WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Законодавча база вільних економічних зон в Україні - Реферат

Законодавча база вільних економічних зон в Україні - Реферат

Законодавча база вільних економічних зон в Україні

13 жовтня 1992 року Верховною Радою України був прийнятий Закон "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон". Цим нормативно-правовим актом було покладено початок нового етапу розвитку економіки регіонів України та держави в цілому за допомогою такого нового складного явища, як спеціальні (вільні) економічні зони (ВЕЗ).

Зазначено, що спеціальна (вільна) економічна зона являє собою частину території України, на якій вста1влюються і діють спеціальний правовий режим економічної діяльності та порядок застосування і дії законодавства України.

Законодавець визначає їх як один з інструментів досягнення відкритості економіки нашої держави зовнішньому світові і стимулювання міжнародного економічного співробітництва на основі залучення іноземних інвестицій. Вони спроможні забезпечити активізацію підприємницької діяльності, залучення нових технологій, розвиток ринкових методів господарювання, а в остаточному підсумку - збільшення виробництва і постачання високоякісних товарів та послуг як на внутрішній, так і на зовнішній ринки.2

Правові і економічні основи створення ВЕЗ, їх статус, загальні правила регулювання відносин суб'єктів економічної діяльності цих зон з місцевими Радами народних депутатів, органами державної виконавчої влади та іншими органами передбачаються Законом України "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон".

Постанова Кабінету Міністрів України "Про Концепцію створення спеціальних (вільних) економічних зон в Україні" від 14 березня 1994 р. та Постанова Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо створення та функціонування спеціальних (вільних) економічних зон і територій із спеціальним режимом інвестиційної діяльності" від 24 вересня 1999 р. розкривають цілі, загальні принципи та передумови створення ВЕЗ. Крім того, вони передбачають класифікацію економічних зон з зазначенням умов, які необхідно брати до уваги при створенні певного типу зони, визначають стратегію та програму розвитку вільних економічних зон в Україні.

В той же час існують нормативно-правові акти, які стосуються тільки конкретної економічної зони.

Перш за все це закони. Для кожної ВЕЗ Верховною Радою України приймається закон, який передбачає порядок створення, функціонування та ліквідації окремої зони, її статус, територію, строк, на який створюється, особливості провадження підприємницької діяльності на території зони. Він дає визначення суб'єктів цієї зони, називає органи, які здійснюють управління зоною і передбачає їх повноваження, а також встановлює особливості оподаткування і валютного регулювання на території економічної зони та інші фінансові пільги (Наприклад, Закон України "Про спеціальну економічну зону "Закарпаття" від 22 березня 2001 р).

Але на практиці окремі ВЕЗ спочатку створювалися відповідно до Указів Президента України згідно з перехідними положеннями Конституції України. Дія такого указу припинялася у зв'язку з набранням чинності відповідного закону про окрему вільну економічну зону. Так, наприклад, у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку та спеціальної економічної зони "Порт Крим" в Автономній Республіці Крим" від 21 грудня 2000 року припинилась дія Указу Президента України від 27 червня 1999 року з такою ж назвою відповідно до пункту 4 розділу 15 "Перехідні положення" Конституції України.

Багато нормативних документів, що стосуються функціонування кожної економічної зони, затверджуються постановами Кабінету Міністрів України. Серед них можна виділити наступні:

• Положення про конкретну спеціальну економічну зону. (Постанова Кабінету Міністрів України "Про спеціальну (вільн• ) економічну зону "Порто-франко" на території Одеського морського торговельного порту " від 27 серпня 2000 р).

Положення про реєстрацію суб'єктів зони та порядок підготовки інвестиційних проектів (Положення про реєстрацію суб'єктів Північнокримської експериментальної економічної зони "Сиваш" та порядок підготовки інвестиційних проектів, що реаліз•ються на території зони "Сиваш", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1996 р.)

Порядок розгляду і затвердження інвестиційних проектів.(Постанова Кабінету Міністрів України "Про порядок розгляду і затвердження інвестиційних проектів, що реалізуються на території спеціальної економічної зони туристсько-рекреаційного типу "Курортополіс Трускавець" від 4 жовтня 2000 p.).

• Положення або Статут органу господарського розвитку зони. (Постанова Кабінету Міністрів України "Питання Державної компанії "Адміністрація Північно кримської експериментальної економічної зони "Сиваш" від 12 вересня 1996 р.)

Кабінет Міністрів України своїми розпорядженнями затверджує інвестиційні проекти, які реалізуються у ВЕЗ. Так, наприклад, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 червня 1999 р. було затверджено 6 інвестиційних проектів, які реалізуються у ПЕЕЗ "Сиваш".

Крім вищезазначених актів, на території кожної економічної зони діють і інші нормативні акти:

- Накази Державної податкової адміністрації України, якими затверджується порядок визначення прибутку , отриманого від реалізації інвестиційних проектів суб'єктами окремої зони. (Наказ Державної податкової адміністрації України "Про затвердження Порядку визначення прибутку, отриманого від реалізації інвестиційних проектів суб'єктами економічної зони "Славутич" від 22 липня 1999 p.).

- Накази Державної Митної Служби України. (Наказ Державної Митної Служби України "Про затвердження Порядку митного оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються через межі території спеціальної економічної зони "Закарпаття" від 26 червня 2001 p.).

- Листи Національного банку України. (Лист Національного банку України "Про суб'єктів експериментальної економічної зони "Сиваш" від 9 вересня 1996р.).

- та інші акти.

Отже, законодавство, за допомогою якого регулюються відносини, пов'язані зі створенням та функціонуванням ВЕЗ, умовно можна поділити на загальне та спеціальне. До загальних відносяться такі нормативно-правові акти:

- Закон України "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон" від 13 жовтня 1992 року;

- Постанова Кабінету Міністрів України "Про Концепцію створення спеціальних (вільних)економічних зон в Україні" від 14 березня 1994 p.;

- Постанова Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо створення та функціонування спеціальних (вільних) економічних зон і територій із спеціальним режимом інвестиційної діяльності" від 24 вересня 1999 р.

До кола спеціальних можна віднести велику кількість нормативних актів, що приймаються по кожній економічній зоні: Закони України, Укази Президента України, Постанови та Розпорядження КМУ, Накази Державної податкової адміністрації України та Державної Митної Служби України, Листи Національного банку України та інші.

Література

1 "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон". Закон України від 13 жовтня 1992 року

2 "Про Концепцію створення спеціальних (вільних)економічних зон в Україні". Постанова Кабінету Міністрів України від 14 березня 1994 р.


 
 

Цікаве

Загрузка...