WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Особливості початкового етапу розслідування контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів - Реферат

Особливості початкового етапу розслідування контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів - Реферат

Реферат на тему:

Особливості початкового етапу розслідування контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів

Складність сучасного соціально-економічного стану суспільства, інтенсивна міграція населення та його кримінально-активної частини, розширення міждержавних відносин за наявності потужних регіональних джерел для нелегального виробництва наркотичних засобів і значних доходів від їх незаконного обігу створюють передумови виникнення та функціонування організованих злочинних угруповань, які займаються збутом наркотиків і володіють у багатьох випадках тісними міжрегіональними й міжнародними зв'язками. Контрабанда наркотиків тісно пов'язана з проблемою відмивання "брудних" грошей, яка історично виникла саме у зв'язку з контрабандою наркотиків (8, 154). Досить відзначити, що щорічні доходи наркоділків від незаконного обігу наркотиків у світі останніми роками перевищують 400 млрд доларів США. Почалось активне проникнення міжнародного наркобізнесу на територію України, яка розглядається як великий перспективний ринок наркотичних засобів і як транзитний пункт для їхнього контрабандного транспортування, передусім у Європу, – адже з країн-виробників наркотики повинні бути переправлені в країни-споживачі. У рішенні Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України від 24 січня 2002 року " Про стан протидії незаконному обігу наркотиків, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними, ефективності заходів, спрямованих на запобігання негативного впливу наркоманії на молодь протягом 2000-2001 років", відзначено, що кількість споживачів наркотиків у державі на початок 2002 року становила 107,1 тис. осіб, 68% з них – віком до 30 років, понад 5,4 тис.-неповнолітні. Враховуючи високу латентність цього явища, реальні показники, за підрахунками спеціалістів, перевищують наведені майже в десятеро. [12, с.121]. Щодо географічного розміщення України, то значною мірою вона сприяє активному використанню її міжнародними наркосиндикатами як транзитної держави при транспортуванні наркотичних засобів з країн Золотого трикутника та Золотого півмісяця. Підтвердженням цього є затримання в лютому 2002 року значних партій героїну в Борисполі і в Криму, а в квітні того ж року найбільших за останні десятиріччя партій героїну у Медиці (82 кг вартістю майже 6 млн доларів США), який не був виявлений українськими митниками, і в Одеському морському порту (203 кг вартістю близько 20 млн доларів США) [10]. З 1997 по 2001 рік співробітниками митниць було виявлено і вилучено понад 5 т наркотичних засобів, з яких у 2001 р. – 3,5 т [5]. Тому не випадково Програмою протидії контрабанді та захисту внутрішнього ринку на 2002 – 2005 рр. передбачається здійснення правоохоронними та митними органами скоординованих заходів щодо припинення незаконного переміщення через митний кордон України наркотичних засобів та психотропних речовин [3]. Вживаються заходи для впорядкування ввезення в Україну та вивезення з України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. [4].

Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, тобто їх переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, утворює склад злочину, передбаченого ст.305 КК України.

Чинний кримінально-процесуальний кодекс передбачає дві форми досудового розслідування справ про контрабанду – початкову (допоміжну), тобто дізнання, та досудове слідство.

У митній системі України дізнання у справах про контрабанду здійснюють органи дізнання – Державна митна служба України та митниці (ст.101 КПК, ст.102 МК), а досудове слідство – слідчі органи Служби безпеки України (ст.112 КПК) [1; 2]

На жаль, доводиться констатувати, що переважна більшість справ призупиняється або закривається через недоліки розслідування, особливо на первинному етапі – під час проведення дізнання та невідкладних слідчих дій. Так за даними СБУ до суду доходить лише 25% порушених митними органами кримінальних справ про контрабанду, а реальне покарання застосовується тільки до 10% обвинувачених.

Специфіка розслідування контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів полягає в тому, що лише надзвичайно рідко приводами для порушення кримінальної справи про цей злочин стають заяви і листи громадян, організацій, посадових осіб, явка з повинною. Переважна більшість кримінальних справ цієї категорії порушується у зв'язку з виявленням ознак цього злочину безпосередньо митними органами під час проведення митного огляду. Зокрема, митні органи мають можливість виявити сліди контрабанди під час:

  • здійснення митного контролю посадовими особами митних органів у межах своїх службових функцій;

  • застосування для митного контролю технічних засобів, залучення спеціалістів, використання пошукових собак;

  • особистого догляду громадян, стосовно яких є аргументовані підстави вважати, що вони переміщують через митний кордон, або, перебуваючи в зоні митного контролю чи в транзитній зоні міжнародного аеропорту, переховують на собі предмети контрабанди [9, с.178-179]

Розслідування справ цієї категорії найчастіше починається із затримання особи, яка незаконно переміщує через митний кордон України наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори або транспортного засобу, на якому такі речовини переміщуються. Іноді для переміщення наркотичних засобів використовуються міжнародні поштові відправлення.

До слідчих дій, які проводяться на початковому етапі розслідування контрабанди наркотичних засобів, належить слідчий огляд. Ця слідча дія має важливе значення для своєчасного виявлення, фіксації та вилучення предметів, документів, речовин і слідів, а також для здобуття вихідної інформації, необхідної для розробки версій про способи переміщення контрабанди, її учасників тощо.

