WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особливості початкового етапу розслідування контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів - Реферат

Особливості початкового етапу розслідування контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів - Реферат

Дізнавачу чи слідчому необхідно враховувати, що контрабандисти постійно очікують на можливе затримання і вже мають на озброєнні готову неправдиву версію про те, як наркотик міг до них потрапити; вони здатні залежно від психологічного стану швидко орієнтуватися і вживати необхідних заходів захисту. Особливо бурхливі реакції можуть проявитися при затриманні осіб, які перебувають під впливом наркотичних засобів. У такій ситуації допит слід відкласти до закінчення дії наркотиків, а затриманого піддати медичному освідуванню. Проведення освідування доручається лікарю-наркологу, про що виноситься відповідна постанова. Судово-медичне освідування наркоманів дає змогу виявити ознаки ін'єкцій наркотичних засобів, їх давність для встановлення періоду вживання наркотиків.

Специфіка освідування по справах про контрабанду пов'язана з тим, що останнім часом контрабандисти, які перевозять наркотичні засоби, щоразу частіше використовують у якості "контейнерів" різні порожнини свого тіла, такі як шлунок, шлунково-кишковий тракт(перевізник проковтує герметичні упаковки з наркотичними засобами), статеві органи і пряму кишку. Неодноразово фіксувались випадки загибелі контрабандистів, які перевозили вантаж в такий спосіб – у результаті пошкодження упаковок відбувалось отруєння організму надмірною дозою наркотику. Практика показує, що значна кількість наркотиків перевозиться в гумових контейнерах (переважно використовуються презервативи) у шлунках перевізників. Останнім часом щорічно затримують декількох кур'єрів, які перевозять у собі від 25 до 75 контейнерів загальною вагою до 1200 г. У таких випадках проводиться промивання шлунка і кишечника.

Відтак, якщо є підозра на перевезення наркотиків у порожнинах тіла, необхідно провести рентгенографію або ультразвукове обслідування на предмет наявності в них сторонніх предметів [13, с.170].

У тих випадках, коли наркотичні засоби переміщаються через митний кордон особами, які самі вживають наркотики, виявити таких осіб можна і за певними зовнішніми ознаками. Зокрема, для осіб, що перебувають під впливом наркотичних засобів, як правило, характерні стан млявості, апатії, мовчазності і байдужості до всього навколишнього, відчужений погляд. Часто очі наркоманів стають ніби безбарвними, а зіниці сильно звужуються. При надмірному вживанні наркотичних засобів у людини спостерігається швидка збудливість, занепокоєння, нервозність, бувають сльозотеча, нежить, позіхання, розширення зіниць. Осіб, що вдихають кокаїн, часто визначають за червоним кольором ніздрів, легкою висипкою і венозними судинами, що перетинаються біля ніздрів. Тривале вживання будь-яких форм кокаїну веде до швидкої втрати ваги і до фізичної слабкості, викликає надзвичайну блідість обличчя.

У затриманого необхідно відразу ж вилучити верхній одяг, на якому можуть знаходитись частинки наркотичних речовин, і направити його на експертизу разом із вилученими у затриманого речовинами.

Важливо також перевірити, чи не стоїть затриманий на обліку в психоневрологічному чи наркологічному диспансері, чи лікувався він від наркоманії, як давно вживає наркотики, які саме, спосіб вживання, дози.

У процесі допиту підозрюваного необхідно з'ясувати за які кошти купувались наркотики і з яких джерел; прізвища, імена, по батькові, адреси осіб, у яких придбаний наркотик; номери телефонів, способи зв'язку, місця зустрічей. Якщо наркотик виготовлений безпосередньо особою, затриманою з контрабандою, потрібно з'ясувати, в який спосіб виготовлені наркотичні засоби, які обладнання при цьому використовувались, де і у кого вони були придбані, в якому місці виготовлений наркотик, у кого куплена сировина, на якому транспорті вона перевозилась, який спосіб упаковки наркотику використовувався, хто і як обладнував транспортний засіб тайниками, у якій кількості наркотик виготовлений, по якій ціні продавався, для кого був призначений, паролі і засоби зв'язку з відправником і отримувачем. Важливо також з'ясувати, як передбачалось подолати прикордонний і митний контроль, яка винагорода належить за перевозку, від кого і в який спосіб вона має бути одержана, чи підозрюваний має зв'язки з посадовими особами, які допомагали йому у здійсненні незаконних операцій.

Під час затримання підозрюваного невідкладно проводиться обшук, в процесі якого детально обслідуються одяг, особливо шви, взуття, тіло затриманого, наявні при ньому предмети. Якщо на тілі є пов'язки, наклейки, їх знімають і перевіряють. У таких випадках до обшуку залучаються медичні працівники.

Типовими місцями зберігання наркотичних засобів у квартирах є шафи, духовки плит, постіль, ніжки предметів меблів, сумки, сантехнічні бачки, спеціальні сховища в стінах, підлозі; непрозорі, закриті плафони світильників у автомашині; дверцята, крісла, запасні камери, полки під акумулятором та ін.

Для приховування наркотичних засобів під час їхнього перевезення використовуються тайники, обладнані в транспортних засобах, валізи з подвійним дном, одяг пасажирів, підошви взуття, різноманітні предмети (статуетки, іграшки), спеціально пошиті пояси і жилети.

