WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Вплив пошкоджуючих факторів пострілу на тіло людини - Реферат

Вплив пошкоджуючих факторів пострілу на тіло людини - Реферат

Реферат на тему:

Вплив пошкоджуючих факторів пострілу на тіло людини

Механізм утворення вогнепального ушкодження - складний і неоднозначний процес, в основі якого лежать різноманітні фізичні і хімічні явища. Їх називають факторами пострілу, що пошкоджують. Виникаючи майже одночасно в момент пострілу, вони істотно розрізняються по своїх уражаючих властивостях.

В цілому процеси, що призводять до викидання снаряда з каналу ствола, представляються у такий спосіб. Після вибуху капсульного складу в патроннику виникає перша ударна хвиля, що поширюється у предкулювому просторі каналу ствола і, досягнувши дулового зрізу, приймає сферичну форму. Її швидкість досягає швидкості звуку в повітрі. Після запалювання пороху частина порохових газів проривається між стінкою ствола зброї і поверхнею снаряду, що почав рухатись (питання обтюрації). По виходу з каналу ствола ця частина газів утворить другу ударну хвилю, що швидко доганяє першу і далі вони поширюються разом. Потім з каналу ствола вилітає вогнестрільний снаряд, а за ним - основна маса розпечених порохових газів, що утворять третю ударну хвилю, що також швидко зливається з першими двома. Швидкість ударних хвиль спочатку вище початкової (дулової) швидкості снаряду. Однак вона незабаром гасне, і вже на відстані 20-30 см від дулового зрізу, снаряд, обганяє ударні хвилі [1, С.122].

Пороховий заряд не згоряє цілком, тому разом із газами з дулового отвору вилітають частки не згорілих і частково згорілих порошинок, а також шлакоподібні продукти та залишки переважно у вигляді вуглецю. Висока температура порохових газів призводить до повного або часткового згоряння рушничного мастила, осалки куль і гільз, лакового герметизуючого покриття снаряду і гільзи, у результаті чого в хмарі порохових газів з'являється додаткова кількість вуглецю. При роз'єднанні снаряду і гільзи під дією порохових газів і наступному проходженні снаряду по каналу ствола всі взаємодіючі поверхні гільзи, ствола і снаряду втрачають метал. Одна частина металу під впливом високої температури видозмінюється і залишає канал ствола у вигляді оксидів. Більш великі металеві частки вилітають з дулового отвору у відносно незміненому вигляді. Серед металів основну частку складають м'які (у порівнянні зі сталлю ствола) метали поверхні снаряду. Вони і визначають основний метал пострілу. Найтонша суспензія часток цього металу покриває поверхню по суті всіх елементів, що залишають канал ствола в результаті пострілу.

Речовини капсульного складу встигають цілком прореагувати у момент детонації й ініціювання порохового заряду, тому разом з пороховими газами канал ствола залишають лише окремі хімічні елементи, що входять до складу речовин капсульного заряду.

Дрібнодисперсна гомогенна суспензія оксидів металів і вуглецевих з'єднань складає кіптява пострілу.

Наслідком пострілу може бути дія вогнепальної зброї, що ушкоджує, на дотичні з нею, а іноді і віддалені від неї, частини тіла. До них можна віднести дуловий зріз і рухливі частини зброї, ложе (приклад), а також фрагменти і частини зброї, якщо вона розірвалась у момент пострілу.

При подоланні вогнепальним снарядом предметів одягу, змісту кишень, при взаємодії снаряду з щільною перешкодою предмети можуть частково або цілком руйнуватися. Осколки, що утворяться при цьому, і фрагменти здатні заподіювати додаткові ушкодження. Такою же здатністю володіють і уламки кісток, ушкоджених снарядом. Усі ці вражаючі елементи мають назву вторинних снарядів [1, С.123].

Тіла, речовини і явища, що з'являються в навколишньому середовищі в результаті пострілу, називають факторами пострілу, що пошкоджують. Одні з них можуть зробити глибокий вплив, що руйнує, (снаряд, порохові гази й ін.), інші осідають на перешкоді або навколишніх предметах у вигляді поверхневих ушкоджень і слідів (більшість додаткових продуктів пострілу).

Вперше систематизований перелік факторів пострілу, що ушкоджують, представив у 1960 р. В.І. Молчанов. В одних умовах на об'єкт, що уражається, можуть діяти всі або більшість факторів пострілу, що ушкоджують, в інших - якийсь один (дивись таблицю).

Таблиця

Пошкоджуючи фактори пострілу

Вогнепальний снаряд і його частини

Додаткові продукти пострілу

Зброя

Вторинні фактори

- Куля звичайна;

- Куля спеціального призначення;

- Шріт;

- Картеч;

- Наповнювачі спеціальних патронів;

- Осколки і деталі фрагментованого снаряду;

- Деталі мисливського патрона;

- Атипові снаряди.

- Порохові гази і повітря з каналу ствола;

- Кіптява пострілу;

- Частини порохових зерен;

- Елементи капсульного складу;

- Рушничне мастило;

- Осалка;

- Лакове і лакофарбове покриття снаряду.

- Дульний зріз зброї;

- Рухомі частини зброї;

- Приклад (при віддачі зброї в момент пострілу);

- Частини розірваної зброї.

- Осколки і частини перешкоди;

- Частини одягу, взуття;

- Осколки і частини засобів індивідуального захисту (каски, бронежилети);

- Запалений одяг.

Література:

  1. Попов Н.В. „Судебная медицина" (Издание третье переработоное и дополненное проф. В. М. Смольяннивым и проф. В.Ф. Черваковым. Допущено Министерством высшего образования СССР в качестве учебника для выших медицинских учебных заведений), М.: Государственое издательство медицинской литературы "МЕДГИЗ", 1950.- 443 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...