WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Міжнародно-правові проблеми морського піратства в сучасних умовах - Реферат

Міжнародно-правові проблеми морського піратства в сучасних умовах - Реферат

Міжнародно-правові проблеми морського піратства в сучасних умовах

Веселий Роджер на судні, дерев'яна нога й пов'язка на оці - здавалось, ці піратські атрибути давно канули в літах. На жаль. Морські розбійники залишились не тільки в історичних романах. Сьогодні піратство являє реальну безпеку для мореплавання й, перш за все - для права кожної людини на життя, свободу й особисту недоторканність 1.

На сьогоднішній день існує достатньо велика кількість понять "піратства". Це: телепіратство з космосу, піратство в ефірі, комп'ютерне піратство, авторське піратство, повітряне піратство, морське піратство. Але зупинимось більш детальніше на зацікавленому нас питанні - морському піратстві.

До XIX століття в доктрині та й юридичній практиці сформувалось тверде поняття того, що піратство є міжнародним правопорушенням, а кожний пірат - ворог людства2. За період 1991 - 1997 pp. морському розбою піддавались судна 62 держав у водах, прилягаючих до територій 56 держав світу. За останні півроку кількість піратських нападів у світі збільшилась на 40 відсотків3. За січень-березень 2001 р. було зареєстровано 68 інцидентів, у той час як за аналогічний пе4іод 2000 р. було зафіксовано 56 нападів. Реальні цифри вищі, оскільки власники не поспішають заявляти про наявні напади . Щорічний доход морських піратів досягає приблизно 20 мільярдів доларів. Рівень смертельної небезпеки продовжує залишатися одним із тих аспектів, що викликає помітну стурбованість світової спільноти5. Якщо в 1992 р. було зареєстровано 106 піратських нападів, у яких вбито 3 члени екіпажу, то за 2000 р. вбито 72 і поранено 99 чоловік6 .

Необхідно відмітити й той факт, що в результаті комерціалізації українського флоту наші моряки найчастіше плавають під прапором не своєї держави в регіонах, де велика імовірність зазнати нападів з боку піратів. Нещодавній випадок яскраво свідчить про це. Українсько-ліванське судно "M.V. Princess Sarah" з екіпажем із 18 чоловік було захоплено 14 січня бандою піратів у територіальних водах Сомалі. На борту судна перебували 8 українських моряків...

Вищевказані дані про піратські напади на судна за останні десятиріччя переконливо доводять: існує реальна небезпека для морського судноплавства й для права кожної людини на життя, яку не можна замовчувати. Заходи, вжиті світовим товариством по боротьбі з піратством, є ще недостатньо ефективними, тому що без вжиття додаткових заходів по боротьбі з даним злочином сама собою така глобальна проблема не припинить своє існування.

На сьогоднішній день боротьба з піратством регулюється Женевською Конвенцією про відкрите море 1958 р. (далі -Конвенція 1958 р.) й Міжнародною морською Конвенцією ООН 1982 p. (далі - Конвенція 1982 р.). У цих міжнародних договорах міжнародна співдружність підбила деякий підсумок пошуку загальноприйнятого поняття цього злочину. Згідно зі ст.101 Конвенції 1982 p., піратством є будь-яке з перелічених нижче діянь:

1. будь-який неправомірний акт насилля, затримання чи будь-який грабіж, здійснений з особистими цілями екіпажем або пасажирами будь-якого приватновласницького судна й спрямований:

- у відкритому морі - проти іншого судна чи проти осіб або майна, що знаходиться на їхньому борту;

- проти будь-якого судна, осіб, майна в місті не в юрисдикції будь-якої держави;

2. будь-який акт добровільної участі у використанні будь-якого судна, здійснюваний зі знанням обставин, внаслідок яких є піратським судном;

3. будь-яке діяння, що є підбурюванням або усвідомленим сприянням вчиненню діяння, передбаченого в підпункті "1" чи "2"7. Результати аналізу цих Конвенцій свідчать про те, що в них передбачені підстави для захоплення піратського судна, міри

по запобіганню піратству та відповідальність за піратство, обов'язок держав співробітничати в запобіганні піратству відповідальність за неправомірне захоплення судна за підозрою в піратстві, здійснюване без достатніх підстав, характеристики суден, які уповноважені на здійснення захоплення за піратство, повноваження з огляду судна, що підозрюється в піратстві. Але це лише одна сторона боротьби з піратством, вона зачіплює випадки, коли факт піратства вже відбувся й у компетентних органів є можливість припинити цей злочин. На превеликий жаль, великі площі морських просторів, недостатні пошукові можливості зумовлюють дуже малу імовірність виникнення подібної дії.

