WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Окремі аспекти проблеми залучення спеціалістів до розслідування комп'ютерних злочинів - Реферат

Окремі аспекти проблеми залучення спеціалістів до розслідування комп'ютерних злочинів - Реферат

Реферат на тему:

Окремі аспекти проблеми залучення спеціалістів до розслідування комп'ютерних злочинів

Процесуальну діяльність осіб, які ведуть кримінальний процес, не можна розглядати як процес оволодіння готовими, наявними у природі, доказами. Саме тому цей процес передбачає активну діяльність щодо пошуку джерел інформації, їх дослідження, закріплення, фіксацію одержаних даних у матеріалах справи тощо. Організаційно-тактичні основи розслідування злочинів - це надзвичайно вагомий, об'ємний і тривалий процес, який вимагає не лише теоретичних знань, практичного досвіду роботи, творчого підходу до конкретної справи, а й професіоналізму.1

Сучасне інформаційне суспільство у багатьох випадках залежить від автоматизованих (комп'ютеризованих) інформаційних систем, через які надаються певні види послуг, робіт тощо. Відтак для криміналістів все більш звичайним стає пошук та аналіз у комп'ютерних системах правопорушників і потерпілих від машинної інформації, яка може бути використана як доказ при розгляді кримінальної справи. Разом з тим, комп'ютери - це складне обладнання, яке потребує обережного поводження під час роботи на місці події. Обережність при поводженні з комп'ютером необхідна як з точки зору збереження важливої інформації, так і з точки зору запобігання завдати збитків та збереження комп'ютерної інформації, як власності.

Розслідування злочинів у сфері інформаційних технологій справа досить нова для більшості працівників правоохоронних органів, оскільки за характером не зовсім ординарна порівняно з іншими злочинами. Без сумніву, розслідування такої категорії справ - надзвичайно складний і для більшості слідчих правоохоронних органів до кінця непізнаний процес, що маючи свої особливості, в багатьох аспектах співпадає з розслідуванням традиційних видів злочинів. Саме тому, на думку багатьох дослідників злочинів у сфері інформаційних технологій, слід оживити, удосконалити діяльність практичних спеціалістів у підході до цього аспекту. Так на думку А.В.Іщенка, „дієвість заходів щодо вдосконалення правоохоронної діяльності залежить не лише від зазначених обставин, а й від оптимального наукового їх забезпечення".2 Так, наприклад, аби не допустити необдуманої втрати інформаційних даних, слід грамотно підійти до відшукання та вилучення носіїв машинної інформації, які також реагують на вплив електромагнітних полів під дією чого можуть модифікуватися або ж піддатися руйнуванню.

Не менш важливе значення відіграє участь понятих у конкретній слідчій дії. Серед науковців справедливо наголошується, що при розслідуванні злочинів у сфері інформаційних технологій „в якості понятих слід залучати осіб, які добре розуміються на роботі відповідної обчислювальної техніки".3 Така позиція повністю погоджується з чинним кримінально-процесуальним законодавством, зокрема ст. 127 КПК України, де зазначені суб'єкти є обов'язковими учасниками слідчих дій. Таким чином, зважаючи на специфіку розслідуваної категорії злочинів, відповідно і поняті мають бути особливими.

Проте у окремих криміналістичних джерелах існує інша думка, а саме, що під час проведення огляду, виїмки, обшуку, відтворення обстановки і обставин події, одержання зразків для експертного дослідження, допитів, тощо виникає необхідність залучення спеціалістів з інформатики, програмування, електронних мереж, ремонту електронного обладнання.4 Дійсно, як свідчить практика, слідчі дії, пов'язані з обстеженням і вилученням комп'ютерної техніки, потребують вирішення специфічних завдань. Однак, я вважаю справедливим твердження про те, що не існує такого поняття як „універсальний комп'ютерний експерт".5 Це означає, що в певних випадках слідчі вимушені залучати службовців (спеціалістів) того ж самого підприємства, організації, установи, компанії, фірми в якому проводиться слідчий огляд. Слушною у цьому питанні є думка В.Ф.Шевченка та С.О. Суслова, що „не варто залучати спеціалістів інженерно-технічного персоналу того ж підприємства (організації, установи), де вчинено комп'ютерний злочин, оскільки він певною мірою може бути причетним до злочину".6 Певна річ таке можливо, адже необхідно зважити на той факт, що проведення слідчих дій в основному відбувається у ситуації інформаційної невизначеності, а значить серед спеціалістів може виявитись або зацікавлений у результаті справи суб'єкт, або й сам злочинець, який в такому випадку матиме повну інформацію про кінцевий результат огляду місця події.

Безперечно, слідчим і оперативним працівникам необхідно консультуватися і використовувати на практиці знання експертів комп'ютерних технологій, програмістів-комп'ютерщиків, операторів, що працюють та обслуговують програмне забезпечення, але цілком покладати справу розв'язання проблемних аспектів виявлення, фіксації та вилучення речових доказів по зазначеній справі, буде не правильним.

Підсумовуючи, необхідно зазначити, що залучення сторонніх спеціалістів з інформаційних технологій не доцільне. Зважаючи на щорічний приріст кількості скоєних злочинів із застосуванням комп'ютерних технологій правоохоронним органам потрібно виховувати власні кадри, які на місці будуть виконувати свої функції як всередині комп'ютерів та комп'ютерних мереж - тобто обробка і вилучення інформації та програмного забезпечення, так і зовні - відкривати системні блоки, сервери, фіксувати спосіб з'єднання комп'ютерів між собою, бачити чи були зовнішні фізичні втручання, якого характеру, їх наслідки та проводити необхідні для розслідування дії.

Література.

1. Поливанюк В. Використання спеціальних знань при розслідуванні кримінальних справ щодо злочинів, вчинених у сфері використання комп'ютерних технологій // http:// www /Crime-reserarch.org.

2. Іщенко А.В. Методологічні проблеми криміналістичних наукових досліджень: Моногр. /За ред. І.П. Красюка. - К., 2003, С. 8

3. Селиванов Н.А. Проблемы борьбы с компьютерной преступностью //Законность. - 1993. - № 8, С. 38

4. Моїсеєв О.М. Залучення спеціаліста до розслідування комп'ютерних злочинів /Правові основи захисту комп'ютерної інформації від протиправних посягань: Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції. - Донецьк, 2001, С. 81

5. Біленчук П.Д., Романюк Б.В., Цимбалюк В.С. Комп'ютерна злочинність. Навч. посібник. - К., 2002, С. 182

6. Шевченко В.Ф., Суслов С.О. Розкриття та розслідування злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку //Бюлетень МВС по обміну досвідом роботи. - 2003. - № 135, С. 71.


 
 

Цікаве

Загрузка...