WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття правоздатності, дієздатності, недієздатності в судовій експертизі - Реферат

Поняття правоздатності, дієздатності, недієздатності в судовій експертизі - Реферат

Таким чином, перед судово-психіатричною експертизою при позовах про визнання шлюбу недійсним і про розірвання шлюбу коштують різні завдання. Оцінка психічного стану подэкспертных стосується різних тимчасових періодів. У випадках позову про визнання шлюбу недійсним вирішальне значення має ретроспективна оцінка стану подэкспертного в минулому, у період висновку шлюбу. При експертизі по питанню про розірвання шлюбу експерт повинен виходити з оцінки дійсного психічного стану, з огляду на в той же час його прогноз.

Обстежувана Г., 74 років (1920 р. народження). Спрямована на експертизу в 1994 р. у зв'язку з позовом сина про визнання недійсним її шлюбу із гр. К. і договору про обмін житлової площі.

За фахом фельдшер, з 55 років на пенсії, проживала в окремій однокімнатній квартирі. Була замужем, чоловік умер в 1978 р., має від шлюбу сина. Проживала в окремій однокімнатній квартирі. З 1980 р. стан здоров'я Г. погіршилося. У неї відзначалося підвищення артеріального тиску, скаржилася на головні болі, шум у голові, зниження пам'яті. Стала дратівливої, гневливой, підозрілої. Уважала, що в її відсутність хтось проникає в її квартиру, "обкрадає". Надалі поводження стало неправильним. Вона йшла з будинку, не могла знайти зворотну дорогу, жила на вокзалах. У липні 1989 р. з ініціативи сина була спрямована психіатром в обласний ПНД, де був установлений діагноз: "Атеросклеротическое слабоумство".

У вересні 1989 р. познайомилася на вокзалі із гр. К. (1937 р. народження), з ініціативи якого стала з ним спільно проживати, а в травні 1992 р. з ним був зареєстрований шлюб. За словами свідків, До не працював, пропивав її пенсію. Вона як і раніше поводилася неправильно, ішла з будинку, бродяжила. Відповідно до матеріалів цивільної справи, відразу ж після реєстрації шлюбу К. зробив ряд складних квартирних обмінів. При цьому обстежувана при обміні квартири дала згоду на виписку одного ордера на ім'я К., що в остаточному підсумку одержав квартиру й садову ділянку, а вона втратилася свого права на квартиру.

Згідно меддокументации у зв'язку з тим, що Г. перебувала в безпомічному стані, жила на вокзалах, була недоглянутої, санітарно запущеної, змарнілої, її син госпіталізував її у Владимирську психіатричну лікарню.

У відділенні лікарні вона була дезорієнтована, добродушна, називала тільки своє прізвище, але не знала свого віку, домашньої адреси, віку сина, повністю забула події останнього років; не пам'ятала, що вийшла заміж, що обміняли її квартиру.

Виписана з діагнозом: "Атеросклеротическое слабоумство".

Надалі син звернувся в суд із заявою про визнання його матері недієздатної. Стаціонарна судово-психіатрична експертна комісія дійшла висновку, що як страждаюча атеросклеротическим слабоумством Г. не може розуміти значення своїх дій і керувати ними, має потребу у встановленні опіки, не може брати участь у судовому засіданні. Рішенням суду вона була визнана недієздатної, її опікуном був призначений син.

Надалі він звернувся в суд з позовом про визнання шлюбу його матері із гр. К. недійсним, а також про визнання недійсними ряду угод по обміні житлоплощі, зроблених по її дорученню гр. К., у результаті яких вона втратилася житлоплощі.

При огляді в ГНЦ. Висновок терапевта: ішемічна хвороба серця, атеросклероз вінцевих артерій, аорти. Гіпертонія. Висновок невропатолога: "Церебральний атеросклероз".

