WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Злочини проти власності - Реферат

Злочини проти власності - Реферат

Ст. 189. Вимагання.

Супільно-небезпечне діяння – вимога передати майно, право на майно (з погрозою...)

Спосіб – погроза:1) насильством

2) знищенням або пошкодженням майна

3) обмеженням прав, свобод і законних інтересів

4) розголошення відомостей які потерпілий чи його близькі родичі бажають залишити в таємниці

Вимагання є закінченим злочином з моменту коли до потерпілого доведена вимога поєднана з погрозою.

Основний склад: тут погроза насильства не охоплює погрозу вбивством чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень - будь-яке крім вбивства і т.т.у. (це охопл ч.2)

Ч.2. – насильство охоплюється вбивства чи тяжкі тілесні ушкодження.

В ч.3 вже не погроза а застосування реального насильства небезпечного для життя і здоровя.

В ч.4 вже насильство яке є тяжким тілесним

Насильство яке не є небезпечним для життя і здоровя – такої кваліфікуючої ознаки вимагання немає – і тут потрібно кваліфікувати за сукупністю (разом з побоями, легке тілесне, незаконне позбавлення волі...).

Приклад з хлопчиком щоб той виніс цінності дядька. Тут вимагання не буде тому що вимога має бути спрямована на власника майна. В даному випадку була крадіжка вчинена цим племінником. А з боку дворових хлопців – якщо неповнолітній – то втягнення неповнолітн у злоч діяльн, а якщо повнолітній - підбурювання до вчинення злочину.

Розмежування вимоги в розбої і вимаганні: в розбої – на негайне її виконання; в вимаганні спрямоване на виконання в майбутньому.

Ст. 190. Шахрайство

Суспільно небезпечне діяння познач терміном "заволодіння" (не те саме шо вилучення) полягає в тому, що винний не сам вилучає майно, а власник це майно дає, дає правомочності, вручає правомочності щодо цього майна.

Приклад про Галину і Марину в поїзді. Тут не шахрайство а є крадіжка бо тільки попросила а не дала правомочності.

Способи: обман або зловживання довірою.

Частіше обман полягає в обіцянці вчинити певні дії, а потім не виконання їх.

Важливо щоб винна особа на момент заволодіня майном мала намір привласнити майно а обіцянку не виконати. За цим можна відрізнити шахрайства від заподіяння майнової шкоди шляхом обману чи зловживання довірою чи від цивільно-правовим деліктом.

Приклад з прокатом. Якшо на той момент мала намір викрасти – то шахрайство, якщо спочатку не мала наміру а пізніше появився то це є не злочин а цивільно-правовий делікт. Отже, намір має значення для встановлення шахрайства. Або спочатку або потім. Щоб встановити цей намір потрібно виходити з обєктивних дій – наприклад коли взяв кредит перед тим все продавши і втік за кордон (то це явно злочин).

Зловживання довірою – допоміжний спосіб вчинення шахрайства (1/3 – 1/4 всіх злочинів шахрайств).

Ст.191. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання служб становищем.

Тут перебуває 3 форми розкрадання:

1) привласнення чужого майна

2) розтрата чужого майна

3) заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем.

1) і 2) мають спільні ознаки і тому перебувають в одній частині ст.191 КК, а саме предмет цих форм розкрадання є чуже майно яке було ввірене винному чи було в його віддані.

Другою спільною ознакою виступають спеціальні суб'єкти злочину – особа якій майно було ввірене чи перебувало в її віддані.

Це означає, що за посадовими обов'язками, договірними відносинами винуватий має повноваження: розпорядження, управління, доставки або зберігання такого майна. Непотрібно плктати з крадіжкою. Ввірене - коли винній особі видаються відповідний документи на це майно (товарна накладна). Коли перебуває у ввідані – виход з посад інструкцій (завідуючий складу).

Але відрізняються привласнення і розтрата за змістом суспільно-небезпечного діяння. Привласнення як суспільно-небезпечне діяння – це вилучення майна і використання як власного (на свою користь). Деякі автори пишуть що це утримання в себе чужого майна. Майно тут переміщається але зберігається. При привласнені майно зберігається в винного в своїй натуральній формі

Розтрата, як суспільно-небезпечне діяння – це витрата, споживання ввіреного чи майна що знаходить у віданні. На відміну від привласнення в результаті розтрати це майно витрачається або споживається винним чи 3-тіми особами. При привласнені майно зберігається в винного в своїй натуральній формі. При розтраті майно не знаходить у винного.

Приклад зі столом порубаним.

В кримінально-правовій літературі є думка що розтраті передує привласнення.

Тому розтратою не можна вважати наслідки привласнення а самостійним способом розкрадання – коли їдять в магазині дорогі продукти, гроші

Новели КК: Злочин ст.188.

