WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Фіктивне підприємництво – створення або придбання, державна реєстрація чи перереєстрація підприємницької діяльності? - Реферат

Фіктивне підприємництво – створення або придбання, державна реєстрація чи перереєстрація підприємницької діяльності? - Реферат

реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності. Це дає можливість організаторам злочинного угруповання залишатись невідомими, а правоохоронним орга-нам все складніше їх виявити. Державна реєстрація, на думку практичних працівників, потребує подальшого вдосконалення.
У зв'язку з поширеним явищем у сучасній практиці - реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності за вигаданою адресою - для пра-воохоронних органів (зокрема податкових) є проблемою те, що неврегульовані законодавчо питання щодо перевірки підприємств під час реєстрації за фактичним їх місцезнаходженням. В Указі Президента № 167 від 04.03.98 "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами" давалось доручення Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо внесення до нормативно-правових актів змін, спрямованих на запровадження під час реєстрації підприємств обов'язкової перевірки місцезнаходження суб'єкта підприєм-ницької діяльності та достовірність паспортних даних його засновників. Згідно з п. 19.2 Закону України "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00 Указ Президента від 04.03.98 № 167 втратив чинність і відповідно до доручення дане Урядові Президентом з цього питання залишилось не виконаним.
Щодо відповідальності, згідно з ст. 205 КК України, зареєстрований у офіційному порядку фіктивний суб'єкт підприємницької діяльності легально існує, ставиться на податковий облік, вноситься до Єдиного державного реєстру суб'єктів підприємницької діяльності відповідно до Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України від 29.04.94 № 276 і від 25.05.98 № 740 та Положення про реєстр підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.99 № 2103, Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом ДПА України від 19.02.98 № 80 (у редакції наказу ДПА України від 17.11.98 № 552) і зареєстрованого Мін'юстом України 14.12.98 № 791/3231, постановою НБУ від 18.12.98 № 527 "Про відкриття банківських рахунків у національній і іноземній валюті, розпорядження ДПА України "Про додаткові заходи по викриттю і попередженні реєстрації "фіктивних фірм" від 02.04.99 № 121Р розпорядження ДПА України "Про додаткові заходи по недопущенню постановки на облік СПД організованих по підроблених документах" від 09.09.00 № 366-р.
Аналізована норма і нормативно-правові акти, які регулюють діяльність з реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, покликані протистояти появі формально легітимних структур.
Оскільки кримінально-правове поняття фіктивного підприємництва має специфіку, то навряд чи правильно трактувати визначення фіктивних фірм, які взагалі не проходять офіційну реєстрацію в державних органах, як це говориться, наприклад, в листі ДПА України "Про ознаки фіктивних фірм" від 21.05.99 № 229/4/ 25-1210, де йдеться про фіктивні структури, які насправді не існують і здійснюють свою діяльність на підставі підроблених установчих документів і свідоцтв про державну реєстрацію.
Не відповідають кримінальному законодавству висловлювання, що містяться в Порядку реалізацій матеріалів фіктивних фірм, затвердженому Наказом ДПА України від 16.11.98 № 540, де дається визначення фіктивного підприємництва. Що ж означає поняття "юридична особа", зареєстрована (або незареєстрована) в державних органах, до статуту і фінансових господарських документів якої внесені неправильні відомості про засновників і керівників, які використовують у своїй діяльності підроблені печатки або реквізити інших підприємств, а також які використовують банківські рахунки на підставі недійсних документів.
Такі міркування доречні з погляду з'ясування механізмів ухилення від оподаткування, але поки що податкове законодавство лише згадує поняття "фіктивна юридична особа", проте його зміст не розкриває.
У п. 18 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 21.12.00, де йдеться про списання безнадійного податкового боргу, зазначається, що безнадійним є, зокрема, борг юридичних осіб, визнаних фіктивними згідно з законом. Проте сьогодні лише Кримінальний кодекс містить визначення фіктивного підприємництва і довільне тлумачення ознак цього злочину неприпустиме.
Отже, не можуть кваліфікуватись (ст. 205 КК України) дії особи, яка підробила установчі документи про державну реєстрацію юридичної особи або документи податкових органів, оскільки в такому випадку суб'єкт підприємницької діяльності не створюється.
Ситуації, в яких державна реєстрація підприємств не відбувається, або особи, які з метою заволодіння чужим майном шляхом обману чи шахрайства з фінансовими ресурсами використовують підроблені документи, штампи і печатки неіснуючого насправді підприємства, можуть охоплюватись ст. 190, 212, 358, 366 КК України.
Аналізуючи об'єктивну сторону злочину, передбачену ст. 205 КК України, яка виражається в одній із двох дій "створення або придбання суб'єкта підприємницької діяльності" для того, щоб приховати свою незаконну діяльність, на нашу думку, можна стверджувати, що ця кримінально-правова норма неточна і невизначена. Її невизначеність, як бачимо, позначається в правотворчій діяльності різними тлумаченнями цього злочину і в правозастосовчій практиці труднощами кваліфікації.
У коментарі, зокрема, говориться про дії особи зі створення суб'єкта підприємницької діяльності. До таких дій належать розробка і прийняття установчих документів, оголошення підписки на акції створюваного акціонерного товариства, подання установчих документів до органів, які здійснюють державну реєстрацію суб'єктів підприємництва, власне державна реєстрація юридичної особи, відкриття банківських рахунків, постановка на облік у податкових органах, отримання дозволу на виготовлення штампів і печаток.
Отже, створення суб'єкта підприємницької діяльності відбувається при підготовці і зборі особою установчих та інших документів для подання їх до органів державної реєстрації. Про державну реєстрацію хоч і говориться в коментарі, але не наголошується, проте державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності - це той рубіж (рубікон), який необхідно подолати особі для набуття статусу юридичної особи при створенні суб'єкта підприємницької діяльності, якщо вона вирішила займатись підприємництвом. Кримінальна ж відповідальність особи, яка створює суб'єкт

 
 

Цікаве

Загрузка...