WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Обмеження прав людини і громадянина в інтересах охорони навколишнього природного середовища (за законодавством України) - Реферат

Обмеження прав людини і громадянина в інтересах охорони навколишнього природного середовища (за законодавством України) - Реферат

Крiм названих обмежень, цей закон передбачає й iншi додатковi обмеження. Наприклад, стаття 64 закону встановлює, що керiвник пiдприємства, установи, органiзацiї допускає осіб до роботи з ядерними матерiалами та на ядерних установках за наявностi позитивних висновкiв спецiальної перевiрки всiх вiдомостей, що подають про себе особи, якi бажають виконувати роботи з ядерними матерiалами та на ядерних установках. Цю спецiальну перевiрку виконують державнi органи, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність згідно з законодавством. А стаття 65 цього закону передбачає заборону особам, щодо яких проводять спеціальну перевірку, брати участь у діяльності об'єднань громадян, яка не підлягає легалізації відповідно до законодавства або заборонена у встановленому порядку. Отже, у Законі України "Про використання ядерної енергiї та радiацiйну безпеку" встановлено дуже суттєві обмеження здійснення прав людини. На нашу думку, вони є об'єктивно необхідними з огляду на охорону навколишнього природного середовища. Тут доцільно згадати колишні часи соціалістично-капіталістичного протистояння, коли дії поліції США по розблокуванню території АЕС від демонстрантів трактувалися нами як грубе порушення права людини на свободу мітингів та демонстрацій. Однак на сьогодні в нашому законодавстві введено аналогічні обмеження прав людини. Можна вважати, що законодавством досягнуто паритет між забезпеченням прав людини та інтересами охорони навколишнього природного середовища.

Для вивчення практики застосування деяких із наведених законодавчих правообмежень нами було опрацьовано матеріали, які накопичилися у Львівській міжрайонній екологічній прокуратурі Львівської області, в об'єднанні "Львівліс" та у державному управлінні екобезпеки у Львівській області. На жаль, в екологічній прокуратурі та в об'єднанні "Львівліс" не виявилось матеріалів, які проілюстрували б застосування такої підстави обмеження прав людини і громадянина, як інтереси охорони навколишнього природного середовища. Така ситуація зумовлена, мабуть, тим, що працівники екологічної прокуратури та об'єднання "Львівліс" порушують провадження стосовно лише посадових осіб, винних у забрудненні навколишнього природного середовища. Натомість у Державному управлінні екологічної безпеки у Львівській області, поряд із значною кількістю аналогічних справ, нами виявлено й яскраві випадки обмеження прав людини і громадянина в інтересах охорони довкілля. Зокрема, постановою першого заступника прокурора Львівської області було порушено провадження про адміністративне правопорушення від 30.09.1996 року. Цією постановою встановлено, що при обстеженні будинку по вулиці Клари Цеткін 9а у місті Львові, належного гр. С.М.Тепліцькому, виявлено самостійно влаштовану ремонтну майстерню автомобілів, чим порушено статті 12 і 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", згідно з якими громадяни зобов'язані здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів. Однак патенту та погодження інших спеціальних служб не було виявлено. На підставі названої постанови гр. С.М. Тепліцькийбув підданий штрафу Державним управлінням екологічної безпеки у Львівській області за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища [10].

Постановою від 07.10.1996 року першого заступника прокурора Львівської області було порушено адміністративне провадження проти гр. Л.М.Семена, жителя с. Оброшино Пустомитівського району Львівської області. Він порушив статтю 84 ЗК України та статтю 44 Водного кодексу України, оскільки зі своєї присадибної земельної ділянки скидав стоки із гноєзбірника у природний потічок, що спричинило забруднення землі і поверхневих вод, тобто були порушені стаття 115 ЗК України, стаття 100 Водного кодексу України. На підставі цієї постанови гр. Л.М.Семен був оштрафований Державним управлінням екобезпеки у Львівській області [11].

Загалом можна зробити висновок, що у законодавстві України досить повно відображено проблему охорони навколишнього природного середовища. Власне, досліджуване питання привернуло до себе увагу держави нещодавно, головно після здобуття Україною незалежності. До того часу вважалося, що жодних проблем охорони навколишнього природного середовища в Україні немає взагалі, і лише аварія на Чорнобильській АЕС змусила суспільство зрозуміти всю серйозність цієї проблеми.

Література
 1. Конвенція про біологічне різноманіття. Екологія і закон: Екологічне законодавство України: У двох книгах. Книга 2. – К.: Юрінком Інтер. 1997.

 2. Конституцiя України // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – №30. – Ст. 141.

 3. Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища"// Відомості Верховної Ради України. – 1991. – №41. – Ст. 546.

 4. Земельний кодекс України // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – №25. – Ст. 354.

 5. Закон України "Про внесення змiн i доповнень до Закону України "Про селянське (фермерське) господарство"// Відомості Верховної Ради України. – 1993. – №32. – Ст. 341.

 6. Закон України "Про охорону атмосферного повiтря"// Відомості Верховної Ради України. – 1992. – №50. – Ст. 678.

 7. Лiсовий кодекс України // Відомості Верховної Ради України. 1994. №17. – Ст. 99.

 8. Кодекс України "Про надра"// Відомості Верховної Ради України. 1994. №36. – Ст.310.

 9. Закон України "Про використання ядерної енергiї та радiацiйну безпеку"// Відомості Верховної Ради України. – 1995. – №12. – Ст. 81.

 10. Постанова №03-441 Державного управління екобезпеки у Львівській області від 16.10.1996р. Архів державного управління екологічної безпеки у Львівській області.

 11. Постанова №03-431 Державного управління екобезпеки у Львівській області від 16.10.1996 р. Там же.


 
 

Цікаве

Загрузка...