Недоцільність статтей новели – надмірна криміналізація та порушує систему розкрадання. Оскільки в ч.1 ст.188 застосовується не розділовий а єднальний сполучник "та", слід вважати що передбачений злочин є закінчений з моменту викрадення усієї сукупності вказаної в диспозиції предметів. Невідомо що розуміється під "іншим засобом", адже перед тим мова йшла про спосіб. Ст.188 не зовсім узгоджується з регулятивним законодавством. Враховуючи, що собою становлять електричні мережі відповідно до ст.1 ЗУ "Про електроенергетику", то неможливо ні уявити, ні здійснити їх викрадення, як і будь-якого іншого значного за розмірами об'єкту нерухомості

Ст.188-1 – цілком охоплюється ст.192, тому не потребує цієї статті.

ст.188 = ст.185 + ст.360

Кваліфіковані ознаки розкрадання

Їх більшість – співпадають у різних форм.

Вчинення злочину повторно названо як кваліфікуюча ознака крадіжки, грабежу, вимагання, шахрайства, привласнення, розтрати. Зміст цієї ознаки роз'яснений в п.1 в примітці до ст 185 ККУ Вчинення названого злочину після розбою – утворює повторність, але вчинення розбою після названих злочинів повторності не утворює. Кваліфікуюча ознака розбою сформульована не як повторність, а як розбій вчинений особою яка раніше вчинила розбій або бандитизм

Вчинення за попередньою змовою групи осіб – крадіжки, грабежу, розбою, викрадення шляхом демонтажу електричних мереж кабельних ліній зв'язку..., вимагання шахрайства, привласнення, розтрати. Зміст цієї ознаки роз'яснений в ч.2 ст. 28 ККУ.

Вчинений організованою групою – крадіжки, грабежу, розбою, викрадення шляхом демонтажу та ін засобом електор мереж..., вимагання, шахрайства, привласнення, розтрати або заволод шляхом зловж служб становищем. Зміст розясн в ч.3 ст.28 ККУ

Заподіяння значної шкоди потерпіому: крадіжка, грабіж, вимагання, шахрайство. Зміст розяснений в п.2 Примітки до ст. 185.

Вчинений у великих розмірах: крадіжки, грабежу, розбою, викр шляхом демонтажу електр..., вимагання, шахрайства, привласнення розтрати.. Зміст розкрив в п.3 Примітки до ст. 185.

Вчиненний в особливо великих розмірах: крадіжки, грабежу, розбою, вимагання, шахрайства, привласнення розтрати або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем. Зміст розкривається в п.4 Примітки до ст.185 ККУ.

Із проникненням у житло, приміщенням чи інше сховище – крадіжка, грабіж, розбій. Поширеність злочинів із цією ознакою (у 2004р. кожна 4-та крадіжка із квартири). Поняття "проникнення" і поняття "житло" в Постанові (п.30). Проникнення – це вторгнення в житло з метою вчинення крадіжки, грабежу або розбою. Воно може здійснюватися як таємно такі відкрито, як з подоланням перешкодами, опору людей так і без, а також з допомогою різних засобів які помагають винній особі викрадати майно з житла без входу у нього. Проникнення буде мати місце коли винна особа на момент самого проникнення мала намір вчинити крадіжку, грабіж чи розбій. Якщо ж умисел вини після того як проникла, то така кваліфікуюча ознака тут не має місця. Якщо особа прийшла в гості то таке не може ставитися у вину як проникнення.

Проникнення має місце тоді коли особа проникає в те місце де немає загального доступу. Не може кваліфікуватися якщо викрадення є із житла де проживає ця особа сама, або проживає із кимось в одній квартирі.

Житло – це приміщення призначене для постійного чи тимчасового проживання людей, будинки, квартири, кімнати в готелі а також ті його складові частини призначені для зберігання майна, відпочинку або задоволення інших потреб – веранди, балкони, комори, горища. Важливо щоб ці частини були конструктивно пов'язані із приміщенням яке призначене для проживання.

Кваліфікуючою ознакою проникнення не є у вимаганні. Якщо вимагання вчиняється з проникнення вчинене тре кваліфікувати у сукупності зі ст.162 (поруш недоторканості житла). Цю статтю потрібно застосовувати у випадках дрібного викрадення майна шляхом крадіжки з проникнення бо ст. 51 КпАП не охоплює проникнення в житло. Але коли дрібне викрадення чи вимагання із проникненням сховище чи ін приміщення(не в житло), то додаткова кваліфікація непотрібна і не можлива (лише за 51). Тому що в Особливій частині КК встановлена відповідальність за "недоторканість житла" а не якогось іншого приміщення (сховища) – їх кримінальний закон не охороняє. Поняття приміщення та ін сховища є в Постанові від 1984р.


 
 

Цікаве

Загрузка...