WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Застосування непрямих методів перевірок у роботі податкової служби - Реферат

Застосування непрямих методів перевірок у роботі податкової служби - Реферат

Застосування непрямих методів перевірок у роботі податкової служби

Важливою складовою в роботі державної податкової служби й надалі залишається фінансовий контроль за правильним обчисленням і своєчасною сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів). Проте здійснювати ефективні перевірки суб'єктів господарювання не завжди вдається. В останній час доводиться все частіше зустрічатись з результативними перевірками.

Здавалося б, за таких обставин мають бути задоволені як платники, так і податкові органи. Адже не виявивши порушень, податкова служба вимушена визнавати той факт, що суб'єкт перевірки добросовісно сплачує податки. Аналогічне відчуття притаманне і платнику податку, у якого не виявлено порушень.

Проте на практиці таке обопільне відчуття, на жаль, відсутнє. Особливо його не відчуває податковий орган. Саме останньому на практиці доводиться зустрічатись із прекрасно організованою бухгалтерією платника, у той час як зовнішній вигляд суб'єкта контролю та його керівництва наводять на інші думки. Особливо це стосується підприємств торгівлі та громадського харчування, значна частина яких продовжує звітувати про відсутність об'єктів оподаткування. Тільки по Хмельницькій області за І квартал 2002 року із 3,21 тис. підприємств, які зареєстровані платниками податку на прибуток, лише 45,5 % (1,46 тис. платників) сплачують цей податок.

Тому цілком закономірним є те, що податкова служба України в останні роки виступає ініціатором непрямих методів визначення податкових зобов'язань платників податків. Проте ставлення до непрямих методів оподаткування в Україні неоднозначне. Особливо це стосується окремих видань, які вже встигли порівняти їх із методами роботи рекетирів. Звісно, це не робить честі ні авторам цих публікацій, ні самим виданням.

Тут доцільно зазначити, що у багатьох розвинутих країнах світу вже давно використовуються різні форми непрямих методів для визначення податкових зобов'язань платника податку. Саме за допомогою непрямих методів у Сполучених Штатах Америки було заарештовано ватажка гангстерських формувань Аль Капоне. Чек, яким жінка знаменитого "хрещеного батька" американської мафії Френка Кастелло заплатила за квіти, допоміг спеціальним підрозділам Служби внутрішніх доходів США виявити незаконно належну йому власність та недоплату податків майже на 600 тис. дол.1.

Тому для податкової служби та платників податків України в даний час особливо актуально постає питання визначення податкових зобов'язань за непрямими методами. Насамперед це пов'язано з набуттям чинності з 1 січня 2002 року пункту 4.3 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Цей законодавчий акт можна віднести до числа тих законів, які вперше узаконюють визначення суми податкових зобов'язань платників податків за непрямими методами .

Аналізуючи законодавчі та нормативні документи, які видаються органами законодавчої та виконавчої влади щодо застосування непрямих методів, слід визнати, що теоретично в Україні робиться все чи майже все для їх впровадження. Першочерговим заходом, що цілком логічно, має стати підготовка проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". У цьому законодавчому акті має бути чітко визначено наступне:

. поняття непрямих методів;

. перелік податків і зборів, щодо яких цей метод може застосовуватись;

. основні принципи, які мають застосовуватись при визначенні сум податкових зобов'язань платників податків за непрямими методами;

. перелік та джерела інформації, які можуть використовуватись при застосуванні непрямих методів;

. особливості застосування непрямих методів до фізичних осіб.

Наступним етапом, який є також обов'язковим, є розробка порядку визначення сум податкових зобов'язань за непрямими методами, який, до того ж, повинен бути зареєстрований у Міністерстві юстиції України.

