WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Структура протиправної поведінки неповнолітніх в Україні: психологічний аспект - Реферат

Структура протиправної поведінки неповнолітніх в Україні: психологічний аспект - Реферат

Найбільшого розповсюдження це негативне явище набуло в Автономній Республіці Крим, де на обліку перебуває 288 підлітків-наркоманів, областях: Донецькій (480), Дніпропетровській (293), Луганській (214), Миколаївській (195), Одеській (154) та Херсонській (115). Враховуючи латентність споживання наркотиків, реальна кількість наркоманів значно більша і за підрахунками спеціалістів та працівників правоохоронних органів перевищує наведені показники у 10-15 разів.

За наявності на 2001 рік середньодержавного статистичного показника 6,11 наркологічно-хворих підлітків на 10 тис. неповнолітніх, у Запорізькій області він становить 27,87, ум. Севастополі - 14,02, у Миколаївській області 8,76, Одеській 8,76, у Дніпропетровській - 8,47, Донецькій - 7,29.

За останні п'ять років більш як 500 неповнолітніх вчинили кримінальні злочини, перебуваючи у стані наркотичного збудження.

Результати досліджень щодо стану і рівня наркотизації неповнолітніх у різних регіонах свідчать, що стійкі прояви наркотизації прослідковуються у місцях із значним кримінальним потенціалом. Констатується залежність розвитку ранньої наркотизації від кримінальної субкультури. Залучення неповнолітніх та молоді до вживання наркотичних речовин кримінально орієнтованими підлітками і дорослими - типове явище, яке супроводжується поширенням хибних уявлень про престижність асоціальної поведінки.

Непокоїть зростання кількості ВІЛ–інфікованих, з яких 93% - наркомани [1]. Порівняно з 2000 роком кількість ВІЛ-інфікованих (15-29 років) зросла у 500 разів. Найбільша кількість виявлених ВІЛ-інфікованих в Одеській, Донецькій, Миколаївській, Дніпропетровській областях, Автономній Республіці Крим та м. Києві. Переважну більшість (78%) ВІЛ-інфікованих складають молоді люди віком від 15 до 29 років.

Серйозну стурбованість викликає поширення серед неповнолітніх алкоголізму. Згідно даних Академії педагогічних наук України, майже 93 відсотки обстежених підлітків вживають алкогольні напої. Схильність до вживання алкоголю вже сформувалася у 17 відсотків учнів п'ятих, 25 відсотків - восьмих та 56 відсотків - одинадцятих класів.

У 2001 році за розпиття спиртних напоїв та появу у нетверезому стані у громадських місцях співробітниками міліції затримано понад 17 тис. неповнолітніх. Кожен шостий підліток вчинив злочин у стані алкогольного сп'яніння [1].

Алкоголізм і наркоманія стали причиною статевої розпусти неповнолітніх, особливо дівчат. За останні 10 років удвічі більше дівчат пройшли лікування у спеціальних диспансерах, а у віці до 14 років-у 10 разів.

За статистичними даними станом на 01.01.2001 року в нашій країні на кожні 100 тисяч населення зареєстровано самогубств: серед дітей 5-9 років - 0,4; 10-14 років - 4-8; 15-19 років -19,9. На початок 90-х років цей показник складав: діти 5-9 років-0,1; 10-14 років - 2,6; 15-19 років - 13,3. У великих містах з населенням 1 млн. і більше за один рік з кожних 100 тисяч мешканців наклали на себе руки: 20 дітей віком до 14 років; 50 - віком від 14 до 19 років, при цьому хлопчиків-самовбивць вдвічі більше, ніж дівчаток. Щорічно у великих містах серед дітей і підлітків реєструвалося 100-120 спроб самогубства. На думку спеціалістів, врахування незареєстрованих випадків збільшить показник вдвічі (3; 35).

За даними відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх УВС Хмельницької області особливу кримінологічну групу складають злочини скоєні підлітками, молоддю і за їх участю.

