WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Типові ситуації під час розкриття вбивств, вчинених на замовлення (оперативно-розшуковий і криміналістичний аспекти) - Реферат

Типові ситуації під час розкриття вбивств, вчинених на замовлення (оперативно-розшуковий і криміналістичний аспекти) - Реферат

Виходячи з наведеного переліку, за наявності встановлення таких ознак одержавши повідомлення про злочин і прибувши на місце його вчинення однією з найімовірніших може бути сконструйована версія про "замовний" характер такого злочину. Своєчасне звернення до такої версії сприятиме визначенню необхідного комплексу слідчих дій, оперативно-розшукових заходів, допоможе правильно організувати огляд місця події, звернути увагу на пошук слідів, що можуть підтвердити правильність початкового припущення.

Слідчій практиці відомі такі найтиповіші слідчі і оперативно-розшукові ситуації, характерні початковому стану розслідування вбивств на замовлення, зокрема:

Перша ситуація

Надійшло повідомлення про напад на конкретну особу (як правило, особа встановлена) чи виявлення трупа з ознаками насильницької смерті. Особа, яка заявила про вбивство, місце злочину залишила знаряддя злочину кинуті поруч з трупом чи поблизу нього. Очевидці злочину відсутні. Є свідки злочину (як правило, особи, що перші почули про подію чи знайшли труп).

Після прибуття на місце події необхідно опитати свідків і вжити заходів до розшуку злочинців по "гарячих" слідах, залучати службово-пошукову собаку. Оглянути місце злочину і труп, здійснити заходи, спрямовані на встановлення можливих очевидців злочину. Прийняти рішення про порушення кримінальної справи. Якщо особистість жертви не встановлена, то вжити заходів до пред'явлення для впізнання. Допитати свідків про обставини виявлення трупа, виявити родичів, знайомих, товаришів по службі жертви і допитати їх на предмет обізнаності про можливі мотиви вчиненого злочину, про погрози в адресу жертви, а також одержати від них інформацію, яка найдокладніше характеризує особу потерпілого.

Ситуація друга

Надійшло повідомлення про вчинення нападу, виявлення трупа. Є очевидці злочину.

Необхідно опитати очевидців про зовнішність і прикмети осіб, що нападали, їхню кількість, напрям їхнього зникнення з місця події і яким засобом пересування при цьому вони скористалися. Інформувати працівників ДАІ, мобільні групи міліції, патрульні екіпажі про прикмети щодо нападників.

Залучити кінолога з службово-пошуковою собакою. Оглянути місце події і труп. Прийняти рішення про порушення кримінальної справи. Допитати очевидців і свідків. Якщо особистість жертви не установлена, вжити заходів до пред'явлення його для впізнання.

Ситуація третя

Надійшло повідомлення про вчинення замаху на вбивство. Потерпілий поранений.

Прибути на місце злочину. Якщо потерпілому потрібна медична допомога, то вжити заходів до її надання. Залежно від стану потерпілого (за наявності дозволу лікаря) опитати його про обставини нападу, про кількість нападників, про напрям їхньої схованки, про вжиті жертвою заходів щодо вчинення опору нападнику, а в зв'язку з цим про можливі сліди від цього на тілі, одязі нападника. Інформувати працівників ДАІ, пересувні патрулі ОВС про прикмети злочинців. Залучити службово-пошукову собаку. У лікарні, де перебуватиме потерпілий, забезпечити агенурно-технічну присутність.

Прийняти рішення про порушення кримінальної справи, допитати очевидців, свідків і потерпілого.

Ситуація четверта

Надійшло повідомлення в ОВС про те, що було вчинено замах на конкретну особу. Нападники затримані.

Ужити заходів з надання медичної допомоги, якщо така потрібна. Виконати особистий обшук затриманого (затриманих), освідування. Якщо затриманий тільки один з учасників злочину, вжити заходів щодо встановлення його спільників. Оглянути місце події. Прийняти рішення про порушення кримінальної справи. Допитати потерпілого, підозрюваних, очевидців і свідків злочину.

