WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Запобігання злочинності неповнолітніх та молоді у Нідерландах - Реферат

Запобігання злочинності неповнолітніх та молоді у Нідерландах - Реферат

Серед цих програм особливо цікавою, як нам видається, є програма "Нові перспективи", оскільки саме вона покликана допомогти "проблемним" дітям, які конфліктують удома, в школі, пропускають шкільні заняття, вдаються до крадіжок, порушують громадський порядок, перебувають у бандах, а відтак вони стоять на порозі професійної злочинності. Таких "проблемних" дітей чимало і в Україні, проте конкретної стратегії (не кажучи вже про програму) щодо допомоги цим дітям немає.

На нашу думку з "Нових перспектив" можна перейняти хоча б методику, якщо не всю програму, для створення подібної програми в Україні. Відомо, коштів для розробки і впровадження превентивних програм та програм допомоги "проблемним" дітям в країні немає – такої статті видатків у Державному бюджеті України на 1999 рік нам виявити не вдалося, проте можна скористатися внесками комерційних організацій та коштами місцевого бюджету. Принаймні у Нідерландах така схема фінансування превентивних заходів спрацьовує.

Метою програми "Нові перспективи" є допомогти підліткам, які пропускають шкільні заняття або взагалі не відвідують школу, живуть у неблагополучних сім'ях, страждають від соціальної невлаштованості, дискрімінації та етнічної ізоляції, знайти свій шлях у житті та запобіти криміналізації цієї категорії осіб [ 4, с.11 ].

Згідно з програмою, для роботи з молоддю безпосередньо створюють робочі групи, які складаються з 5 осіб – працівників "Нових перспектив". Головний відбірковий критерій для членів робочої групи – досвід роботи з підлітками. Це можуть бути вчителі, полісмени або консультанти у справах молоді, а також працівники соціальних служб. Наскільки це можливо, походження членів робочих груп відбиває походження групи підлітків, з котрою вони працюють: 50% – мароканці, 25% – сірійці, 15% голландці, і 10% – турки. Незважаючи на такий різноманітний етнічний склад членів групи, їхня діяльність є надзвичайно злагодженою.

Молоді люди, які бажають взяти участь у проекті, повинні зареєструватися в секретаріаті "Нових перспектив". Допомогу може дістати не тільки підліток з так званої ризикової групи, а кожен хто, її потребує. Спосіб допомоги підлітку працівники програми обирають у кожному конкретному випадку. Період участі підлітка у програмі "Нові перспективи" називається "періодом співпраці", тому що тут для досягнення успішного результату необхідно, щоб і сам підліток виявив бажання змінити своє життя, знайти своє місце у суспільстві. Цей період умовно поділяють на етапи.

На першому етапі працівник "Нових перспектив" вивчає умови життя підлітка, його оточення та поведінку. З цією метою він відвідує сім'ю підлітка, школу та місця, де підліток проводить своє дозвілля (молодіжні клуби, кав'ярні). Оскільки в цьому оточенні підліток почуває себе найвільніше, працівник "Нових перспектив" має змогу ближче з ним познайомитися та відшукати найефективніший спосіб надати йому допомогу.

Другий етап – збір інформації про минуле підлітка, що дає уявлення про його фізичний, розумовий стан та оточення, починаючи від народження. Працівник "Нових перспектив" намагається з'ясувати, хто має вплив на підлітка і як використати авторитет цієї особи у наданні допомоги підлітку. На цьому етапі підліток та працівник "Нових перспектив" спільно визначають цілі, яких необхідно досягнути в процесі їхньої співпраці.

На третьому етапі процесу співпраці працівник "Нових перспектив" розробляє та впроваджує план допомоги підлітку, який охоплює такі сфери, як сім'я підлітка, школа, робота та дозвілля. Сім'я підлітка посідає перше місце в плані допомоги – адже матеріальні негаразди, непорозуміння та конфлікти між членами сім'ї найчастіше є головною причиною його проблем – починаються пропуски занятть у школі, вживання наркотиків, вчинення правопорушень. Завдання працівника "Нових перспектив" – виявити ці проблеми та спробувати їх розв'язати, і в разі потреби звернутися за допомогою до соціальних служб.

