WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Щодо проблеми кримінально-правової оцінки незбереження активів платника податків, що перебувають у податковій заставі - Реферат

Щодо проблеми кримінально-правової оцінки незбереження активів платника податків, що перебувають у податковій заставі - Реферат

яке знаходилось у податковій заставі на користь новоствореного підприємства. Працівниками підрозділів ООЗСПЗ Луганської області при перевірці ДВАТ ДП "Ш" встановлено, що головою правління та головним бухгалтером підприємства, яке мало податковий борг, проведено відчуження заставного майна без згоди податкового органу на загальну суму 2,7 млн. грн. За фактом ухилення від сплати податків щодо посадових осіб порушено кримінальну справу за ст. 212 КК України.
Наведені приклади свідчать, що працівниками податкової міліції за правопорушення, що фактично містять один і той же склад злочину, притягуються посадові особи підприємств за сукупністю або за різними статтями Кримінального кодексу України, що однак передбачають різну відповідальність.
Наявність проблеми підтверджують й інші дослідники, наприклад Л.П. Брич, В.О. Навроцький [4], зазначають: "Практика зустрічається з численними труднощами при кримінально-правовій кваліфікації випадків ухилення від оподаткування, особливо при нетипових випадках, зокрема, необхідністю дати юридичну оцінку незакінченим посяганням, злочинам, вчиненим у співучасті, посяганням, при кваліфікації яких виникає потреба вирішити питання конкуренції кримінально-правових норм тощо. Наслідком цих труднощів є помилки в кваліфікації злочинного ухилення від оподаткування".
Для усунення цієї неузгодженості, доцільно, на нашу думку, ввести нову статтю до Кримінального кодексу 212-1 "Порушення вимог податкової застави", в якій було б відображено ухилення від сплати податків, які законодавець виділяє в Законі "Про порядок погашення зобов'язань ..." від 21.12.2000 р. № 2181.
Пропонується така редакція нової статті:
Стаття 212-1
"Порушення вимог податкової застави"
Незабезпечення збереження активів, що перебувають у податковій заставі або їх відчуження без згоди податкового органу, надання активів, що перебувають у податковій заставі у наступну заставу, використання активів, що перебувають у податковій заставі, дляздійснення інвестицій, а також за неподання або подання неправдивих відомостей або за ухилення від забезпечення безперешкодного доступу до таких активів представниками комісій чи учасниками публічних торгів, або за перешкоджання набуття власності на такі активи особою, яка їх придбала, посадовою особою платника податків чи фізичною особою, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, -
карається...
2. Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, -
караються ...
3. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, -
караються ...
Примітка:
Під значним розміром необхідно розуміти суми податків, зборів інших обов'язкових платежів, які в тисячу і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум громадян; під великим розміром коштів необхідно розуміти суми податків, зборів інших обов'язкових платежів, які в три тисячі і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян; під особливо великим розміром коштів необхідно розуміти суми податків, зборів, інших обов'язкових платежів, які в п'ять тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Для визначення ступеня вини (у великих та особливо великих розмірах) необхідно, щоб сума боргу платника податку та сума відчужених активів без згоди податкового органу перевищували межу, встановлену у частинах другій або третій запропонованої статті. Тобто якщо обидва чинники перевищують, наприклад, суму 85 тис. гривень (сума боргу підприємства перевищує 85 тис. гривень, сума активів, що перебували у податковій заставі і відповідно до яких порушено порядок податкової застави перевищувала 85 тис. гривень) та за наявності інших чинників, їх необхідно кваліфікувати за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212-1 КК України.
Крім цього, необхідно враховувати, що в суму боргу повинні включатися лише суми несплачених податків, зборів, обов'язкових платежів. Суми нарахованих штрафів, пені та фінансових санкцій не включаються в загальну суму при визначенні боргу підприємства.
Запропонована стаття КК України 212-1 - "Порушення вимог податкової застави" - не потребувала б додаткової кваліфікації за статтею 364 КК України, а включала б у себе поняття службового злочину та врахувала б намагання законодавчої влади виділити дані порушення як ухилення від сплати податків. Порушення посадовою особою встановленого порядку погашення податкової заборгованості не розглядатиметься тільки як перевищення чи зловживання владою чи посадовим становищем, а і так, як зазначено у законодавстві (п. 8.6.4. та 10.4.3. Закону від 21.12.2000 р. № 2181), що дані діяння необхідно кваліфікувати як ухилення від сплати податків. Нова стаття надала б також можливість дати об'єктивну кримінально-правову оцінку кримінальним діянням та правильно їх кваліфікувати.
Крім цього, введення в дію даної статті зняло б велику кількість суперечок та непорозумінь щодо кваліфікації злочинів зазначеної категорії.
Література:
1. Андрушко П.П., Мойсик В.Р. Роз'яснення Пленуму сприяють усуненню розбіжностей у судовій практиці // Департамент. - 1999. - № 5-6. - С. 16.
2. Жвалюк В.Р., Мельник П.В., Гутник А.Є., Лисенко В.В. Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів. - К., 2001. - С. 126.
3. Методичні рекомендації УООЗСПЗ ГУПМ ДПА України. - К., 2002.
4. Брич Л.П., Навроцький В.О. Кримінально-правова кваліфікація ухилення від оподаткування. - К.: Атіка, 2000. - С. 9-10.

 
 

Цікаве

Загрузка...