WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Злочини проти власності - Реферат

Злочини проти власності - Реферат

Винятки:

Розбій вважається закінченим з моменту нападу вчиненого з метою заволодіти чужим майном і незалежно від того чи вдалося винному заволодіти майном потерпілого. Приклад з жінкою в ліфті – це буде не добровільна відмова а закінчений розбій - бо з моменту нападу.

Вимагання досягає стадії закінченого злочину з моменту доведення до потерпілого майнової вимоги + поєднаної з відповідними погрозами як зазнач в ч.1 ст.189

Суб'єктивна сторона

Всі розкрадання мають обов'язків елемент – к о р и с л и в и й м о т и в

Розкрадання це злочин вчинений з непрямим умислом (?). Умисним є відношення винного як до ознак основного складу злочину так і до кваліфікуючих. Тому не можна погодитися з Хавроненком який у своїх таблицях вказав що ч.3 ст.186, ч.2 ст.189, ч.2 ст.190 характеризується прямим умислом щодо дій і необережним щодо наслідків (тут має місце неконкретизований умисел).

Класифікація розкрадання чужого майна.

Розкрадання прийнято поділяти за видами і формами. Критерієм поділу за видами є вартість викраденого майна. Критерієм поділу на форми є спосіб вчинення злочину.

За вартістю є 5 видів розкрадання:

1. дрібне (не є кримінально карним - адмін відповідальність, ст.51 КпАП);

2. у значному розмірі (в істотному розмірі);

3. таке що заподіяло значну шкоду потерпілому;

4. у великому розмірі;

5. в особливо великому розмірі.

1. дрібне ≤ 3 неоподаткованим мінімумам громадян (600грн=3х200) ≥

2. 3 неоподат мін громад ≤ в значному розмірі ≤ 100 неопод мін гром. -->

3. ≤ значна шкода потерпілому ≤

4. 250 неопод мін ≤ великий розмір

5. 600 ≤ особливо великий розмір

Критерієм поділу на форми є спосіб вчинення злочину. За способом виділяють 8 форм:

1. крадіжка;

2. грабіж;

3. розбій;

4. вимагання;

5. шахрайство;

6.привласнення;

7. розтрата;

8. заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем.

Характеристика окремих форм розкрадання

Ст. 185. Крадіжка.

Суспільно небезпечне діяння називається викрадення. Розкрадання і викрадення як загальне і особливе (?). Викрадення як суспільно небезпечне діяння означає вилучення чужого майна, безвідплатно і протиправно.

Спосіб – обов'язково т а є м н и й

Об'єктивний критерій таємності – викрадення відбувається за відсутністю власника чи іншої особи – ніхто не спостерігав.

Суб'єктивний критерій – винний усвідомлює обставину таємності викрадення.

Об'єктивний і Суб'єктивний критерії – поєднуються.

Злочин з матеріальним складом

Критерії:

І. Таємне вилучення коли ніхто не спостерігав.

ІІ. Вилучення відбувається в присутності власника чи ін. осіб, але воно є все рівно таємним бо в силу фізіологічних обставин він не бачив цього (мала дитина в ліжку, стара людина, хвора, п'яний, спить, сліпий)

ІІІ. Майно винний вилучав в присутності осіб які усвідомлювали факт вилучення майна, але в силу певних соціальних зв'язків з цими особами винний розраховував на їх солідарність (співучасник, друзі родичі). Проте якщо ці особи попередили чи засумнівалися – це вже буде не крадіжка.

ІV. Викрадення відбувається в присутності інших осіб які вважають таке переміщення майна правомірним і на цю ілюзію правомірності розраховує винний.

Момент закінчення крадіжки визначається за загальним правилом коли винний вилучив майно + має можливість ним розпорядитися.

Суб'єкт крадіжки – загальний. Особа яка не має ніяких правомочностей щодо майна, а вчиняє крадіжку лише використовуючи свій доступ до майна то вважається що це крадіжка а не привласнення чи розтрата чи зловж служб становищем. Не потрібно путати з привласненням, розтратою або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем бо при привласненні особі чуже майно ввірене або перебуває в її віданні, особа має певні правомочносіт з володіння, користування, розпорядження стосовно такого майна. У складі крадіжки суб'єкт не має ніяких правомочностей стосовно майна. В деяких випадках такий суб'єкт може мати лише доступ до майна – сторож, охоронець, водій, кладівник. Відпов вказівки в Постанові ПВС.