Предмети контрабанди найчастіше виявляються у спеціально обладнаних схованках на транспортних засобах, у предметах багажу та ін. Приміром, уже згадана партія героїну, затримана в Одеському морському порту, розфасована в пакетики по 1 кг, була захована в обшивці вантажівки, яку перевозили на борту судна [10, с.1] Практика роботи митних органів свідчить про те, що у контрабанді героїну для його приховування найчастіше використовуються батарейки живлення, газові та аерозольні балони, фото-, відео – й аудіокасети. За допомогою пульверизатора наркотик наносять на поверхню аркушів паперу, які потім пресують. Запакований у поліетиленовий пакет наркотик зашивають під прокладку валіз як ущільнювач. Кокаїн ховають у подвійному дні дорожніх валіз і сумок, у банках з-під соків, кави, пива та ін. [11, с.132].

Об'єктами слідчого огляду можуть бути місце затримання підозрюваного, приміщення, в якому він проживає, підпільна лабораторія (місце виготовлення наркотиків), місце зберігання наркотичної речовини, приміщення притону. Огляду підлягають також підроблені рецепти, інші документи, які дають право на отримання наркотиків чи психотропних речовин.

Особливою категорією об'єктів слідчого огляду можуть бути сліди наркотичних засобів і психотропних речовин у вигляді нальотів, нашарувань на різного роду об'єктах-носіях. В якості таких об'єктів-носіїв можуть бути одяг, шприци, пакувальні матеріали, а також інструменти і обладнання, що використовуються для виготовлення наркотичних засобів і психотропних речовин, – посуд, м'ясорубки, кавові млинки та ін. [6, с.179].

До огляду місця вчинення злочину доцільно залучити експерта-хіміка, який методом експрес-аналізу встановить, чи є та чи інша речовина наркотичною. З цією метою застосовують певні комплекти хімічних реактивів (вони, здебільшого, дають кольорову реакцію). Наприклад, "NIK-1" застосовується для швидкої перевірки та розпізнавання сильнодійних ліків, наркотиків або галюциногенів,"Cannabispray" дає можливість швидко й надійно перевірити наявність гашишу та маріхуани, "Herosob" призначений для виявлення кокаїну. Водночас необхідно враховувати, що такі проби не відзначаються особливою точністю та надійністю – негативний результат допускає ймовірність наявності наркотику, а позитивний цього не гарантує. Переважна більшість наркотичних засобів може бути надійно ідентифікована лише шляхом лабораторного аналізу.

Огляд транспортного засобу – літака, вагона, автомашини – бажано проводити в присутності керівника підприємства, якому належить транспортний засіб (його власника), спеціалістів із числа інженерів транспорту, які можуть допомогти дізнавачу або слідчому виявити спеціально облаштовані схованки, ємності, де захована контрабанда, показати, як їх найпростіше відкрити [7]. Метою огляду є виявлення наркотичних засобів, прихованих у внутрішніх порожнинах спеціально обладнаних схованок, слідів злочину і слідів самого злочинця [14, с.456].

Для виявлення схованок потрібно старанно оглянути транспортний засіб, контейнер, товари, серед яких можуть бути заховані наркотичні речовини. Ефективність огляду значно підвищується за умови використання сучасних науково-технічних засобів.

До них передусім належать рентгенапарати. Сучасні рентгенапарати обладнані телевізійними камерами та моніторами. Блок пам'яті дає змогу досліджувати зображення предмета впродовж тривалого часу після короткочасної (частки секунди) дії на нього імпульсу рентгенівського випромінювання. Рентгенівські апарати можуть з успіхом використовуватися для оперативного виявлення заборонених вкладень у предметах та вантажах, які перетинають митний кордон.

Доглядові дзеркалапризначені для огляду важкодоступних неосвітлених місць у транспортних засобах. З цією метою використовують комплекти дзеркал з підсвіченням. Для догляду в кабінах та салонах автомашин, літаків та інших місцях застосовують дзеркала типу "CF-142", телескопічна ручка яких складається з двох частин. У складеному вигляді дзеркало легко вміщається в кишені.

У своїй роботі працівники митних органів використовують також ендоскопи. Зокрема, трубка доглядова гнучка ТСГ призначена для неруйнівного контролю елементів конструкції; трубка доглядова ТСС використовується для візуального контролю важкодоступних порожнин транспортних засобів і вантажів під час їх огляду;

Мініскопи– це портативні мікроскопи тридцятикратного збільшення. Мініскоп моделі "1171" призначений для мікроскопічних досліджень різних об'єктів. Під час митного догляду використовується для ідентифікації основних рослинних наркотичних речовин, які попередньо хімічно не оброблені.

Широко використовують також детектори контрабанди. Вони мають джерело рентгенівського випромінювання, за допомогою якого визначають наявність та міру заповненості порожнин у різноманітних предметах (колеса та двері автомобілів, порожнечі стінок у залізничних вагонах та ін.).

Детектор "Канабіса", або детектор наркотичних речовин "САС", призначений для виявлення основних рослинних наркотичних речовин, які не піддавалися попередній хімічній обробці. За допомогою приладу виявляють такі речовини, як гашиш, маріхуану. Частинки рослин мають форму, характерну тільки для цих рослин, і тому легко виявляються під час розгляду в мікроскоп, вмонтований у прилад.


 
 

Цікаве

Загрузка...