Безумовно, що до практичного впровадження непрямих методів визначення сум податкових зобов'язань необхідно обгрунтувати саму їх суть. У загальному розумінні, під непрямим методом визначення сум податкових зобов'язань, на нашу думку, слід розуміти відстеження операцій і господарчої діяльності платника за допомогою інформації, отриманої з джерел інших, ніж регістри фінансового або податкового обліку, з метою достовірного визначення розміру податкових зобов'язань платника податку.

Не зменшуючи значення документальних перевірок, які в даний час проводяться працівниками податкової служби, слід, однак, відзначити, що використання непрямих методів вимагає від податкового інспектора розширити аспекти своєї діяльності. Причому цю роботу буде набагато легше провести спільно із працівниками податкової міліції. Адже при використанні непрямих методи? податківці мають проводити опитування платники? податки? А в цій роботі, безперечно, досвіду більше у податкового міліціонера, ніж у цивільного податкового її інспектора. Інформація, що збирається, має систематично записуватись. Усі додаткові дані та докази щодо платника повинні бути задокументовані. На підставі зібраних даних податківцям необхідно провести комплексний аналіз її інформації.

Світовий досвід свідчить, що не у всіх країнах світу до податкового законодавства включені спеціальні положення про застосування непрямих методи?. Однак це не забороняє податковим органам їх широко використовувати для визначення достовірної суми доходу платника податку. За аналогією окремих країн проводиться визначення доходу в межах повноважень, наданих податковим службам у країнах-членах ОЕСР (Організації економічного співробітництва та розвитку). Окремо слід зазначити, що до цієї організації входять країни Європейського Союзу, а також СІЛА та Канада.

Проте, при визначенні податкових зобов'язань платників податків у різних країнах існують свої особливості. Так, Податковий суд СІЛА дозволяє урядові використовувати будь-які легальні докази при визначенні податкових зобов'язань, не зазначених у бухгалтерських книгах і фінансових справах платників податки? Зокрема, у розділі 446 (в) Податкового кодексу Служби Внутрішніх доходів і зборів США зазначено, що якщо бухгалтерські записи платника не носять регулярного характеру, або вони не дозволяють визначити оподатковуваний дохід у повному обсязі, то таке визначення має проводитись на підставі непрямих методів. Використання податковою службою цієї країни непрямих методів дозволяє визначати фактичну суму доходу платника податку. Визначений таким чином дохід дає право податковій службі США збільшити оподатковувану частину, що самостійно зазначена платником податку у поданій ним декларації. У кінцевому результаті ріст оподатковуваної частини доходу призводить до збільшення самого податку.

Поряд із цим, в окремих країнах існують деякі вимоги до платників податків щодо збереження ними фінансових документів. Зокрема у Новій Зеландії Податкова Колегія з перевірок (Господарський Суд) зазначає, що законом не передбачено для платників запобігати податковим зобов'язанням у разі втрати ними фінансових звітних документів. Такі вимоги примушують платників податків ретельно ставитись до фінансових документів.

Дещо спрощений порядок визначення валового доходу передбачено при перевірках для податкових органів Австралії. Судові установи цієї країни дотримуються положення, що від податкових органів не вимагається визначати правильний розмір валового доходу платника. Представники податкових органів мають правильно визначати саме дохід платника, що підлягає оподаткуванню. Одночасно з цим 167 розділ податкового Кодексу цієї країни дає право працівникам податкової служби проводити довільне донарахування податків. Однак для цього мають настати певні причини. До таких причин, зокрема, належать такі, як неподання платником податкової декларації. Крім того, податкова служба може провести додаткове донарахування податку, якщо існують переконливі докази того, що особа, яка подала декларацію, не включила до неї всі оподатковувані доходи.

Майже аналогічний порядок застосування непрямих методів діє у Данії. Так, розділом 3 Податкового Кодексу цієї країни передбачено, що у разі отримання податковою службою незаповненої декларації або при її відсутності оцінка та відповідні донарахування на дохід платника можуть бути проведені податковою службою.


 
 

Цікаве

Загрузка...