WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Питання судової підвідомчості справ адміністративної юрисдикції органів охорони державного кордону України - Реферат

Питання судової підвідомчості справ адміністративної юрисдикції органів охорони державного кордону України - Реферат

Питання судової підвідомчості справ адміністративної юрисдикції органів охорони державного кордону України

На виконання вимог статті 15 Конституції України захист державного кордону України здійснюється відповідними військовими формуваннями та правоохоронними органами держави. Охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах України, а також охорона виключної (економічної) зони України, покладається на Прикордонні війська України, а у повітряному просторі - на війська повітряної оборони (мова документу збережена Ю.Б.) (ст. 27 Закону України "Про державний кордон України" та ст. 1 Закону України "Про Прикордонні війська України").

Наразі, Прикордонні війська України входять до системи державних військових формувань поряд із Збройними Силами України, Службою безпеки України, внутрішніми військами Міністерства внутрішніх справ України, Управлінням державної охорони, військами Цивільної оборони та іншими. Діяльність цих військових організацій слід визнати військовою управлінською, а відносини, які складаються при цьому, - військово-управлінськими, або сферою військового управління. Входячи у систему органів державної виконавчої влади, Прикордонні війська наділені й іншими повноваженнями владного характеру.

Щодо цього слід погодитися з проф. ДМ.Бахрахом у тому, що влада як суб'єктивна категорія змінює реальну дійсність в кращу, а у ряді випадків - у гіршу сторону. Це – велика будівнича, а у ряді випадків-руйнівна сила. Владні повноваження реалізуються людьми. їх виконання-процес вольовий, розумовий, емоційний, який може здійснюватися як правомірно, раціонально, так і з різноманітними відхиленнями. Він впливає на внутрішній світ суб'єкта влади. Остання, як категорія об'єктивна, здатна змінювати природу особи, що наділена нею, і при тривалому користуванні владою такі зміни можуть мати негативний характер4. Дійсно, одним із негативних наслідків державної служби є прийняття адміністративних актів, які суперечать законодавству, порушують права і свободи людини й громадянина чи юридичних осіб.

Захист прав та законних інтересів громадян і організацій в тій чи іншій формі є об'єктивною необхідністю. Видаючи норму права і тим самим передбачаючи можливість виникнення на її основі суб'єктивних прав та інтересів, підкреслює проф. Д.М.Чечот, держава зобов'язана передбачити і відповідну форму захисту.

Частина друга статті 55 Конституції України гарантує кожному право на оскарження до суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, службових та посадових осіб. А ст. 124 Конституції України підкреслює, що юрисдикція суду поширюється на усі правовідносини, які виникають у державі. Однак конкретний процесуальний порядок розгляду та вирішення конкретних спорів визначений великою кількістю процесуальних та процедурних норм, що інколи ускладнює можливість своєчасного захисту порушеного чи оспореного суб'єктивного права. Тому проведення класифікації управлінської діяльності Прикордонних військ носить не тільки теоретичний характер, але й має значення для практичного застосування правових норм, оскільки дає можливість окреслити природу цих правовідносин, а також з'ясувати конкретний порядок захисту суб'єктивних прав громадян та юридичних осіб у цих правовідносинах.

Особливо актуальним для Прикордонних військ є поділ управлінської діяльності на внутрішню і зовнішню, що не притаманне іншим військовим формуванням України. Внутрішньою виступає діяльність, яка здійснюється всередині військової структури, діяльність, яка не виходить за межі військового формування, зовнішньою ж є діяльність, спрямована щодо "третіх осіб".

Дійсно, специфіка виконання Прикордонними військами своїх повноважень проявляється у тому, що вони наділені подвійними функціями - функціями державного органу виконавчої влади, а також функціями власне військового формування, діяльність якого носить, в основному, внутрішній характер. Так, розпорядження Державного комітету у справах охорони державного кордону України з питань додержання режимів на державному кордоні, видані в межах його компетенції, є обов'язковими для державних органів, законні розпорядження посадових осіб Прикордонних військ України обов'язкові для осіб, стосовно яких вони звернуті (ст. 271 Закону України "Про державний кордон України").

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про Прикордонні війська України" в інтересах охорони та захисту державного кордону України можуть тимчасово обмежуватися права і свободи громадян на основі чинного законодавства. Однак, згідно із конституційними положеннями військові формування не можуть використовуватися для цього (ст. 17 Конституції України). Зважаючи на такі суперечності у чинному законодавстві, розроблено проект Закону України "Про Державну прикордонну службу", який визначає Державну прикордонну службу як правоохоронний орган спеціального призначення.

Особливість статусу та виконуваних завдань Прикордонними військами полягає у тому, що військовослужбовці під час виконання покладених на них обов'язків діють як представники влади від імені держави і перебувають під її захистом, самостійно приймають рішення в межах своїх повноважень (ст. 11, 12 Закону України "Про Прикордонні війська України").

Прикордонні війська як органи держави мають право: не пропускати через державний кордон України осіб, які не мають дійсних документів на право в'їзду в Україну або виїзду з України, до належного оформлення ними документів на право перетинання державного кордону України або до уточнення обставин втрати документів громадянами України в період вивезення з України предметів, а також предметів контрабанди, які переміщаються через державний кордон України; обмежувати у випадках, які спричиняються обставинами, пов'язаними із забезпеченням охорони державного кордону України, провадженню різних робіт у прикордонній смузі, за деякими винятками (п.п. 7, 9, 12, 13 ст. 7 Закону України "Про Прикордонні війська України"). У територіальному морі та внутрішніх водах України Прикордонні війська при виконанні покладених на них завдань наділені цілою низкою повноважень щодо іноземних та українських невійськових суден, у тому числі на проведення їх огляду, зняття і затримання осіб, які перебувають на цих суднах та ін. (ст. 28 Закону України "Про державний кордон України"). Так, у випадках, передбачених ст. 29 Закону України "Про Прикордонні війська України" іноземне та українське невійськове судно, яке перебуває у територіальному морі і внутрішніх водах України, затримується підрозділами охорони державного кордону України та конвоюється в найближчий порт або інший відповідний пункт (ст. 30 Закону України "Про державний кордон України").

Особливістю виконання повноважень щодо охорони державного кордону України є те, що відповідно до ст. 2 Положення про прикордонний режим6, окрім військовослужбовців Прикордонних військ владними повноваженнями можуть наділятися і члени добровільних формувань із сприяння в охороні державного кордону України (громадяни України, які на добровільних засадах беруть участь в охороні державного кордону)7. Члени такого громадського формування під час виконання своїх обов'язків з охорони громадського порядку і державного кордону після обов'язкового пред'явлення посвідчення члена добровільного громадського формування мають право: вимагати від громадян додержання правопорядку, припинення адміністративних правопорушень і злочинів, додержання режиму державного кордону; у разі підозри у вчиненні адміністративних правопорушень і злочинів перевіряти у громадян документи, що посвідчують їх особу; складати протоколи про адміністративні правопорушення; входити до клубів, кінотеатрів, стадіонів, інших громадських місць і приміщень за згодою власника чи уповноваженого ним органу для переслідування правопорушника, який переховується, або припинення адміністративних правопорушень чи злочинів; застосовувати в установленому порядку заходи фізичного впливу, спеціальні засоби індивідуального захисту та самооборони.


 
 

Цікаве

Загрузка...