WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Організація захисту неповнолітніх у кримінальному судочинстві США - Реферат

Організація захисту неповнолітніх у кримінальному судочинстві США - Реферат

В Нью-Йорку Товариство правової допомоги (The Legal Aid Society) – головна організація міста з надання юридичної допомоги – включає два підрозділи, які представляють неповнолітніх: Підрозділ прав неповнолітніх (Juvenile Rights Division), який представляє дітей, молодших 16 років, справи яких як розглядаються у сімейному суді, і Підрозділ захисту у кримінальних справах (Criminal Defense Division), що представляє неповнолітніх обвинувачених (13-15-річних, яким інкримінується вчинення тяжких злочинів – т.зв. "фелоній") і молодих людей у віці 16 років і старших, які визнаються дорослими згідно із законодавством Нью-Йорка. Ці підрозділи створюють спеціалізовані групи для роботи з специфічними потребами молодих клієнтів. Так, з 1997 року у Бронксі діє Відділ по роботі з неповнолітніми правопорушниками (Delinquency Unit). Він включає п'ять штатних адвокатів, адвоката-контролера, соціального працівника, і юриста-непрофесіонала. Відділом напрацьовано досвід в специфічних галузях законодавства, що стосується неповнолітніх. Адвокати дуже часто зустрічаються з аналогічними справами, що дало змогу розробити методики більш ефективного ведення справ. Адвокати також мають можливість працювати в сферах їх особистої зацікавленості. Наприклад, один адвокат зосереджується на дітях і сім'ях, хворих на СНІД. Адвокати обговорюють стратегії ведення справи в суді з іншими працівниками, і таким чином розробляється банк пропозицій для відділу.

Відділ по роботі з неповнолітніми злочинцями (Juvenile Offender Team) Манхеттенського офісу Товариства правової допомоги представляє неповнолітніх у віці від 13 до 15 років, справи яких розглядають в "дорослому" кримінальному суді. Цей відділ був створений, щоб гарантувати, що адвокати, які ведуть такі справи, є досвідченими в питаннях, які виникають при представництві молодих клієнтів, і проінформовані про спеціальні закони і служби, які доступні для них. Відділ включає директора, трьох адвокатів Підрозділу захисту у кримінальних справах, соціального працівника, слідчого, і адвоката від Підрозділу прав неповнолітніх, який відіграє роль зв'язкової ланки з сімейним судом. Відділ обслуговує більшість справ неповнолітніх обвинувачених, у зв'язку з чим напрацьовано сконцентрований і спеціалізований досвід в цій сфері. Відділ зробив значний вплив на життя багатьох молодих людей, і розглядається можливість розширення програми в інші міські райони [6, с.4].

Заснована Комітетом служб публічних захисників у Роксбері, штат Масачусетс, в 1992 році, Програма захисту неповнолітніх (Youth Advocacy Project) є комплексною, захисною ініціативою громадського спрямування, яка поєднує юридичне обслуговування з соціальним з метою всебічного представництва клієнтів і пошуку альтернативних до арешту і ув'язнення заходів громадського впливу. Завдання Програми – забезпечення якісного юридичного представництва залучених до судочинства неповнолітніх і запобігання повторному притягненню їх до відповідальності. Спочатку метою Програми було залучення досвідчених судових адвокатів з метою захисту неповнолітніх обвинувачених у серйозних злочинах. Але адвокати швидко усвідомили потребу в різноманітних соціальних службах, які б допомагали їх клієнтам у суді, та проблеми, з якими стикаються діти, потрапивши в орбіту кримінального судочинства. У 1993 році Програма додатково включила до штату неюристів і стала комплексним проектом з новаторським підходом до захисту неповнолітніх обвинувачених, причому не тільки в суді. Окрім юридичного представництва, Програма надає допомогу і консультації, освіту, скеровує неповнолітніх до відповідних соціальних служб, здійснює психологічні експертизи тощо.

В даний час Програма розширилась і включає директора, його помічника, двох старших адвокатів, трьох штатних адвокатів, трьох соціальних працівників, спеціаліста по зв'язку з громадськістю і психолога. Завантаженість складає більше ніж 750 справ на рік. Безкоштовна допомога і партнерство з громадськістю і місцевими агентствами також розширилися, стаючи найбільшими ресурсами проекту [6, с.4].

