - Ст. 985.

5 Виконавча влада і адміністративне право / За заг. ред. В.Б. Авер'янова. - К.: Ін-Юре, 2002. - С 312.

6 Битяк Ю.П., Петришин О.В. Державні секретарі в системі органів виконавчої влади // Державне будівництво та місцеве самоврядування. - 2001. - № 1. - С 97-98.

7 Скрипнюк В. Інститут державних секретарів і перспективи розвитку виконавчої влади в Україні // Право України. - 2001. - № 10. - С 17.

8 Про державну службу: Закон України від 16 грудня 1993 року, № 3723XII // Відомості Верховної Ради України. - № 52. - Ст. 490; Про чергові заходи щодо дальшого здійснення адміністративної реформи в Україні: Указ Президента України від 29 травня 2001 року, № 345/2001 // Офіційний вісник України. -2001. - № 22. - Ст. 985; Про Примірне положення про державного секретаря міністерства: Указ Президента України від 14 липня 2001 року, № 529/2001 // Офіційний вісник України. - 2001. - № 29. -Ст. 1305.

9 Про політичні партії в Україні: Закон України від 5 квітня 2001 року, № 2365III // Відомості Верховної Ради України. - № 23. - Ст. 118.

10 Зіллер Ж. Політико-адміністративні системи країн ЄС. Порівняльний аналіз / Переклад з французької мови В. Ховхуна. - К.: Основи, 1996. - С. 260-261.

11 Зіллер Ж. Політико-адміністративні системи країн ЄС. Порівняльний аналіз / Переклад з французької мови В. Ховхуна. - К.: Основи, 1996. - С 262.

12 Виконавча влада і адміністративне право / За заг. ред. В.Б. Авер'янова. - К.: Ін-Юре, 2002. - С 311.

13 Звернення Президента України Л.Д. Кучми до українського народу з нагоди 11-ї річниці Незалежності України // Урядовий кур'єр. - 2002. - № 156. - С 1-2.


 
 

Цікаве

Загрузка...