У школі підліток також проводить значну частину свого часу, тому вивчення його поведінки у школі, взаємовідносин з учителями та товаришами є необхідним для пошуку найефективнішого способу надання допомоги. Якщо в результаті такого аналізу працівник "Нових перспектив" дійде до висновку, що атмосфера у школі є сприятливою для підлітка, тобто у нього нормальні взаємовідносини з учителями та друзями, то працівник "Нових перспектив" допомагає підлітку, який не відвідував занять, повернутися у школу, де він навчався. Якщо ж результати негативні або підліток сам не бажає повертатися до старої школи, йому пропонують продовжити навчання в іншій школі або здобути професійну освіту на спеціальних курсах, що дасть можливість підлітку у майбутньому мати стабільне становище у суспільстві та запобігти поверненню до попереднього способу життя, а отже втягненню у професійну злочинність.

Крім сім'ї та школи, працівник "Нових перспектив" відвідує місця, де підліток проводить своє дозвілля, тому що нерідко підлітки вчиняють злочини від нудьги, невміння розсудливо використати свій вільний час. Працівник пропонує підлітку зайнятися певним видом спорту, який викликає у нього інтерес, або ж вступити до молодіжних клубів чи гуртків. У переважній більшості працівники "Нових прспектив" виявляють причини, які призвели до протиправної поведінки їхніх підопічних, та допомагають їм повернутися до нормального життя. Коли працівник "Нових перспектив" переконується, що його допомога підлітку більше не потрібна, процес співпраці завершується. Проте це не означає, що працівників "Нових перспектив" не цікавить подальша доля їх підопічних [ 5, с.3 ].

Після завершення процесу співпраці працівник "Нових перспектив" відвідує підлітка черезі три, шість, дев'ять та дванадцять місяців з тим, щоб з'ясувати, чи не потребує підліток допомоги. У більшості випадків підліток повертається до нормального життя і подальшої допомоги працівника "Нових перспектив" не потребує. Проте, якщо у перевихованні підлітка не було досягнуто позитивних результатів, "Нові перспективи" чи інші заклади пропонують повторну допомогу. Такий підхід вселює у підліткка впевненість, що працівники "Нових перспектив" у разі потреби завжди завжди готові йому допомогти.

Аналіз "Нових перспектив" дає підставу вважати, що така програма могла б ефективно функціонувати і в містах України. ЇЇ впровадження не потребує значних державних коштів – цілком достатньо коштів місцевого бюджету. Якщо ж заохотити громадськість до участі і підтримки такої програми, то реальність її не викликає заперечень.

Досвід багатьох країн свідчить, що набагато легше та ефективніше допомогти молодій людині утвердитися, знайти своє місце у суспільстві, аніж потім витрачати величезні кошти на збільшення кількості правоохоронних органів, виконання кримінальних покарань та утримання в'язниць і виправних закладів. Побудова системи запобігання злочинності неповнолітніх та молоді в Україні на державному рівні є реальною, щоправда для цього потрібен час та кошти, а от конкретні заходи та програми, такі як "Нові перспективи", можна розробляти і впроваджувати невідкладно. Важливо, щоб громадськість усвідомила їх необхідність та виявила бажання співпрацювати в цьому напрямку з державними органами та органами місцевого самоврядування.

Література
  1. Nature and evolution of the criminality of young adults – Report by Mrs. Junger-Tas, Research and Documentation Centre, Ministry of Justice. – Netherlands, 1999.

  2. Social change and juvenile delinquency. European Committee on Crime problems. – Strasbourg, 1998.

  3. Yong to 2000. Integrated youth policy of Amsterdam. 1994-1998 Summary. – Amsterdam, 1998.

  4. New Perspectives. – Opmaak; Amsterdam, 1997.

  5. Jeltema D.C. Youth policy in North Amsterdam. – Amsterdam, 1997.


 
 

Цікаве

Загрузка...