WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Засоби зловживань в банківській сфері - Реферат

Засоби зловживань в банківській сфері - Реферат

Засоби зловживань в банківській сфері

Правопорушення в банках обумовлені специфічними особливостями діяльності банківських заснувань. Вони функціонують в умовах розпаду єдиної державної банківської системи, кризи в платіжному обороті, недосконалості нормативної бази й ін.

Перераховані й інші обставини, що склалися в банківській сфері, обумовили значне зростання проявів хабарництва, зловживання владою і службовим положенням. Ситуацію загострює інфляція, посилення напруженості на ринку позичкового капіталу, підвищений попит на банківські послуги, у тому числі операції по "відмиванню" грошей, отриманих злочинним шляхом або фіктивно створених коштів.

Засоби вчинення найбільш поширених злочинів і інших зловживань у сфері банківської діяльності можна розділити по видах на: розкрадання, хабарі, інші суспільно-небезпечні корисливі зазіхання.

Кваліфікація останніх у карному порядку неможлива в зв'язку з прогалинами в карному законодавстві. Водночас ці дії мають небезпечний протиправний характер, завдають великих збитків економіці, стимулюють інфляцію і спроможні зруйнувати фінансову систему держави. Безумовно, відповідальність за їхнє вчинення тільки в рамках банківського і цивільного законодавства не адекватна їхній небезпеці.

За технологією вчинення, структурою і колом учасників протиправних дій засоби злочинів можна розділити на такі, що чиняться безпосередньо в банках і що чиняться в сфері економіки з використанням заснувань банківської системи.

Діапазон засобів розкрадань, що чиняться в банках досить широкий: від присвоєння грошових внесків із рахунків мертвих власників, що не зробили заповіти, не мають спадкоємців або спадкоємці не знають про внески мертвого, до вилучення грошей з інкасаторських сумок, розкрадання внесків, облігацій, інших цінних паперів, присвоєння відсотків по вкладах і ін. В умовах існування єдиного Держбанку ці засоби злочинів були характерними тільки для заснувань Ощадного банку. Зі створенням комерційних банків, що у відповідності зі ст.47 Закону України "Про банки і банківську діяльність" можуть робити послуги не тільки юридичним особам, але і громадянам, у тому числі займатися ощадною справою, такі зловживання стали можливими й в інших комерційних банках. [1]

Водночас, як показують матеріали кримінальних справ і аналіз інформації про карні процеси, що проходять у сфері фінансово-господарської діяльності, сьогодні з'явилися більш небезпечні засоби розкрадань, що завдають шкоди банківським заснуванням і їхнім акціонерам в особливо значних розмірах. Серед них: розкрадання кредитів, розкрадання коштів під видом їхнього конвертування у ВКВ, комп'ютерні злочини та інші.

Радикальному рішенню питання мінімізації криміногенних процесів у сфері банківської діяльності могло б сприяти створення в кожному комерційному банку служби внутрішньої банківської економічної безпеки, а також пайова участь усіх комерційних банків у службі міжбанківської економічної безпеки.

Література

1Лро банки і банківську діяльність: Закон України //Голос України.- 2001.- 23 січня.


 
 

Цікаве

Загрузка...