WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Щодо визначення терміна „нелегальний мігрант” у чинному законодавстві - Реферат

Щодо визначення терміна „нелегальний мігрант” у чинному законодавстві - Реферат

"іммігрант".
Робітників, які мали громадянство інших країн, також не називали іммігрантами, оскільки вони допускалися в приймаючу країну напевний строк і після його закінчення повинні були виїхати із країни. Міграції робітників могли відбуватися не тільки із країни в країну, але й між різними територіями однієї імперії або співдружності.
Характерно, що термін "migrant workers" застосовувався саме в документах Міжнародної Організації Праці, зокрема Конвенції (переглянута в 1949 році) про працівників-мігрантів від 1.07.49 № 97, при описі робітників, які приїхали в одну країну або територію з іншої країни або території.
Таким чином, при зародженні явища міжнародної міграції не існувало самостійного терміна "мігрант". Надалі, при використанні терміна "migrant workers" у пострадянських країнах він був переведений як "працівники-мігранти". Із частини терміна, що описує вузьку категорію тимчасових працівників-іноземців, він у російській і українській мовах став застосовуватися як самостійний термін для позначення всіх осіб, що переміщаються.
Україна бере участь у міжнародних угодах країн СНД, у яких використовуються також терміни "нелегальний мігрант", "нелегальна міграція". У зв'язку із цим такі терміни стали використовуватися і українськими фахівцями.
Однак дефініція "нелегальний мігрант" не прописана у Законах України, що регулюють міграційні процеси в Україні - "Про правовий статус іноземців в Україні", "Про біженців", "Про імміграцію", а також КК і КпАП України.
В указі Президента України "Про заходи щодо посилення боротьби з незаконною міграцією" від 18 січня 2001 р. № 22/2001, що затвердив Програму боротьби з незаконною міграцією на 2001-2004 роки, незважаючи на його назву, також немає визначення незаконної міграції і прямо не називається - хто є незаконним мігрантом. Однак з його тексту витікає, що "До основних завдань Програми належать: недопущення проникнення на територію України осіб, які незаконно прибувають в Україну і не заявляють у встановленому порядку про свій намір набути статусу біженця чи отримати притулок, втратили підстави для подальшого перебування в Україні і ухиляються від виїзду з неї, переховуються та уникають контактів з компетентними державними органами."
Варто відмітити, що в даному визначенні не уточнено, чи є особи, які незаконно перебувають в Україні, іноземцями, особами без громадянства або громадянами України. Також із цього визначення слідує, що особи, які прагнуть незаконно виїхати з України, не є об'єктами боротьби з нелегальної міграцією. Таким чином, незаконне переправлення іноземців з України в країни Європи формально не підпадають під дію цього указу.
Найбільш розгорнуте визначення нелегального мігранта дане в Інструкції про порядок продовження терміна перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом МВС від 01.12.2003 № 1456 "Про затвердження Інструкції про порядок продовження терміну перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства":
"незаконний (нелегальний) мігрант - іноземець або особа без громадянства, які незаконно перетнули державний кордон будь-яким способом (поза пунктами пропуску через державний кордон або в пунктах пропуску через державний кордон, але із запобіганням прикордонного контролю) і протягом трьох робочих днів не звернулися із заявою про надання статусу біженця або одержання притулку в Україні, а також іноземці або особи без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення певного їм строку перебування втратили підстави для подальшого перебування і ухиляються від виїзду з України".
Однак у дане визначення не включені іноземці і особи без громадянства, які порушують правила працевлаштування, що є одним з основних правопорушень у сфері регулювання міграційних процесів.
На нашу думку, термін "нелегальний мігрант" є невдалим і не розкриває суті правопорушень, вчинених особами, що позначуються цим терміном.
Слово "нелегальний" у визначеннях "нелегальний мігрант" і "нелегальна міграція" є перекладом з англійського "illegal" - "нелегальний", "незаконний" [3,с. 371]. Слово "нелегальний", що вживається в російській і українській мовах, у вузькому змісті означає - "підпільний" ("нелегальне становище", "нелегальна література", "нелегальна квартира", "розвідник-нелегал") (4, С. 405). Звідси "нелегальний мігрант" - це мігрант, що існує на нелегальному, підпільному положенні, тобто що ховається та ухиляється від контактів з офіційними представниками влади.
Після виявлення його нелегальність зникає, однак залишається протиправність його поводження, яка полягає в незаконності його проникнення в Україну, перебування в ній або виїзду. Отже, у цьому випадку точніше було б уживати слово "незаконний". Цей термін більш широкий за змістом і означає не тільки відхилення від контактів із владою, але й протиправність взагалі.
Даний висновок, на нашу думку, підтверджує зміст статті 8 Додатка I Конвенції про працівників-мігрантів від 1949 р. -
"Всяка особа, що сприяє таємній або незаконній імміграції, підлягає відповідному покаранню",
а також преамбули і статті 3 Конвенції про зловживання в галузі міграції і про забезпечення працівникам-мігрантам рівних можливостей і рівного ставлення від 4.06.1975 р. -
"беручи до уваги, що через існування незаконної або таємної міграції робочої сили було б бажано прийняти нові норми, які були б спеціально спрямовані на боротьбу з такими зловживаннями, кожний член Організації вживає всіх необхідних і відповідних заходів у межах своєї юрисдикції і у співпраці з іншими державами-членами:
a) для ліквідації таємного міграційного рухові і незаконного найманню мігрантів;
б) проти організаторів незаконного чи таємного переміщення мігрантів".
Тобто, очевидно, що учасники Конвенцій розділяли незаконну і таємну (сховану, нелегальну) міграції. Однак наступне спільне вживання цих термінів у російській і українській мовах призвело до змішання цих понять.
Власне кажучи, уживання терміна "нелегальний мігрант" більш зручне до умов Російської Федерації, де поряд з незаконною імміграцією іноземців має місце потужний потік внутрішньої міграції населення з депресивних регіонів РФ у великі промислові центри, насамперед у Москву. Через те, що російські державні органи прагнуть максимально обмежити цей потік за допомогою різних заборонних заходів, його учасники, у свою чергу, усіляко намагаються уникати контактів з офіційними особами та працівниками міліції, ховаються, ухиляються від реєстрації, тобто перебувають на нелегальному становищі. Природно, таких осіб не можна вважати "іммігрантами". Тому в умовах РФ використання терміна "нелегальний мігрант" цілком виправдано. У РФ він охоплює і незаконних іммігрантів і нелегальних внутрішніх мігрантів. Наприклад, у п. 1 Постанови Кабінету міністрів Російської Федерації № 35 від

 
 

Цікаве

Загрузка...