WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття та особливості неподаткових доходів, що стягуються у вигляді плати за послуги, які надаються державою - Реферат

Поняття та особливості неподаткових доходів, що стягуються у вигляді плати за послуги, які надаються державою - Реферат

Реферат на тему:

Поняття та особливості неподаткових доходів, що стягуються у вигляді плати за послуги, які надаються державою

Одним з різновидів класифікації державних доходів є їх поділ на податкові і неподаткові. І такий поділ не заперечується й визнається багатьма вченими-правознавцями [2, с.94; 3, с.377; 6, с.51; 8, с.100; 11, с.33]. У свою чергу можна виділити декілька груп неподаткових доходів. Поділ неподаткових доходів за конкретними підставами стягнення платежів дає змогу конкретизувати їх склад і визначити відповідні форми надходження в бюджет, державні цільові фонди. Цей поділ можна вважати головним і визначальним для класифікації неподаткових доходів. Згідно з цією ознакою можна виділити такі види неподатових доходів:

1) неподаткові доходи, що надходять у вигляді плати за послуги, які надаються державою;

2) неподаткові доходи у вигляді зборів до державних цільових фондів;

3) неподаткові доходи, які випливають з права власності держави;

4) неподаткові доходи штрафного і компенсаційного характеру;

5) неподаткові доходи від розміщення державних лотерей.

Неподаткові доходи першої групи (для зручності користування назвемо їх митними платежами або митними доходами, не ототожнюючи з власне митними зборами чи державним митом) можна визначити як встановлені законодавством збори, що стягуються державою з фізичних та юридичних осіб у зв'язку з вчиненням певних дій державними органами чи посадовими особами на їх користь. Сюди відносяться: державне мито; збір за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності; збір за реєстрацію об'єднань громадян; збір за реєстрацію символіки об'єднань громадян та ін.; плата за видачу ліцензій; пробірна плата; збори за дії, пов'язані з охороною прав на винаходи, корисні моделі, промислові зразки та знаки для товарів і послуг; митні збори за митне оформлення; збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, та багато інших.

Характерні ознаки неподаткових доходів мають загальний характер і можуть бути застосовані до всієї сукупності зазначених доходів у цілому, тому доцільно охарактеризувати цю групу неподаткових доходів, відзначаючи її особливості.

Ці платежі можна визначити як встановлені законодавством збори, що стягуються державою з фізичних та юридичних осіб у зв'язку з вчиненням певних дій державними органами чи посадовими особами на їх користь. Порівнюючи це, звичайно, неповне визначення з визначенням податку, можна побачити, що правові основи стягнення митних платежів та податків водночас і тотожні, і відмінні.

Так і митні платежі, і податки стягуються на підставі закону, тобто одностороннього вольового акту державної влади. Проте стягненння митних платежів є наслідком звернення фізичної або юридичної особи до державної установи чи посадової особи, яка повинна здійснити певний акт в інтересах особи, котра звернулася за їхнім сприянням.

Право стягнення митного платежу і обов'язковість його внеску є, отже, наслідком дій особи, яка звернулася до державної установи. Вважається, що митний платіж є платою за послугу, надану державною установою (державою). Наприклад, громадянин подав позовну заяву, яка повинна бути розглянута судом, від якого громадянин чекає вирішення спору між ним та іншим громадянином. Або громадянин звертається до державного нотаріуса для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомості. І в першому, і в другому випадках державні установи (суд або державний нотаріус) повинні вчинити на підставі покладених на них законом обов'язків певні дії на користь громадянина, і за ці дії громадянин повинен заплатити державі, від імені якої вони діють, певний збір.

Підставою для стягнення податку, навпаки, не є звернення особи до державного органу чи посадової особи, що породжує будь-яку дію з їхнього боку. Податок стягується з даної особи внаслідок того, що держава визнає за необхідне вимагати від неї сплати визначеної суми для покриття державних видатків у зв'язку з тим, що вона отримує доходи, володіє майном або взагалі визнається здатною зазнавати на користь держави певних витрат.

Обов'язок сплати податку не зумовлений якою-небудь послугою з боку держави чи її органів. Це є безумовний обов'язок платників податку (фізичних та юридичних осіб), які повинні брати участь у задоволенні потреб держави. Щоправда, сплата податку може бути визнана відплатою за послугу, яку держава одним своїм існуванням надає всім платникам, котрі перебувають на її території, створюючи правове поле для їх існування та діяльності. Тут мова йде про так звану суспільну, колективну відплатність податків [9, c.193]. Вона має опосередкований характер і не пов'язана в юридичному плані з фактом сплати податку кожним конкретним платником і з розміром цього платежу.

Отож, і митні платежі, і податок можуть розглядатися як відплата платників за послуги, що надаються державою. Відмінність між ними зводиться до того, що митний платіж є відплата за послугу видиму, відчутну, яка виражається в певному акті влади, а податок – відплата за всю суму послуг, яку надає держава платникам своїм існуванням таі усією своєю діяльністю, але які не можуть бути точно виміряні та оцінені і громадянами навіть не помічаються [1, c.246].

Зазначимо, що коли йдеться про відплату за надані державою послуги, то не може бути мови про еквівалентність між наданою послугою та розміром плати за неї. В юридичному аспекті еквівалентність передбачає рівність коштів [11, c.86]. У наш час митні платежі щоразу менше співвідносяться з вартістю послуг, які надаються державними органами та установами платникам, дедалі більше виявляється прагнення співвіднести розмір митного платежу з матеріальною цінністю акту чи дії, за які він сплачується.

Наприклад, позовна заява про судовий розгляд позову на суму 1000 гривень навряд чи спричиняє більше складнощів для суду, чим розгляд позову на суму 10000 гривень; проведення лоцманом по фарватеру судна об'ємом 5000 м3 потребує не більше зусиль, ніж проведення судна об'ємом 30000 м3, але держава визначає розмір державного мита залежно від ціни позову, а розмір лоцманського збору – від об'єму судна. Або візьмемо випадки надання пільг – звільнення від сплати митних платежів, хоча звернення "пільговика" до держави може коштувати її органу стільки ж зусиль, як і звернення особи, що не користується пільгами.

Отже, митні платежі за своїм характером і призначенням зближуються з податками.

З'ясуємо тепер юридичну природу митних платежів і податків.

Сплата митних платежів і сплата податків є публічно-правовим зобов'язанням платника (фізичної чи юридичної особи) на користь держави.

Стосовно митних платежів це зобов'язання виникає залежно від волі платника. Він може відмовитися від позову, не подати позовної заяви і цим звільнити себе від сплати державного мита. Він може, наприклад, відмовитися від відправки судна в порт, за вхід в який стягується портовий збір. Його платіжне зобов'язання виникає лише в момент звернення до державного органу чи установи і припиняється в момент сплати.

Після сплати митного платежу для держави виникає обов'язок виконати ту дію, за вчинення якої одержує плату. Відмова від його виконання створює привід для оскарження бездіяльності державних органів. Обов'язок сплати митного платежу – це одиничний обов'язок, який минає, він є непостійний, недовгочасний і зовсім не загальний.

Державна влада до моменту звернення до неї осіб, які шукають її сприяння чи послуги, не виступає активно. Вона не розшукує платника, його майно або не оцінює його доходу. Її платіжна вимога є наслідком звернення до неї платника. Фінансово-правова дія держави зводиться до перевірки правильності стягнення митного платежу або до визначення його розміру згідно з вимогами закону і до попередження, що в тому разі, якщо платіжне зобов'язання не буде точно виконане, то й акт влади, про який просить платник, не буде виконаний.


 
 

Цікаве

Загрузка...