WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Типові ситуації під час розкриття вбивств, вчинених на замовлення (оперативно-розшуковий і криміналістичний аспекти) - Реферат

Типові ситуації під час розкриття вбивств, вчинених на замовлення (оперативно-розшуковий і криміналістичний аспекти) - Реферат

Реферат на тему:

Типові ситуації під час розкриття вбивств, вчинених на замовлення (оперативно-розшуковий і криміналістичний аспекти)

Своєчасне і послідовне проведення необхідних слідчих дій і оперативно-розшукових заходів під час розкриття злочинів багато в чому залежить від правильної оцінки слідчої і оперативно-розшукової ситуацій, що складаються на визначений момент розкриття злочину.

Важливість аналізу цих ситуацій полягає у тому, що цей процес характеризує обстановку розслідування і зумовлює прийняття рішень про напрями розслідування, планування слідчих дій, оперативно-розшукових заходів, залучення сил і засобів відповідних правоохоронних органів.

Аналізуючи слідчі і оперативно-тактичні ситуації як важливі чинники у розкритті і розслідуванні злочинів, не можна не відзначити динамічний характер їхніх змін, залежність таких ситуацій від низки суб'єктивних і об'єктивних факторів, які своєю чергою зумовлюють індивідуальність слідчої ситуації.

До об'єктивних факторів, що впливають на формування конкретної ситуації відносять: наявність і характер у розпорядженні слідчого орієнтуючої і доказової інформації; наявність у визначений момент у розпорядженні оперативного працівника необхідної агентурно-оперативної інформації; наявність необхідних сил і засобів, можливість їхнього використання в найкоротший термін та ін.

До суб'єктивних факторів, відносять: психологічний стан слідчого і оперативного працівника; рівень його теоретичної підготовки; практичного досвіду; їхню здатність оперативно приймати і реалізовувати рішення в несприятливих для нього умовах та ін.

Керуючись принципом доцільності виділимо три найважливіші, взаємозалежних аспекти, що впливають на позитивне вирішення будь-якої слідчої і оперативної ситуацій:

 1. наскільки є реальною і перспективною за конкретних умов розкриття злочину поставлена мета;

 2. якими силами і засобами можна досягти поставленої мети;

 3. за яких умов наявні можливості достатні для досягнення поставленої мети.

Як засвідчує аналіз кримінальних справ про вбивства, вчинені на замовлення, зазначені аспекти на початковому етапі розслідування інколи недостатньою мірою враховуються відповідними правоохоронними органами, що негативно впливає на якість розкриття і розслідування цієї категорії злочинів. Це особливо важливо для постановки мети майбутньої діяльності, спрямованої на розкриття і, зокрема розкриття вбивств на замовлення, встановлення об'єкта пізнання, необхідних засобів зв'язку і пересування, науково-технічних засобів.

Кожній ситуації, що складається на різних стадіях розслідування злочинів, властивий комплекс специфічних особливостей, і це робить її відмінною від інших.

Криміналістична наука, яка вивчає і досліджує слідчі ситуації, що виникають на конкретні моменти розслідування, визначає оптимальні шляхи, організаційні і науково-технічні засоби і методи їх вивчення, можливі зміни як в сприятливому, так і в несприятливому для слідчого напрямі. Правильна методична, адекватна своєчасна оцінка слідчих ситуацій сприяє, напрацюванню конкретних специфічних рекомендацій щодо ефективного розслідування злочинів. Оперативно-розшукова діяльність розглядає ці питання з урахуванням того, що перелік ситуацій доповнюється ситуаціями, за яких бракує агентурної і оперативно-технічної інформації, унаслідок чого подальша оперативна розробка співучасників убивства і реалізація матеріалів оперативного обліку є недоцільною. Слідчі і оперативно-розшукові ситуації відіграють важливу роль у побудові окремих методик і в загальному виді утворюють елемент загальних положень методики розкриття й розслідування вбивств на замовлення.

Не маючи на меті докладно аналізувати наявні погляди науковців криміналістів щодо сутності основ для побудови класифікації ситуацій, зазначимо, що поза залежністю від тієї чи іншої структури вони поділяються на типові слідчі ситуації. Як відзначається в криміналістичній і спеціальній літературі індивідуальні ситуації здебільшого носять окремо специфічний характер, тому що дають уявлення про стан справ у визначений відрізок часу; типовим же ситуаціям властивий загальний характер – вони продукт узагальнення слідчої і оперативної практики. Одні з них характерні для визначеного виду злочинів, інші – для конкретного етапу розслідування, найчастіше – для початкового.

Типова ситуація має наукове і практичне значення для розробки, зокрема, тактики окремих слідчих і оперативно-розшукових дій залежно від сформованої обстановки на конкретний період розслідування.

Важливого значення набувають типові ситуації і для напрацювання спеціальних методик розслідування і наукових рекомендацій щодо правил конструювання загальних і окремих версій, їхньої перевірки відповідно конкретних слідчих ситуацій.

Типова слідча і оперативно-пошукова ситуація важлива для вибору комплексу і черговості слідчих і оперативно-розшукових дій, установлення завдань і характеру взаємодії членів слідчо-оперативної групи, що беруть участь у розслідуванні.

Ситуація, що виникає на момент порушення кримінальної справи, визначає вибір конкретних тактичних операцій, необхідних для успішного розкриття злочинів "по гарячих слідах".

Перш ніж розглянути конкретні ситуації, які виникають на момент порушення кримінальної справи у справах досліджуваної категорії, необхідно назвати критерії за якими злочини відносяться до розряду замовлених. Це важливо, оскільки до початку розслідування в більшості випадків досить складно розмежувати "замовне" убивство від інших видів вбивств, а у деяких випадках це не вдається зробити навіть на подальших етапах розслідування.

Для вбивств на замовлення характерними є такі ознаки:

 • очевидність кримінальної події, що мало місце (вбивство);

 • зухвалість дій, пов'язаних із убивством;

 • застосування автоматичної стрілкової вогнепальної зброї, вибухових пристроїв та інших предметів, спеціально призначених для позбавлення життя;

 • навмисний характер злочину;

 • відсутність ознак пограбування, зґвалтування;

 • залишення знарядь убивства на місці злочину;

 • велика кількість ушкоджень у життєво важливі органи (у багатьох випадках контрольний постріл у голову чи нанесення удару колото-ріжучими предметами в серце. незважаючи на те, що попередні ушкодження вже мали смертельний характер);

 • застосування комбінованих способів убивства, кожний з яких самостійно міг би заподіяти смерть;

 • застосування витончених способів приховання злочину;

 • мінімальна кількість слідів, незважаючи на наявність речових доказів. залишених злочинцями: зброя, стріляні гільзи, кулі, боєприпаси;

 • ознаки вистежування жертви і вибір часу і місця вчинення злочину, що сприяють вжиття заходів для приховання злочину (відсутність очевидців, мінімальна їх кількість);

 • уживання заходів, спрямованих на знищення свідків, які були поруч з жертвою (члени родини, охоронці, водії, колеги по службі);

 • високий статус жертви (популярність, службове становище, положення в кримінальній ієрархії);

 • наявність на місці злочину характерних об'єктів, що вказують на відсутність особистого знайомства жертви і злочинців (виконавців): фотознімки жертви, записки з указівкою його прізвища, імені й адреси, ознак зовнішності й одягу, маршрутів руху, розпорядку дня, інформації про родичів, "хобі", марки і номери автомашини, схем і планів будинку, що вказують розташування квартири, прохідних дворів і ін., інформації про особистість жертви.


 
 

Цікаве

Загрузка...