WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Законодавче забезпечення незалежності судової влади в Україні - Реферат

Законодавче забезпечення незалежності судової влади в Україні - Реферат


Реферат на тему:
Законодавче забезпечення незалежності судової влади в Україні
Незалежність судової влади та її рівноправність з іншими гілками державної влади є ознаками правової держави, в якій кожен громадянин має право на захист своїх прав і свобод незалежним, неупередженим та об'єктивним судом. Тому реформування судової системи неможливо без розробки і впровадження таких механізмів організації судової влади, які б, з одного боку, забезпечували справжню незалежність суддів від будь-якого неправомірного впливу, а з іншого, враховуючи, що на них покладається обов'язок приймати остаточне рішення з питань свободи, прав, обов'язків і власності, - забезпечували відбір на посади суддів таких кандидатів, які мають не лише відповідну кваліфікацію в галузі права, а й високі моральні якості.
Напередодні 2007 Президент України вніс до парламенту як першо-чергові два законопроекти: "Про внесення змін до Закону України "Про су-доустрій України" і "Про внесення змін до Закону України "Про статус суддів", якими запропоновано викласти зазначені закони у новій редакції. Щоб дізнатися думки тих, кого насамперед стосуються можливі зміни, було проведено "круглий стіл", на якому експерти неурядових організацій, представники Ради суддів, судді місцевих та апеляційних судів обговорили ці проекти в аспекті незалежності суддів. Організатором заходу виступило Всеукраїнське об'єднання "Фундація сприяння правосуддю", яке спільно з Центром суддівських студій та Всеукраїнською незалежною суддівською асоціацією за підтримки Дирекції з питань розвитку та співробітництва Швейцарії впроваджує проект "Підтримка судової реформи в Україні. Сприяння зміцненню незалежності суддів".
На думку експертів, які проводили аналіз законопроектів на предмет їх відповідності міжнародним і європейським стандартам правосуддя, ці доку-менти цілком відповідають вимогам, що пред'являються до України. Більше того, фахівці вважають, що вони сприятимуть удосконаленню системи судового устрою та поліпшенню якості кадрового забезпечення суддівського корпусу, посиленню гарантій незалежності суддів, забезпеченню чіткої процедури їхнього звільнення, встановленню механізму оплати праці та інших гарантій соціального забезпечення відповідно до європейських та міжнародних стандартів.
Законопроектами передбачається, зокрема створення вищих судів цивільної і кримінальної юрисдикції, а також окружних кримінальних судів із розгляду справ, підсудних нині апеляційним судам загальної юрисдикції як першій інстанції, ліквідація Апеляційного суду України. При цьому із Закону "Про судоустрій" виключаються норми про Касаційний суд України.
Було відзначено, що законопроектом "Про внесення змін до Закону України "Про статус суддів" підвищуються вимоги до кандидатів, які приз-начаються на посаду судці вперше. Зокрема, такими кандидатами можуть стати особи, які мають вищу юридичну освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем "магістр", а не "спеціаліст", як це передбачено чинним законодавством. Ще однією обов'язковою умовою є навчання в Національній школі суддів України протягом двох років. Але учасники "круглого столу" зійшлися на думці, що це положення є неприйнятним і може лише сприяти зростанню корупції. Натомість, для навчання майбутніх суддів було запропоновано створювати відповідні кафедри в юридичних вузах.
Разом з цим підтримку учасників заходу отримало прагнення законотворців змінити порядок призначення суддів на адміністративні посади, зниження адміністративних повноважень голів судів і передача значної їх кількості на розгляд органам суддівського самоврядування, а також закріплення на законодавчому рівні порядку фінансування судової влади і оплати праці судців. Зокрема, у законопроекті чітко визначено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу судді та 3 видів доплат: за вислугу років; за кваліфікацій клас та за перебування судді на адміністративній посаді в суді. Відсутній пункт про виплату премій.
Встановлено також відмінний від нинішнього механізм вирахування по-садових окладів судців. Тоді як у чинному Законі України "Про статус судців" розміри посадових окладів судців встановлюються у відсотковому відношенні до посадового окладу Голови Верховного Суду України, законопроект передбачає встановлення посадових окладів суддів вищестоящих судів, виходячи з посадового окладу дільничного судді, розмір якого є чітко визначеним і становить 15 мінімальних заробітних плат, встановлених законом. Так, суддям окружних судів нараховується посадовий оклад у розмірі 1,1 посадового окладу судді дільничного суду, судді апеляційного суду - 1,2, судді вищого спеціалізованого суду будуть отримувати 1,4, а судді Верховного Суду - 1,55. Водночас у законопроекті збільшено відсоток доплати за вислугу років, хоча, при цьому вказано, що відсоток нараховується від розміру посадового окладу, а не від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи, як це передбачено чинним законодавством.
Ще однією новелою законопроекту "Про внесення змін до Закону України "Про статус судців" є зміна порядку забезпечення житлових умов судді. Так, встановлено порядок кредитування для будівництва або придбання житла на строк до 20 років з погашенням кредиту за рахунок Державного бюджету України. Видатки на будівництво та придбання житла передбачаються у Державному бюджеті України окремими рядками для суддів Конституційного Суду України, судців Верховного Суду України та судців інших судів загальної юрисдикції. При цьому, в разі звільнення особи з посади судді обов'язок щодо сплати непогашеної частини кредиту та відсотків за кредит переходить до неї (крім випадку звільнення з посади судді Конституційного Суду України та звільнення судді за його заявою у відставку).
Крім того, підтримку знайшли положення цього документа щодо обмеження адміністративних повноважень голови суду, які можуть бути

 
 

Цікаве

Загрузка...