Отже, якщо оцінювати систему захисту неповнолітніх у кримінальному судочинстві США, слід відзначити, що незважаючи на відсутність інституту обов'язкової участі захисника в справах неповнолітніх, що, до речі, викликає критику в самій країні, система захисту незаможних дітей стоїть на досить високому рівні. Помітною тут є роль держави, яка здійснює фінансування та іншу підтримку різноманітних програм захисту неповнолітніх у кримінальному судочинстві. За наявності необхідних ресурсів ці програми розробляють новаторські шляхи здійснення представництва інтересів неповнолітніх, залучаючи до роботи не тільки адвокатів, як основу захисту, а й інших фахівців, знання яких можуть допомогти при веденні захисту, таким чином впроваджуючи комплексний підхід до захисної діяльності. В роботі службам захисту неповнолітніх сприяють і різноманітні інші програми, які існують в країні та орієнтовані на дітей, зокрема, освітні, реабілітаційні, медичні тощо. Розуміння суті послуг, які надаються цими програмами, і їх правильне застосування може допомогти обрати альтернативні до покарання заходи, що, безумовно, позитивно позначиться на розвитку дитини.

За допомогою творчих і винахідливих методик такі програми і служби забезпечують всебічне і цілісне представництво для неповнолітніх правопорушників. У цих програмах адвокати здатні не тільки ефективно представляти молодих клієнтів в суді, але в багатьох випадках також чинити довготривалий вплив на їхні життя.

Вітчизняна юридична думка завжди виступала за доцільність запровадження спеціалізації адвокатів, які б займалися захистом неповнолітніх у кримінальному судочинстві, проте на практиці такого досягти було важко. У США питання спеціалізації адвокатів на веденні справ дітей завдяки наявності спеціальних програм фактично вирішене, що, безумовно, позитивно впливає на ефективність охорони прав та законних неповнолітніх у кримінальному процесі.

Таким чином, система судочинства США пропонує багато оригінальних вирішень проблем, які виникають при захисті неповнолітніх у кримінальному процесі, особливо, при захисті малозабезпечених неповнолітніх. Окремі з них можуть бути запозичені і нашою правовою системою. Найбільшої уваги та наслідування заслуговує ставлення держави до проблем захисту незаможних обвинувачених, і, насамперед, неповнолітніх. Тільки при наявності розуміння та належної підтримки з боку держави можна побудувати ефективну систему захисту за призначенням в кримінальному судочинстві. І якщо на даний момент подібні підходи в Україні започаткувати складно в силу відомих соціально-економічних труднощів у країні, то з часом, віриться, держава буде спроможна приділяти більшу увагу та необхідні ресурси цим проблемам, і тоді можна буде звернутися до досвіду інших країн, які досягли в цих питаннях певного прогресу, зокрема, Сполучених Штатів Америки. У той же час до такого запозичення необхідно підходити з обережністю, ретельно вивчити можливі наслідки перенесення на український ґрунт зарубіжної практики для отримання найбільшого ефекту.

Література

  1. Кабилова С.А., Штыкова Н.Н. Суды по делам несовершеннолетних в США, Англии и России. Сравнительно-правовой анализ. – Муром: 2000. – 127 с.; Курдова А.В. Право малоимущих обвиняемых на защиту в уголовном процессе США// Госудорство и право. – 1998. – №10. – с.106-109; Ларин А.М., Мельникова Э.Б., Савицький В.М. Уголовный процесс России. Лекции-очерки. – М.: Бек, 1997. – 315 с.; Мельникова Э.Б. Правосудие по делам несовершеннолетних: История и современность. – М.: Наука, 1990. – 120 с.; Шишкін В.І. Забезпечення прав людини в судочинстві США (організаційні і процесуальні засади). – К.: Інститут міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т.Шевченка, 2000.

  2. Правосудие в отношении несовершеннолетних. Innocenti digest. ЮНИСЕФ, 1998.-24с.

  3. Minorities in the Juvenile Justice System.// Bulletin: Juvenile Justice: A Century of Change. December, 1999.

  4. Фелд Бэрри. Для несовершеннолетних только обстоятельства дела, наказание против перевоспитания и разница между ними.//Международный обзор уголовной политики. Специальный сдвоенный выпуск, посвященный международной перспективе в области правосудия для несовершеннолетних. – №№39, 40. – Нью- Йорк, ООН, 1990. – 174с.

  5. Horowitz D. The Courts and Social Policy. – Washington, D.C., Brookings, 1977.

  6. Puritz P., Wan Long Shan W. Innovative Approaches to Juvenile Indigent Defense.// OJJDP. Juvenile Justice Bulletin. December, 1998. – p.8.


 
 

Цікаве

Загрузка...