Психічний стан: обстежувана дезорієнтована в навколишньому, не знає поточного року, місяця, місця знаходження, не розуміє мети її перебування в Центрі. Нічого не може повідомити про своє заміжжя. На питання про К. пояснила, що це "чоловік", а хто він - не знає. Затверджує, що в неї маленька дитина, якого "треба годувати грудьми". Під час бесіди добросерда, доброзичлива, ніяких скарг не пред'являє. У відділенні не може знайти свою палату, часто лягає в чуже ліжко, не може себе обслужити. Пам'ять, інтелект грубо порушені. Критика відсутня. Висновок: Г. страждає атеросклеротическим слабоумством. Про це свідчать дані анамнезу. Про появу в неї интеллектуально-мнестических розладів - приблизно з 1980 р., які у віці зворотного розвитку, на тлі загального судинного захворювання придбали наростаючий характер, супроводжувалися емоційними розладами, підозрілістю, маревним трактуванням навколишнього, ідеями збитку й привели до тотального слабоумства, диагностированному в 1989 р. Зазначені интеллектуально-мнестические розладу у формі слабоумства визначали тривале неправильне поводження Г., були причиною спостереження психіатром, лікування в психіатричній лікарні, її инвалидизации. Дійсне клінічне психіатричне обстеження також виявляє поряд з неврологічною симптоматикою, загальним судинним захворюванням грубі порушення інтелекту, емоційну измененность, повна відсутність критики. Поэтомe як страждаюча атеросклеротическим слабоумством, що розвилося задовго (з 1986 р.) до вступу в шлюб з К., Г. у травні-червні 1992 р. не могла правильно розуміти значення своїх дій і керувати ними.

Надалі при участі в здійсненні обмінів, у результаті яких вона втратилася житлоплощі, також не могла правильно розуміти значення своїх дій і керувати ними. По своєму психічному стані Г. не може також брати участь у судовому засіданні.

Судово-психіатрична експертиза по справах про можливість брати участь у вихованні дітей. Рішення питання про можливість одного з батьків брати участь у вихованні дітей регламентується втримуванням ст. 73 Сімейного кодексу про обмеження батьківських прав. Відповідно до даної статті: "1. Суд може з урахуванням інтересів дитини прийняти рішення про відібрання дитини в батьків (одного з них) без позбавлення їхніх батьківських прав (обмеження батьківських прав). 2. Обмеження батьківських прав допускається, якщо залишення дитини з родителями (одним з них) небезпечно для дитини по обставинах, від батьків (одного з них) не залежним (психічний розлад або інше хронічне захворювання, збіг важких обставин і ін.). Обмеження батьківських прав допускається також у випадках, якщо залишення дитини з родителями (одним з них) внаслідок їхнього поводження є небезпечним для дитини, але не встановлені достатні підстави для позбавлення батьків (одного з них) батьківських прав.... 3. Позов про обмеження батьківських прав може бути пред'явлений близькими родичами дитини, органами й установами, на які законом покладені обов'язки по охороні прав неповнолітніх дітей (п. 1 ст. 70 дійсного Кодексу), дошкільними освітніми установами, загальноосвітніми установами й іншими установами, а також прокурором. 4. Справи про обмеження батьківських прав розглядаються за участю прокурора й органа опіки й піклування...".

Варто підкреслити, що передбачене ст. 73 Сімейного кодексу РФ обмеження батьківських прав значно відрізняється по своєму втримуванню й процесуальним наслідкам від позбавлення батьківських прав, умови яких сформульовані в ст. 69 Сімейного кодексу РФ.

Закон передбачає позбавлення батьківських прав відносно осіб, винних у невиконанні своїх обов'язків.

За змістом цієї статті батьки (один з них) можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони: ухиляються від виконання обов'язків батьків; зловживають своїми батьківськими правами; жорстоко звертаються з дітьми; є хворими хронічним алкоголізмом або наркоманією; вчинили навмисний злочин проти життя й здоров'я своїх дітей або проти життя й здоров'я чоловіка.

На противагу цьому обмеження батьківських прав передбачає випадки, у яких залишення дитини з родителями або одним з них небезпечно для дитини по обставинах, від них не залежним, зокрема при психічному розладі або іншому хронічному захворюванні. Таким чином, відповідно до формулювання даної статті завданням судово-психіатричної експертизи є визначення психічного стану подэкспертного з обліком тих психічних розладів, які можуть визначати небезпека для дитини, з обов'язковим установленням віддаленого прогнозу захворювання.

У цих випадках експертиза частіше проводиться відносно психічно хворих жінок з несприятливим плином психічного захворювання (шизофренія, епілепсія, органічна поразка головного мозку).

Критеріями небезпеки для перебування з ними дитини варто вважати: наявність у клінічній карті психічного захворювання грубих психопатоподобных розладів; маячних ідей ревнощів, переслідування, отруєння, впливу, спрямованих на конкретних осіб найближчого оточення - одного з подружжя, дітей, онуків і інших родичів; перевага глибокої депресії із завзятими спробами самогубства.

Такі хворі роблять небезпечні дії по маревних мотивах - ведуть із будинку дітей, перешкоджають наданню їм медичної допомоги, намагаються зробити розширене самогубство з альтруїстичних спонукань (перш ніж покінчити із собою, убити дітей з метою відгородити їх від неминучих мучень, які їх очікують, на думку хворих, у стані глибокої депресії).


 
 

Цікаве

Загрузка...