WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правове регулювання усиновлення в Україні - Курсова робота

Правове регулювання усиновлення в Україні - Курсова робота

Усиновлення, здійснене одним із подружжя за нотаріально засвідченою письмовою згодою другого з них, який не бажає бути усиновлювачем дитини, породжує батьківські права та обов'язки лише для того з подружжя, хто є усиновлювачем. За цієї умови той з подружжя, хто не схотів бути усиновлювачем дитини, усиновленої його дружиною або чоловіком, с вітчимом чи мачухою.

Згідно з ч. 2 ст. 220 СК усиновлення дитини може бути проведене без згоди другого з подружжя, якщо він визнаний судом у встановленому законом порядку (відповідно до норм гл. 35 ЦПК) безвісно відсутнім, оскільки при цьому його згоду на усиновлення одержати неможливо.

Встановлення судом того, що дружина і чоловік припинили сімейні правовідносини і понад рік не проживають спільно, а також того, що місце проживання другого з подружжя невідоме, недостатньо. Необхідно, щоб другий з подружжя у встановленому законом порядку був визнаний судом безвісно відсутнім.

Водночас згідно з ч. 1 ст. 119 СК іа заявою подружжя або позовом одного з них суд може постановити рішення про встановлення для подружжя режиму окремого проживання у разі неможливості чи небажання дружини і (або) чоловіка проживати спільно.

За загальним правилом встановлення режиму окремого проживання не припиняє тих визначених сімейним законодавством прав та обов'язків дружини, чоловіка, які вони мали до того, а також прав і обов'язків, закріплених у шлюбному договорі (ч. 1 ст. 120 СК). Однак одним із правових наслідків встановлення зазначеного режиму є поява у одного з подружжя можливості усиновлення дитини без згоди другого з них (п. З ч. 2 ст. 120 СК).

Згідно з ч. 2 ст. 220 СК згода другого з подружжя на усиновлення дитини не потрібна, якщо він визнаний судом недієздатним. Це пояснюється тим, що особи, визнані судом у встановленому законом порядку (відповідно до норм гл. 34 ЦПК) недієздатними внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу, не здатні виявляти свою волю, оскільки вони не усвідомлюють значення своїх дій та (або) не можуть керувати ними. Саме тому над ними встановлюється опіка.

Усиновлення дитини може бути проведене без згоди другого з подружжя також за наявності інших обставин, що мають істотне значення (зокрема якщо дружина або чоловік позбавлені батьківських прав і ці права не поновлені, коли дитина перебуває на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами тощо).

На підтвердження того, що другий з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім або недієздатним, а також встановлення судом для чоловіка і дружини режиму окремого проживання повинна подаватися копія відповідного рішення суду, що набрало чинності.

2.1. Облік дітей, які можуть бути усиновлені

Щоб забезпечити рівні умови усиновлювачам і усиновленим, а також контроль за усиновленням, облік дітей, які підлягають усиновленню, та осіб, які бажають їх усиновити, ведеться окремо.

Правила обліку дітей, які залишились без батьківського піклування і можуть бути усиновлені, а також осіб, які бажають усиновити дитину, встановлені статтями 214 і 215 СК, а також Порядком ведення обліку дітей.

Обов'язок надавати первинну інформацію про дітей, які залишилися без батьківського піклування і можуть бути усиновлені, покладається насамперед на керівників закладів, у яких перебувають такі діти, а також на службових осіб органів опіки та піклування, які мають відомості про них. Це пояснюється тим, що, як правило, цим особам раніше за інших стає відомо про ті обставини, за яких діти залишилися без батьківського піклування і можуть бути усиновлені, взяті під опіку або піклування (наприклад, у разі смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, відмови батьків забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров'я тощо).

Керівники закладів, у яких перебувають діти, позбавлені батьківського піклування, а також службові особи органів опіки та піклування протягом семи днів після одержання відомостей про таких дітей надсилають письмове повідомлення про них до відділу освіти районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, виконавчого комітету, міської, районної у місті ради (далі — відділ освіти) за місцем проживання дитини, а у разі, коли воно не визначене, — за місцем її перебування.

Відділ освіти протягом семи днів після надходження повідомлення заносить дані про дитину до Книги первинного обліку дітей, позбавлених батьківського піклування (далі — первинний облік).

Якщо протягом місяця після взяття дитини на первинний облік не виявилося осіб, які бажають її усиновити або взяти під опіку чи піклування, відділ освіти за місцем проживання дитини, а у разі, коли місце проживання дитини не визначене, — за місцем її перебування, складає анкету дитини у трьох примірниках, які засвідчуються органом, що прийняв рішення про влаштування дитини до дитячого закладу. Два примірники анкети передаються відповідно до Міністерства освіти Автономної Республіки Крим, Головного управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації, управління освіти і науки обласної, Севастопольської міської державної адміністрації. За наявності у дитини, взятої на первинний облік, малолітніх та неповнолітніх братів або сестер у правому верхньому куті першої сторінки анкети проставляється штамп "Має братів (сестер)".

Міністерство освіти Автономної Республіки Крим, Головне управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації, управління освіти і науки обласної, Севастопольської міської державної адміністрації на піде гані одержаних анкет протягом п'яти робочих днів бере дітей, які можуть бути усиновлені, на регіональний облік, а якщо протягом місяця перебування дитини на цьому обліку не виявилося осіб, які бажають усиновити або взяти її під опіку чи піклування, передає один примірник анкети, засвідчений Головою (заступником) Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головою (заступником) обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації до Центру з усиновлення дітей. Центр з усиновлення дітей протягом п'яти робочих днів на підставі одержаних анкет бере дітей, які можуть бути усиновлені, на централізований облік.

У разі зміни правового статусу дитини, яка перебуває на централізованому обліку (поновлення батьківських прав, усиновлення тощо), відділ освіти за місцем перебування (проживання) дитини протягом семи робочих днів повідомляє про це одночасно відділ освіти, де дитина перебуває на первинному обліку, відповідно Міністерство освіти Автономної Республіки Крим, Головне управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації, управління освіти і науки обласної, Севастопольської міської державної адміністрації та Центр з усиновлення дітей.

Відділ освіти за місцем перебування (проживання) дитини після закінчення річного строку перебування дитини на первинному обліку протягом семи робочих днів надсилає до Центру з усиновлення дітей уточнену інформацію про правовий статус, місцеперебування (проживання) дитини і висновок про стан її здоров'я, фізичний та розумовий розвиток.

Зазначені правила передбачені законом насамперед для забезпечення надійного захисту інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування і можуть бути усиновлені. їх мета — зробити інформацію про таких дітей доступнішою для осіб, які бажають усиновити їх або взяти під свою опіку чи піклування.

Діти знімаються з первинного, регіонального та централізованого обліку у разі: 1) поновлення батьківських прав; 2) усиновлення; 3) встановлення опіки або піклування, якщо відсутня згода опікуна чи піклувальника на усиновлення дитини; 4) смерті.

Відповідно до ч. 4 ст. 214 СК керівники закладів, у яких перебувають діти, а також інші службові особи за невиконання вимог, передбачених частинами 1—3 цієї статті, подання недостовірних відомостей, а також за дії, пов'язані з приховуванням дитини від усиновлення, можуть бути притягнуті до дисциплінарної, адміністративної, цивільно-правової та кримінальної відповідальності.

2.2. Облік осіб, які бажають усиновити дитину


 
 

Цікаве

Загрузка...