Крадіжка може переростати в грабіж чи розбій. В постанові ПВС вказано що дії розпочаті як крадіжка і виявлені власником майна чи ін особами і незважаючи на це продовжені кваліфікуються як грабіж. Якщо при цьому було застосоване насильство з метою продовжити вилучення майна або утримати в себе вилучене майно то вчинене кваліфікується як насильницьки грабіж чи розбій залежно від обсягу насильства. Але якщо винний кинув це майно, припинив дію по крадіжці, і навіть якщо застосував насильство але вже не з метою вилучення майна а наприклад з метою уникнути затримання то вчинення може кваліфікуватися як замах на крадіжку. Але може перерости лише коли злочин не досягнув стадії закінченого злочину. Якщо досягнув то це буде реальна сукупність.

Суб'єктивна сторона – прямий умислом і корисливий мотив.

Суб'єктивне ставлення має значення на останній момент розвитку злочинної діяльності. Тобто коли він починав – то думав що він вчинить це таємно. Потрібно розглядати на самий останній момент розвитку діяння.

Ст.186. Грабіж.

Склад грабежу зібгається з ознаками складу крадіжку за винятком ознаки СПОСОБУ (тут відкритий)

Відкрите ≠ таємне (обернене)

Відкрите – якщо вчинене у присутності власника, ін осіб... і охоплюється умислом особи, він розуміє що вчиняє це відкрито, але він ігнорує обставини.

Виділяють 2 види грабежу – простий і насильницький. Класичний приклад простого грабежу – знімання норкових шапок через паркан, виривання сумки (на мопеді) – грабіж ривком. При насильницькому грабежі характериним є застосування насильства що не є небезпечним для життя чи здоровя потерпілого а також погроза його застосування (Пленум п.9). Під таким насильством потрібно розуміти заподіяння легкого тілесного ушкодження що НЕ спричинило короткочасний розлад здоров'я чи незначну стійку втрату працездатності або менше легкого

Погроза в складі грабежу. Це погроза заподіяння легкого тілесного ушкодження що НЕ спричинило короткочасний розлад здоров'я чи незначну стійку втрату працездатності або менше легкого. Тут погроза в вузькому значенні, на відміну від розбою.

Ст.187. Розбій.

Потерпілий – насильство може застосовуватися до особи яка зазнала нападу тобто це може бути як власник майна, особа якій майно ввірене так і стороння особа.

Насильство яке є небезпечним для життя і здоровя особи (не плутати з ознакою тяжкого тілесного ушкодження – насильство яке є небезпечне в момент заподіяння). Роз'яснено в Постанові ПВС п.9. Мінімальна межа – легке тілесне ушкодження що спричинило короткочасний розлад здоровя чи незначну стійку втрату працездатності, а максимальна – середньої тяжкості тілесне ушкодження. В всіх підручниках пише що охоплює і тяжкі тілесні ушкодження але це суперечить закону бо на думку Брич це є кваліфікуючою ознакою розбою. Тобто якщо заподіюється тяжке тілесне ушкодження то буде кваліфікуватися за ч.4 ст.187 ККУ.

В Постанові роз'яснено як треба оцінювати такі дії як мордування, застосовування струму, кислот, скидання з поїзду... - все це оцінюється як насильство що є небезпечним для життя чи здоровя.

Погроза при розбої. Тут є випадок поширеного тлумачення -> охоплюється погроза вбивством (хоча виходить за межі буквального тлумачення і суперечить буквальному тлумаченню) і додаткової кваліфікації не потребує – таким шляхом пішла і теорія і практика.

Погроза застосувати насильство яке об'єктивно не є небезпечним для життя чи здоровя але якщо потерпілий думає і сприймає що воно є небезпечним то потрібно кваліфікувати як розбій (погроза макетом зброї). Тут сам винний розуміє що макетом не заподіє таку шкоду але ж потерпілий того не розуміє. Погроза виконує свої функції тому можна ставити у вину (приклад з оселедцем під місяцем).

Суспільно небезпечне діяння позначається терміном напад. Цей напад може бути відкритий і таємний (коли ззаду вдарили битою, коли вкололи наркотичний засіб).

Щоб відрізнити погрозу грабежу і погрозу розбою треба виходити із конкретних обставин справи: зброя що демонструється, агресія...

Приклад: С і К проникнувши в квартиру власника приватного магазину М, застосувавши насильство небезпечне для життя і здоровя пред'явили вимогу про передачу їм 3000 дол. М віддав 1000 і сказав що дома більше нема грошей. Злочинці погрожуючи М побити так, що той ходити не зможе висунули вимогу решту валюти передати через день у визначеному місці. Винних засудили за розбій вчинений за попередньою змовою групою осіб і за вимагання поєднаним з насильством. Тут треба кваліфікувати спочатку за закінчений розбій (так як був здійснений напад з метою...) і вимагання в якому способом стало не насильство а погроза. Сукупність – реальна. Тут не йде мова про переростання, а про поєднання бо розбій є закінчений.


 
 

Цікаве

Загрузка...