Оскільки контейнерами для наркотиків часто служать продукти харчування, гігієни (наприклад, тюбик із зубною пастою, банка з варенням), проводиться детальний огляд усіх таких предметів. Потрібно також враховувати, що, наприклад, кокаїн розчиняють у пляшках з вином або флаконах із шампунем, а наркотики в порошкоподібному вигляді змішують з іншими речовинами.

Метою обшукує виявлення наркотичних та інших речовин, а також предметів і речовин, призначених для їх виготовлення (лабораторний посуд, апаратура, сита, вага, сировина для виготовлення наркотиків, відходи їх виготовлення, компоненти синтетичних наркотиків, спеціальна література, інструкції, рецепти), засобів їх транспортування; предметів, в яких вони зберігались; а також записних книжок, фотознімків, телеграм, записок, квитанцій про поштові перекази, грошей, ощадних книжок, зброї, документів і предметів, які можуть бути належними до справи або містити докази, що викривають особу у вчиненні контрабанди. Об'єктами обшуку можуть також бути ампули і шприци із залишками речовини, недопалки та скрутки із слідами насичення гашишем або з добавкою анаші; бинти, марля інші об'єкти з плямами жовтого кольору.

Бажаною є участь експерта в проведенні обшуків у приміщеннях, де є інші речовини, зовні подібні на наркотичні – в хімічних лабораторіях, квартирах, притонах. Оперативний експрес-аналіз цих речовин необхідний для того, щоб не вилучати ті з них, які не мають жодного відношення до наркотичних. Однак потрібно пам'ятати, що, за рідкісним винятком, точно ідентифікувати наркотик за його виглядом, смаком, запахом або шляхом простого хімічного аналізу складно. Більшість наркотиків точно ідентифікують лише шляхом лабораторного аналізу. До проведення обшуку доцільно також залучити кінолога із спеціально навченою для пошуку наркотиків собакою.

Під час виявлення і огляду різних предметів треба виявляти обережність, оскільки на їхній поверхні можуть бути відбитки пальців, залишки поту, слюни, мікросліди та мікрочастинки тощо.

Після огляду і вилучення наркотичних та інших подібних речовин їх слід направляють на судово-хімічну експертизу на вирішення якої необхідно поставити такі запитання: чи є вилучена сировина такого-то кольору, такого-то обсягу наркотичним чи іншим засобом, а якщо так, то яким; яка вага даної речовини; чи використовувалась ця речовина для виготовлення наркотику і якщо так, то як давно; в який спосіб виготовлявся наркотик.

Допит свідків. Першими допитуються очевидці, які виявили предмети контрабанди, інспектори митниці, військовослужбовці контрольно-пропускних пунктів прикордонних військ, працівники транспорту, члени туристичних груп і делегацій, у складі яких був підозрюваний. У них з'ясовується, за яких обставин виявлена контрабанда, з допомогою яких технічних засобів, як перевірялись документи, як поводив себе підозрюваний в цей момент, які давав пояснення з приводу виявлення у нього предметів контрабанди. В процесі проведення допиту митників дізнавач (слідчий) також з'ясовує характер поведінки представника вантажоотримувача (вантажовідправника) під час митного огляду: чи надходили від нього погрози, пропозиції винагороди за виконання митним працівником тих чи інших протизаконних дій. Необхідно також з'ясувати, чи не був працівник митниці раніше знайомий з вантажовідправником, вантажоотримувачем чи їхніми представниками, оскільки допускається можливість змови злочинців з працівниками митниці.

Допити осіб, у віданні яких знаходились транспортні засоби, осіб, які супроводжували вантажі, де були виявлені наркотичні засоби, і осіб, які опинились поряд з місцем їх приховання потребують особливої уваги, оскільки вони можуть бути причетними до контрабанди.

Свідкам злочинної діяльності після їхнього допиту, як правило, підозрюваний пред'являється для впізнання, а якщо це неможливо, то впізнання проводять за фотографією.

Залежно від результатів, отриманих внаслідок проведення першочергових слідчих дій, планується подальше розслідування цього злочину.

Література

  1. Кримінально-процесуальний кодекс України. – К.,2002.

  2. Митний кодекс України. К.,2002.

  3. Програма протидії контрабанді та захисту внутрішнього ринку на 2002-2005 роки. Затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2002 р. №1240 // Офіційний вісник України. – 2002. – №35. – ст.1648.

  4. Інструкція про порядок узгодження зі Службою безпеки України видачі сертифікатів на ввезення в Україну та вивезення з України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Затверджена наказом Служби безпеки України і Міністерства охорони здоров'я №224/350 від 23.09.2002р. // Офіційний вісник України. – 2002. – №42. – Ст.1959.

  5. Аналітична довідка про типові порушення чинного законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності Державної митної служби України за 1997-2001 роки.

  6. Вещественные доказательства: Информационные технологии процессуального доказывания / Под общ.ред. проф. В.Я. Колдина. – М.,2002.

  7. Девяткина Е.М. О производстве обыска автотранспортного средства // Проблемы теории и практики таможенного дела: Сб. науч. трудов. – М.,1997. – Ч.2.

  8. Диканова Т.А., Осипов В.Е. Борьба с таможенными преступлениями и отмыванием "грязных денег". – М.. – 2000. – С.154.

  9. Жорін Ф.Л. Правові основи митної справи в Україні (Конспект курсу лекцій з програмних тем): Навч. посіб. – К.,2001. – С.178-179.

  10. Зінчук В. Знову героїн. І не 82, а 203 кілограми! // Високий замок. – 2002. – №8. – 17 квітня.


 
 

Цікаве

Загрузка...