WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Адміністративне та фінансове право вдосконалення системи органів виконавчої влади – перший етап адміністративної реформи - Реферат

Адміністративне та фінансове право вдосконалення системи органів виконавчої влади – перший етап адміністративної реформи - Реферат

Державне управління здійснюють спеціально підготовлені громадяни, які працюють в органах виконавчої влади – державні службовці. Державна служба – це особливий інститут для реалізації конституційних цілей і функцій держави. В Концепції адміністративної реформи визначені цілі і завдання державної служби:

 • охорона конституційного устрою, створення умов для розвитку відкритого громадянського суспільства, захист прав і свобод людини і громадянина;

 • забезпечення ефективної діяльності державних органів відповідно до їхньої компетенції шляхом надання професійних управлінських послуг політичному керівництву цих органів та громадськості.

Для успішного рішення цих завдань необхідна правова база. Її створення почалося указами Президента України. Серед них особливо важливим є Указ Президента України "Про стратегію реформування системи державної служби України" 11. Ним було передбачена нова класифікація посад державних службовців: політичні, адміністративні і патронатні.

З метою підвищення ефективності державної служби при Президенті України утворено консультативно-дорадчий орган – Координаційну раду з питань державної служби

Підвищена роль Головного управління державної служби України, що сприяє поліпшенню управління державної служби, Указом встановлено, що головне управління державної служби України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом і входить до системи органів виконавчої влади. Як сказано в Указі, воно має проводити ефективну державну політику в сфері державної служби, забезпечувати функціональне управління державною службою, розробляти пропозиції та здійснювати заходи щодо підвищення ефективності державної служби.

Стратегія реформування державної служби передбачає також заходи щодо підготовки, підвищення кваліфікації, культури державних службовців, удосконалення оплати праці, соціальної захищеності і посилення відповідальності за виконання обов'язків.

Указом Президента України від 9 листопада 2000 року затверджена комплексна програма підготовки державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів від 8 серпня 2000 року затверджена наукова програма дослідження розвитку державної служби та вдосконалення кадрового забезпечення державного управління. Урядовою постановою від 26 липня 2001 року внесені зміни до Типового положення про кадрову службу органу виконавчої влади 12.

В центральних та місцевих органах виконавчої влади утворюються спеціальні підрозділи (департаменти, управління, відділи, сектори, служби кадрів або спецкомісії по кадрах).

В обласних, Київській та Севастопольській міськдержадміністраціях у складі апарату працюватимуть відділи кадрової роботи та з питань державної служби, а в районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністраціях – відділи організаційної та кадрової роботи.

Кадрова служба в міністерстві підпорядковується державному сектору міністерства, в інших центральних, а також місцевих органах виконавчої влади – керівнику або одному з його заступників.

Головними завданнями кадрової служби є реалізація державної політики у сфері державної служби та з питань кадрової роботи.

Поряд з утворенням нових підрозділів державної служби відбулося скорочення апарату державного управління більш ніж на 60 тис. службовців. Зараз в органах виконавчої влади та інших державних органах налічується понад 209 тис. службовців.

Зроблені й інші практичні кроки реалізації адміністративної реформи державної служби.

Прийнято кодекс державного службовця 13; Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" 14; Тимчасове положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування 15; Постанову Кабінету Міністрів "Про віднесення посад органів місцевого самоврядування до відповідних категорій посад від 26 жовтня 2000 року 16; Закон України "Про дипломатичну службу" 17 .

Створено нову освітню галузь "Державне управління".

Сформовано відповідну мережу навчальних закладів: Українську Академію державного управління при Президенті України з інститутом підвищення кваліфікації та філіалами у містах Дніпропетровську, Львові, Одесі, Харкові 18.

З метою більш ефективної реалізації адміністративної реформи, своєчасного вирішення конкретних питань Указом Президента України утворена посада Уповноваженого Президента України з питань адміністративної реформи і для забезпечення його діяльності – Управління з питань адміністративної реформи 19 .

