WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Деякі аспекти наркоманії та заходи її запобіганняи - Реферат

Деякі аспекти наркоманії та заходи її запобіганняи - Реферат

Діюче законодавство охоплює майже всі відомі сьогодні форми наркоманії. Для боротьби з цим соціальним злом передбачаються заходи медично-правового, громадсько-правового, адміністративно-правового і кримінально-правового характеру.

Зазначимо, що всі медичні визначення наркоманії відрізняються між собою не суттю, а ступенем конкретизації її ознак. Основу цих визначень становить характеристика індивідуальної реакції людського організму на наркотичну речовину.

Медичне і правове поняття наркоманії відображає різні аспекти одного і того ж соціального явища [8, c.23].

Медично-правові заходи передбачають:

 • обов'язкове медичне обстеження осіб, стосовно яких є достатні дані, щоб припустити, що вони вживають наркотичні засоби в немедичних цілях;

 • привід і примусову госпіталізацію для проходження медичного обстеження у випадку ухилення від нього;

 • офіційне попередження лікарем-психіатром і наркологом хворих на наркоманію про обов'язкове проходження ними курсу лікування в наркологічному закладі органів охорони здоров'я;

 • скерування на лікування наркоманів, які злісно ухиляються від обов'язкового лікування від наркоманії в умовах ЛТП, ЛВП у встановленому законом порядку;

 • проходження обов'язкового проти рецидивного лікування після примусового лікування в ЛТП, ЛВП;

 • скерування таких осіб на примусове лікування у вказаних закладах у випадку відновлення ними не медичного вживання наркотиків або ухилення від добровільного лікування.

Законодавством встановлені правові обмеження направлення наркоманів на примусове лікування у профілакторії (ЛТП, ЛВП).

Не підлягають направленню на примусове лікування особи, які страждають на тяжкі психічні розлади або іншу тяжку хворобу, що перешкоджає перебуванню в таких закладах; інваліди 1-ї та 2-ї групи, вагітні жінки і матері, що мають немовлят, а також чоловіки понад 60 років і жінки віком понад 55 років. До таких осіб застосовують лікування в порядку, визначеному Міністерством охорони здоров'я України [1, с.201]

Цивільно-правові заходи.

Відповідно до ст.15 ЦК України, таким заходом може бути обмеження в дієздатності осіб, які зловживають наркотичними засобами [4, c.12]. Цей захід застосовує народний суд за заявою членів сім'ї, громадських організацій, профспілок, прокурора, органів опіки і піклування за умови, що особа, внаслідок зловживання наркотичними засобами, ставить себе і свою сім'ю у важкий матеріальний стан.

Адміністративно-правові заходи.

Згідно зі ст.1061 Кодексу України про адміністративні правопорушення, невжиття заходів щодо забезпечення встановленого режиму охорони снодійного маку чи конопель, місць зберігання і переробки врожаю цих культур, а також невжиття заходів щодо знищення післяжнивних залишків чи відходів виробництва, що містять наркотичні речовини, тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 18 до 45 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Невжиття землекористувачами або землевласниками на закріплених за ними земельних ділянках заходів щодо знищення дикорослих конопель чи снодійного маку тягне за собою накладення штрафу на громадян від 9 до 18 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від 18 до 45 неоподаткованих мінімумів доходів громадян [5, с.54].

Відповідно до ст.106-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, незаконні посіви вирощування снодійного маку чи конопель тягнуть за собою накладення штрафу від 18 до 88 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно вирощуваних наркотиковмісних рослин [5, с.55].

Кримінально-правові заходи диференціюються залежно від характеру злочинних дій (пов'язаних з наркотичними або іншими одурманюючими засобами), важкості скоєного, суб'єктів, мети скоєння тяжких злочинів та ряду інших обставин.

Зокрема, за незаконний посів або вирощування снодійного маку чи конопель, учинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за такі ж діяння, особи караються позбавленням волі на строк до 5 років (ст.2293 КК України) або штрафом від 100 до 300 мінімальних розмірів заробітної плати.

Незаконні посів або вирощування снодійного маку чи конопель одноособово чи за попередньою змовою групою осіб з метою збуту – придбання макової соломки чи конопель у кількості 500 і більше рослин, чи особою, яка була засуджена за цією статтею або раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 2291, 2292, 2294-2296, 22915, 22917, 22919, 22920 Кримінального Кодексу України, караються позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна [3, с.869].

Для стимулювання добровільної відмови від подальшої злочинної діяльності, пов'язаної з наркотичними засобами, законодавством передбачено звільнення від кримінальної відповідальності осіб за незаконне вирощування, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів та психотропних речовин [ч. 1 ст.2291, ч.1 ст.2296, ст.2298 Кримінального Кодексу України], але добросовісно здала наркотичні засоби, психотропні речовини і вказала джерело їх придбання чи сприяла розкриттю злочинів, пов'язаних з їх незаконним обігом або добровільно звернулася до медичного закладу і розпочала лікування від наркоманії [3, с.878].

Література

 1. Закон України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними" // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – №10.

 2. Закон України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними" від 15 лютого 1995 року // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – №10.

 3. Кримінальний Кодекс України. – К.: Юрінком, 1997.

 4. Цивільний Кодекс Української РСР. – К.: Право, 1990.

 5. Кодекс України про адміністративні правопорушення.-К.: Парламентське вид-во, 1997.

 6. Регульський В.Л., Ковальчук І.І. Організаційно-правові питання щодо виявлення і затримання осіб за незаконний обіг наркотичних речовин і прекурсорів. – Львів, 1996.

 7. Мазурка А.А., Мирошниченко Н.А. Уголовно-правовая борьба с наркоманией. – К., 1988.

 8. Кравчук О.П., Заснованець В.Т., МашкінС.О., Симановский А.П. Розпізнавання наркотичних засобів та психотропних речовин. – К., 1996.

 9. Рекомендации по использованию экспресс-диагностики наркомании и токсикомании в практической деятельности органов внутренних дел. – К.: МВД Украины, 1990.

 10. Шульга І. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – К., 1993.


 
 

Цікаве

Загрузка...