WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Конституційні засади формування соціального права України - Реферат

Конституційні засади формування соціального права України - Реферат

Конституційні засади формування соціального права України

Конституцією проголошено Україну соціальною і правовою державою (ст.1). Соціальна держава така, яка бере на себе обов'язок турбуватися про соціальну справедливість, добробут своїх громадян, їх соціальну захищеність. Розвиток ринкових відносин викликав необхідність проведення у соціальній сфері широкомасштабної реформи, яка впроваджується новими законодавчими актами, очікується прийняття Соціального кодексу України. Таким чином, закладається нова система правового регулювання єдиного об'єкту - соціальної сфери. Багато правознавців сучасності вважають, що в даний час формується нова галузь права України - соціальне право. Генетичні витоки цієї галузі права слід шукати у такому зв'язку і такій послідовності: соціальні права людини - соціальна держава - соціальна сфера - соціальна функція - соціальна політика -соціальне право.

Конституція України встановила перелік соціальних прав людини і громадянина: право громадян на працю (ст.46), на житло (ст.47), на охорону здоров'я, медичну допомогу та страхування (ст.49), на достатній життєвий рівень (ст.48) тощо.

Розвиток соціальної сфери соціальної функції держави приводить до формування нової правової спільності - соціального права.

На мою думку, соціальне право - це система норм, що регулюють суспільні відносини щодо реалізації, охорони і захисту соціальних прав людини і громадянина з метою збереження, відтворення та розвитку людського суспільства. Це комплексна галузь права, що включає в себе такі галузі права, як трудове, медичне, освітянське право, право соціального забезпечення. Предметом соціального права виступають суспільні відносини щодо соціального захисту людини і громадянина у різних ланках соціальної сфери - на ринку праці та здійсненні трудової діяльності, соціальному забезпеченні, охороні здоров'я, освіті.

У структурі соціального права знаходять свій вияв інтеграція і диференціація соціального права, які дозволяють встановити Загальну і Спеціальну його частини. Інтеграція проявляється у регулюванні соціальної сфери в цілому як єдиного об'єкту, у наявності таких правових норм, які складають Загальну частину соціального права. Це правові інститути, які є спільними для галузей права, що входять до соціального права: соціальний статус людини і громадянина; стандартизація соціальних прав; управління в соціальній сфері; економіко - правовий механізм забезпечення соціальних прав; соціальний моніторинг; контроль забезпечення соціальних прав; система захисту соціальних прав; відповідальність за порушення соціальних прав. Спеціальну частину соціального права складають її підгалузі - трудове право, право соціального забезпечення, медичне право, освітянське право. Ці галузі мають свою власну внутрішню структуру.

В Україні соціальне право знаходиться на стадії становлення. Його розвиток убачається в ухваленні Верховною Радою Закону України "Про соціальну політику" та у прийнятті Соціального кодексу України, у котрому мають бути встановленні норми, що складають Загальну частину соціального права. Диференціація - це подальший розвиток соціального права як права соціального захисту у регулюванні окремих сфер суспільних відносин: у сфері трудової діяльності, соціального забезпечення, охорони здоров'я тощо та їх видів. Наприклад: пенсійне забезпечення у праві соціального забезпечення, охорона прав жінок, неповнолітніх - у трудовому праві.

Також актуальною є проблема гармонізації національного законодавства з міжнародним соціальним правом.

Сучасні дослідники - правознавці Росії та України, такі як Е. І. Доморацька, Ю. О. Тихомиров, Л. Н. Анісімов, С. В. Коробов, І. В. Яковюк визнають існування сучасного соціального права.

Отже, соціальне право як окрема галузь права України має своє "право на життя".

Література

Вісник. Хліельницького інституту регіонального управління та права


 
 

Цікаве

Загрузка...