Згідно офіційної статистичної звітності, неповнолітніми на Хмельниччині у 2001 році скоєно 398 злочинів, 2000 році - 320. У 2001 році порівняно з 2000 роком, значно збільшилась кількість злочинів, скоєних підлітками в групах і в стані алкогольного сп'яніння (2000 р. - 296; 2001 р. - 310). Однією з причин такої тенденції працівники відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх вважають недотримання реалізаторами товарів закону про заборону продажу спиртних напоїв особам, що не досягай 18 років. У 2001 році за правопорушення затримано 28 підлітків, що займаються бродяжництвом, половина з яких - іногородні.

Кількість злочинів, скоєних неповнолітніми у 2001 році, становить 396. Понад 80% із зареєстрованих правопорушень становлять корисливі злочини, зокрема крадіжки особистого майна. їх скоєно 325.

Наведені статистичні дані дозволяють визначити основні закономірності, характер проявів злочинної, протиправної поведінки неповнолітніх в Україні та Хмельницькій області:

- збільшення чисельності дітей та підлітків, у яких спостерігається порушення норм поведінки, що стають дедалі більше соціально-небезпечними;

- злочинність, правопорушення, наркоманія, жебракування, бродяжництво неповнолітніх в Україні набувають тенденції до суттєвого "омолодження". Привертають увагу також дані досліджень Науково-методичного центру превентивного виховання АПН України в яких зазначається, що 8-10% дітей, які стоять на обліку в міліції - діти молодшого шкільного віку і навіть дошкільники;

- реалії сьогодення, результати наукових психолого-педагогічних досліджень вказують на необхідність і важливість розпочинати профілактику асоціальної поведінки вже у старшому дошкільному віці [1]. Проте щоразу зіткнувшись зі справжнім станом справ у запобіганні підліткової девіантності, переконуєшся, що і школа, і правохоронні органи, і громадськість більше працюють з тими, хто вже потрапив на особливий облік, і значно менше надають уваги профілактичній роботі, попередженню кримінальної і адекватної поведінки як крайніх форм соціальної дезадаптації;

- посилення впливу на стан підліткової злочинності такого фактору як алкоголізм, що знаходить своє відображення у збільшенні злочинів, правопорушень, скоєних у стані сп'яніння;

- поряд із традиційною груповою злочинністю вирізняють злочини, скоєні організованими злочинними групами, до яких кримінальні особи залучають неповнолітніх, що складають групу ризику;

- концентрація основної частини злочинів, скоєних неповнолітніми, у містах і селищах міського типу поряд із значним збільшенням темпів зростання сільської злочинності і посиленим її впливом на кримінальну ситуацію в цілому;

- наявність серед злочинців, правопорушників значної кількості осіб, які не навчаються і не працюють у момент скоєння злочинів, свідчить про формування в умовах соціально-економічної кризи загальної закономірності залучення у злочинну діяльність нових осіб через механізм соціальної дезадаптації (втрата або залишення робочого місця, навчання і т.д.).

Передбачаємо, що у нашій країні має місце високий рівень латентної підліткової та молодіжної злочинності, тобто значна кількість злочинів не реєструється і не включена до офіційної статистики. Це стосується крадіжок, хуліганства, тілесних пошкоджень (необґрунтована відмова у відкритті кримінальної справи), зґвалтувань (відсутність заяв потерпілих).

Зростання злочинності відбувається нерівномірно, періоди відносної стабілізації і навіть деякого пониження, змінювались періодами інтенсивного збільшення кількості реєстрованих злочинів та правопорушень, відображаючи відповідні соціально-економічні процеси, які відбуваються в країні.

Література

1. Державна щорічна доповідь про становище дітей в Україні. - К., 2001.

2. Статистичний щорічник України за 2000рік/Державний комітет статистики України. -К.: Укр енциклопедія, 2000. - 605 с

3. Тюріна В.О. Причини самогубств дітей і підлітків //Педагогіка і психологія. - 1998. -№2. - С 53-60.


 
 

Цікаве

Загрузка...