WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Скандинавська модель запобігання злочинності неповнолітніх та молоді - Реферат

Скандинавська модель запобігання злочинності неповнолітніх та молоді - Реферат

Національна програма запобігання злочинності Швеції "Наш колективний обов'язок" була розроблена весною 1996р. урядом з метою поліпшення роботи системи запобігання злочинності в країні та стимулювання участі муніципалітетів, організацій та громадян у цій справі. Для розробки програми був використаний досвід попередніх програм запобігання злочинності та досвід, здобутий в цій сфері іншими Скандинавськими країнами.

Головний принцип побудови програми – це вплив на структуру сприяння злочину з тим, щоб зменшити вигоду, яку отримують злочинці в результаті вчинення злочину, зробити більш складним та ризикованим її здобуття.Частина цієї програми присвячена ситуативному запобіганню злочинності. В цьому напрямі пропоновано вжити на місцевому рівні різноманітних заходів, які б ускладнювали вчинення кримінальних дій, підвищували ризик бути впійманим, а також спрямованих на зменшення вигоди від злочину та на ускладнення виправдання злочинних дій, наприклад, аргументуючи їх словами "так роблять усі".

Для боротьби із злочинністю в програмі запропоновано три види заходів.

По-перше, рекомендується завжди враховувати, як загальний розвиток суспільства та політичні рішення у сферах, не пов'язаних з кримінальною політикою, можуть вплинути на рівень злочинності в країні. Особливо це необхідно враховувати при прийнятті рішень у сфері освіти та розробці політики щодо дітей та молоді. Відповідальність за ці заходи покладається на представників бізнесових кіл та політичних діячів як на національному, так і місцевому рівнях.

Другим запропонованим заходом у боротьбі зі злочинністю є розвиток та удосконалення законодавства, особливо кримінального, з метою поліпшення роботи органів кримінальної юстиції та соціальних служб.

По-третє, дуже важливо використати ініціативу громадян у роботі запобігання злочинності на місцевому рівні. Найбільших успіхів тут можна досягнути шляхом співпраці між органами влади та громадянами: підтримка індивідуальних ініціатив стосовно запобігання злочинності, таких як "Обхід батьків довкола міста", "Оберігаючі ангели", технічний захист від злочинців, а також спільних заходів поліції, соціальних служб та громадян, спрямованих на зменшення негативних наслідків злочину (служби цілодобової підтримки для жінок та жертв злочину, консультації та житло для потерпілих жінок) [4, с.22].

Останніми роками в Швеції вулиці міст вночі стали небезпечними через бешкетуючу молодь, яка порушує громадський порядок. Більшість людей взагалі не виходять з домівок з настанням сутінок, особливо люди похилого віку. Тому з кінця 70-х років у багатьох містах Швеції почали організовувати нічні патрулі. У 1993 році уряд Швеції вирішив поширити ідею нічних патрулів на всю країну – так постав проект "Матері та Батьки в Швеції – національна мережа нічних патрулів".

Основне завдання, яке ставиться перед цими патрулями – запобігання насиллю, знищенню та пошкодженню майна, а також злочинності серед молоді. Присутність цих патрулів на вулицях повинна створити в підлітків почуття безпеки.

Методи діяльності цих патрулів відрізняються залежно від умов та обставин, які склалися в певних місцевостях, але основні принципи діяльності є однаковими по всій країні. Головний принцип організації патрулів – участь в їхній роботі можуть брати всі повнолітні особи, а не лише батьки. Нічне патрулювання є добровільним і означає обхід батьками, інколи разом із представниками адміністрації, міста або його центральних частин в п'ятницю та суботу ввечері. Підчас свят та шкільних канікул в патрулях беруть участь представники громадських організацій, муніципалітетів, шкіл, соціальних служб та поліції [5, с.11]

Нічний патруль складається з 3-5 осіб, які обходять ті місця, де збирається молодь, намагаючись створити своєю присутністю атмосферу захищеності та безпеки. Основна ідея полягає в тому, що коли підліток потребує допомоги або просто хоче поговорити, дорослі завжди поруч і готові прийти на допомогу.

У розпорядженні кожного патруля є мобільний телефон, тому у випадку бійки або іншого серйозного інциденту члени патруля можуть швидко зв'язатися з поліцією, соціальними службами чи іншими установами, оскільки самі вони не уповноважені їх вирішувати. Завданням патрулів є забезпечення для молоді спокійної та безпечної атмосфери своєю присутністю, а також виклик допомоги в разі необхідності. Так чи інакше, їхнім першочерговим завданням є запобігання винекненню інциденту.

Дуже складно зробити наукову оцінку цього типу роботи з запобігання злочинності, але дослідження, проведені Національною радою запобігання злочинності у 1996 р., показали, що позитивних результатів досягнуто. Значно зменшилась кількість розбійних нападів, крадіжок з проникненням, викрадень автомобілів. Атмосфера на вулицях міст, в яких діють нічні патрулі, стала спокійнішою і безпечнішою.

Крім запобігання злочинності, є багато інших позитивних результатів діяльності нічних патрулів. Дорослі дістали змогу познайомитись з молоддю та їхнім нічним життям. Нічні патрулі поклали початок спілкуванню через вікові, етнічні, професійні межі.

В сучасних умовах у боротьбі із злочинністю неповнолітніх центральне місце відводять її запобіганню на початкових стадіях з тим, щоб відвернути саму можливість учинення підлітком кримінально караного діяння. Всі заходи запобігання злочинам неповнолітніх на початковій стадії спрямовані на реалізацію її головного завдання – припинити деформацію особи, яка вже почалася, а також блокувати вплив на неї криміногенних факторів мікросередовища ще до того, як вони виявляться в злочинній поведінці. Програми запобігання злочинності розробляються у Скандинавських країнах на державному та місцевому рівнях з метою запобігання втягненню неповнолітніх у злочинну діяльність, створення умов для нормального існування та розвитку дітей з неблагополучних сімей. "Запобігання злочинності – наш колективний обов'язок" сприймається громадянами цих країн не лише як гасло, а як обов'язок кожного взяти участь у заходах з метою запобігання злочинності у своїй місцевості, регіоні, країні.

На нашу думку, досвід, здобутий Скандинавськими країнами в сфері запобігання злочинності неповнолітніх та молоді, може з успіхом бути використаним в Україні, особливо практика широкого залучення самих громадян до участі у запобіганні злочинності.

Література

  1. Annual report 1997/ Swedish Police Service. Swedish National Police Board. – Stockholm, 1998.

  2. Crime prevention in the Nordic context-The Nordic Model. – Stockholm, 1993.

  3. The European Crime prevention Award. – 1998.

  4. Our Collective responsibility; A National programme for Crime Prevention, National council for Crime prevention. – Stockholm, 1997.

  5. Young adult offenders and crime policy proceedings. Reports presented to the 10th Criminological Collogium. European Committee on Crime problems. – Council of Europe Press, 1994. – Vol. XXX.


 
 

Цікаве

Загрузка...