Своєчасна допомога суднам, потерпілим у результаті актів піратства можлива не тільки з залученням власних сил, а й сил та можливостей прибережних держав. Питання співробітництва держав у запобіганні піратству не знайшли свого відображення в універсальних міжнародних договорах. Офіціально держави від цього не відмовляються, але на практиці, як правило, держави виходять із своїх інтересів та можливостей. Виняток складають лише створення регіонального центру по боротьбі з озброєним грабежем та піратством в Малайзії та діяльність військово-морських сил Індонезії, Сінгапура й інших районів з підвищеною активністю піратів.

На нашу думку, більш активно має розвиватись договірний процес на двосторонньому та багатосторонньому рівнях. Договори такого рівня могли б чітко регулювати міжнародні відносини між учасниками договору. Основними положеннями договорів такого типу має бути залучення військово-морських сил держав, спеціально уповноважених (прикордонних морських сил, сил берегової охорони і т.д.) для боротьби з такими злочинами. Як свідчить практика, після використання спільного морського патрулювання прибережними державами кількість випадків піратських нападів у районі Малаккської протоки значно зменшилась9.

Нескінченні випадки піратських нападів свідчать про те, що існує потреба в подальшому розвитку правових заходів не тільки на державному, а й на міжнародному рівнях, які б були здатні запобігти такому злочину. Необхідно підвищити міжнародно-правову відповідальність держав за стан боротьби з актами піратства, здійснюваними їхніми громадянами проти іноземних суден в морських водах, прилягаючих до побережжя цих держав. Становище міжнародного морського права закликає всіх членів міжнародної співдружності спрямувати свої сили на боротьбу з таким серйозним міжнародним злочином, тому що, тільки з'єднавши всі зусилля разом, ми зможемо назавжди викоренити дану проблему.

Література

1. Див.: Всеобщая декларация прав человека от 10.12.1948г.// Международные акты о правах человека: Сб. документов. -М.:Норма, 2000. -784с.

2. Див.: Гуцуляк В.Н. Морское право. - М.: Юристъ, 1999. - 354с.

3. Див.: Демиденко В.В., Прусс В.М., Шемякин АН. Пиратство, терроризм, мошенничество на море. - Одесса.: АО Бахва, 1997. -144с

4. Живолович К. Вьется по ветру "Веселый Роджер" //Сов. Белоруссия. - 2001. - 7 марта.

5. Див.: Конституция для океанов (UNCLOS82): Учеб-метод. пособие / Сост.: Е.В. Додин, С.А. Кузнецов/Под ред. СВ. Кивалова //Б-ка журнала "Торговое мореплавание". (Сер.: Правовое регулирование торгового мореплавания).- 1998. - № 3/11. - 155с

6. Див.: Маховский Я. История морского пиратства. К: Вентури, 1992. -242с.

7. Меры по предотвращению и пресечению актов пиратства и вооруженного разбоя в отношении судов //Резолюция ИМО А.738(18) - 1993. - 4 ноября.

8. Див.: Прокофьев С. Корсары продолжают бесчинствовать // Судоходство. - 2000. - 4 апреля.

9. Див.:Ромашов Ю.С. Борьба с преступлениями международного характера, совершаемыми на море. - М.:РосКонсульт, 2001. - 300с, ил.12.

10. Reports on acts of piracy and armed robbery against ships. Fourth quarterly report. MSC.4/Circ.12, 31 December 2001.


 
 

Цікаве

Загрузка...