Ситуація п'ята

Надійшло повідомлення про виявлення трупа у важкодоступних місцях. З часу вбивства минуло багато часу. Виїхати на місце виявлення трупа, оглянути місце події і труп. Прийняти рішення про порушення кримінальної справи. Допитати свідків. Ужити заходів до встановлення особистості жертви, а також осіб, які можуть упізнати жертву.

Ситуація шоста

Надійшло повідомлення про виявлення розчленованого трупа, його частин чи залишків трупа, знищеного іншими способами (наприклад, спаленням). Виїзд на місце події для його огляду, частин чи останків. Ухвалення рішення про порушення кримінальної справи. Уживання заходів на встановлення очевидців, свідків злочину, їхній допит. Перевірка повідомлень про безвісно зниклих осіб.

Уживання заходів, спрямованих на встановлення особистості жертви, його упізнання чи експертне ототожнення.

Ситуація сьома

Надійшла заява від громадянина про одержану ним пропозицію, щодо вчинення вбивства на замовлення. Докладно опитати зазначену особу про обставини одержання пропозиції із з'ясуванням особи організатора. Спланувати оперативно-розшукові заходи, спрямовані на перевірку вірогідності заяви, що надійшла. У випадку підтвердження факту, прийняти рішення про затриманих підозрюваних осіб. Опитати їх. Порушити кримінальну справу.

Ситуація восьма

Надійшло повідомлення від конкретної особи про відомі йому факти про обставини замовного вбивства. Перевірити правдивість повідомлення, спланувати заходи, спрямовані на затримання підозрюваних у вчиненні злочину. Особистий обшук. Порушити кримінальну справу.

Ситуація дев'ята

Надійшло повідомлення від конкретних осіб про зникнення родича, знайомого, товариша по службі. Перевірка повідомлення. Виявлення й опитування осіб, що можуть підтвердити обставини зникнення особи. У разі потреби порушити кримінальну справу і органу дізнання завести пошукову справу.

У вирішенні таких завдань перевага надається рефлексивному мисленню слідчого і його вмінню обміркувати уявну модель минулої події.

Бажано не відкидати версію про можливе існування вбивства тощо, з метою приховати інший злочин чи досягнути інші злочинні цілі.

Література

 1. Алексеев С.С. Право: азбука –теория – философия: Опыт комплексного исследования. – М., 1999.

 2. Басков В.И. Оперативно-розыскная деятельность: Учеб.-метод. пособие. – М., 1997.

 3. Кучинский А.В. Антология заказного убийства. Энциклопедия. – Донецк. – 1997. – С.97.

 4. Криминалистика / Под ред. Белкина Р.С. – М, 2000.

 5. Михайлов В.И. К вопрсу о формировании уголовно-розыскного права // Проблемы формирования уголовно-розыскного права (актуальные вопросы правового регулирования оперативно-розыскной, контрразведовательной, частной сыскной деятельности): Ведомств. сб. науч. работ / Под общей ред. А.Ю. Шумилова. – М.: 1988. – Вып.1. – С51-54.

 6. Основы оперативно-розыскной деятельности: Учебник / Под ред. В.Б. Рушайло. – СПб., 2000.

 7. Погорецкий Н.А. Оперативно-розыскные правоотношения: определение, структура, особенности // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій.– Харків: Нац. юрид. акад. України, 2000. – Вип. 45. – С.198.

 8. Соловей Ю.П. Российское полицейское право: история и современность // Государство и право. – 1995. –№6. – С.75-85.

 9. Чувилев А.А. Оперативно-розыскное право. –М., 1999.

 10. Шепитько В.Ю. Особливості розслідування вбивств на замовлення. Проблеми боротьби з насильницькою злочинністю в Україні. – Харків 2001.

 11. Шумилов А.Ю. Начала уголовно-розыскного права. – М, 1988.


 
 

Цікаве

Загрузка...