Позитивні практичні наслідки реалізації адміністративної реформи щодо органів виконавчої влади та інституту державної служби, на жаль, не вирішили всіх проблем. Це торкається передусім правового регулювання.

Ще досі немає опублікованого і введеного в дію закону про Кабінет Міністрів України, прийнятого Верховною Радою України. Немає закону про центральні органи виконавчої влади. Не вирішені питання оптимізації внутрішніх структур міністерств, а також створення спільних міжвідомчих підрозділів з окремих питаннь.

Не розглянуті Верховною Радою України проекти нових законів "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про місцеві державні адміністрації". Не вирішені проблеми взаємодії органів місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування; хоч і підготовлено проект нової редакції Закону України "Про державну службу", проте Верховна Рада України ще не розглянула і не прийняла його.

Інститут державної служби потребує більшої уваги. Існуючий Закон про державну службу регулює лише правове становище службовців державних органів і державного апарату, а проте, службовці працюють в установах, організаціях, підприємствах (навчальні заклади, лікарні та ін.)Було б доцільно прийняти Основи законодавства про державну службу і вирішити всі принципові питання інституту, зокрема визначити правове становище службовців, які працюють поза державними органами та в державному апараті; уточнити поняття "посада" і класифікацію посад службовців. Необхідно законодавчо визначити також типи посад: політичні, адміністративні, патрон альні.

З усіх поглядів зміни, які відбулися в системі органів виконавчої влади мали б поліпшити добробут народу, але цього поки що не сталося.

Література

 1. Постанова Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2001 року "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2000 р. //Урядовий кур'єр, – 2001. – 18 верес.

 2. Постанова Кабінету Міністрів України "Про функціональні повноваження Прем'єр-Міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України" від 11 липня 2001 року //Урядовий кур'єр, – 2001 – 14 лип.

 3. Указ Президента України "Про чергові заходи щодо дальшого здійснення адміністративної реформи", від 29 травня 2001 року //Урядовий кур'єр, – 2001 – 31 трав.

 4. Указ Президента України "Про додаткові заходи щодо вдосконалення роботи органів виконавчої влади" // Урядовий кур'єр. – 2002 – 20 лют.

 5. Указ Президента України "про систему центральних органів виконавчої влади" від 15 грудня 1999 р.; Указ Президента України "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади" від 15 грудня 1999 року // Урядовий кур'єр. – 1999 – 17 груд.

 6. Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження граничної чисельності працівників апарату міністерств, інших центральних органів виконавчої влади і підконтрольних їм територіальних органів та встановлення ліміту легкових автомобілів, що їх обслуговують" від 26 лютого 2001 року // Урядовий кур'єр, – 2001 – 29 бер.; – 2002 – 3 січ.

 7. Указ Президента України "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади" від 15 грудня 1999 року // Урядовий кур'єр, – 1999 – 17 груд.

 8. Указ Президента України "Про систему центральних органів виконавчої влади" від 15 грудня 1999 року;

 9. Указ Президента України "Про стратегію реформування системи державної служби в Україні" від 14 квітня 2000 року //Урядовий кур'єр – 2000 – 19 квіт.

 10. Урядовий кур'єр, – 2000 – 7 серп.

 11. Урядовий кур'єр, – 2000 – 29 лист.

 12. Урядовий кур'єр, – 2001 – 4 лип.

 13. Урядовий кур'єр, – 2001 – 7 лист.

 14. Урядовий кур'єр, – 2001 – 6 лист.

 15. Урядовий кур'єр, – 2001 – 24 жовт.

 16. Урядовий кур'єр, – 2000 – 21 лист.

 17. Указ Президента України "Питання організації проведення в Україні адміністративної реформи" від 21 липня 2001 року //Урядовий кур'єр, – 2001 – 31 лип.


 
 

Цікаве

Загрузка...