WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Фіктивне підприємництво – створення або придбання, державна реєстрація чи перереєстрація підприємницької діяльності? - Реферат

Фіктивне підприємництво – створення або придбання, державна реєстрація чи перереєстрація підприємницької діяльності? - Реферат


Реферат на тему:
Фіктивне підприємництво - створення або придбання, державна реєстрація чи перереєстрація підприємницької діяльності?
Протягом останніх років спостерігається активне проникнення організованих злочинних угруповань у підприємницьку діяльність та створення ними фіктивних підприємницьких структур.
Фіктивне підприємництво - це не тільки довірчі товариства і трасти, які будували раніше свою діяльність за принципом "піраміди", а, як показує практика, набагато ширша злочинна діяльність, що набуває все більшого впливу на підприємницьку діяльність і економічну ситуацію в державі.
Зміни в суспільному житті викликали і відповідні зміни в структурі злочинності, механізмах вчинення окремих злочинів із використанням фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності.
Злочини, що вчиняються ОЗУ з використанням фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності набули таких масштабів, що дедалі більше становлять загрозу економічній безпеці України, оскільки частина капіталу держави (більш ніж 50 %) знаходиться в "тіньовому" обороті. Аналіз оперативної ситуації показує, що вони скоюються в різних сферах економіки, зокрема в бюджетній, фінансово-кредитній, банківській, зовнішньо-економічній діяльності, у сферах приватизації, торгівлі, послуг, виробництва приватного бізнесу. Фіктивне підприємництво набуло розповсюдження в базових галузях економіки - паливно-енергетичному комплексі, вугільній, металургійній, коксохімічній промисловості, агропромисловому комплексі та в інших галузях народного господарства.
Широкого розповсюдження набуло створення фіктивного підприєм-ництва ОЗУ і скоєння багатьох економічних злочинів шляхом планування і використання злочинних схем для незаконного заволодіння грошей та інших матеріальних цінностей громадян або юридичних осіб при наданні посередницьких послуг, а саме:
- розкрадання майна незалежно від форми власності шляхом привласнення, розтрати, зловживання службовим становищем;
- крадіжки з використанням легального доступу до викраденого;
- незаконне одержання готівкових бюджетних коштів і використання їх не за призначенням;
- шахрайство з фінансовими ресурсами;
- незаконне перерахування грошових коштів в іноземну валюту та перерахування за кордон;
- здійснення незаконних фінансово-господарських операцій і легалізація "відмивання" незаконно одержуваних коштів;
- ухилення від сплати податків та зборів при переміщенні товарів через кордон;
- ухилення від сплати мита, акцизного збору та податку на додану вартість шляхом контрабандного ввезення товарів;
- незаконне відшкодування податку на додану вартість, проведення інших фінансових операцій, пов'язаних з ухиленням від оподаткування;
- корисливі злочини шляхом зловживання службовим становищем без ознак розкрадання ( хабарництво, службовий підлог, підробка документів тощо);
- корисливі злочини у сфері торгівлі, послуг, виробництва та інших сферах приватного бізнесу без використання службового становища і без ознак розкрадання;
- зайняття незаконною підприємницькою діяльністю (виготовлення зброї та злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотиків).
Злочинні схеми можуть змінюватись і вдосконалюватись.
Правоохоронними органами з кожним роком збільшується кількість як виявлених фіктивних фірм, так і матеріальна шкода, яка завдається державі в зв'язку з існуванням фіктивного підприємництва.
За даними ДПА України податковими органами з "ознаками фіктив-ності" в 1997 р. виявлено 165 фіктивних фірм, в 1998 р. - 2 680, а в 1999 р. - 4 169. За підрахунками ДПАУ, в 1999 р. від незаконної діяльності виявлених фіктивних структур державою не отримано тільки ПДВ на суму 3,9 мільярдів гривень.
За 9 місяців 2001 р. виявлено майже 4 тис. фіктивних підприємств. Загальний обсяг коштів, проведений через їх рахунки з метою ухилення від оподаткування, становить понад 20 мільярдів гривень. Незважаючи на невелику питому вагу фіктивного підприємництва, у загальній структурі злочинності цей вид злочинної діяльності завдає державі величезної мате-ріальної шкоди, створює умови для різкого зростання економічної зло-чинності. Боротьба з цим суспільно-небезпечним явищем ведеться ще недостатньо.
За фактами фіктивного підприємництва порушуються лише поодинокі справи.
За офіційними даними Верховного суду України, Міністерства юстиції України кількість засуджених за фіктивне підприємництво становить: у 1994 р. - 0, в 1995 р. - 0, в 1996 р. - 3, у 1997 р. - 4, у 1998 р. - 5, у 1999 р. - 5 чоловік. На боротьбу з фіктивним підприємництвом значною мірою впливають також і недоліки чинного законодавства .
Зокрема, у ст. 205 КК України не зазначено про можливість притягати винних до кримінальної відповідальності, оскільки довести їхній умисел на вчинення цього виду злочину на момент створення або придбання майже неможливо. Крім того, в цій статті не зовсім чітко визначено поняття фіктивного підприємництва щодо створення або придбання суб'єктом підприємницької діяльності, а також дії юридичної особи, направлені на вчинення інших злочинів. Залишається не врегульованим питання щодо кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво керівників неприбуткових установ (організацій), а також фізичних осіб, які можуть прикриватись організаційно-правовою формою індивідуального під-приємництва; коли фізична особа виступає як суб'єкт підприємницької діяльності, але діє без створення або придбання юридичної особи. Покарання за цією статтею не таке вже й суворе, щоб бути пересторогою для злочинців. А це породжує у багатьох правопорушників відчуття безкарності і сприяє зростанню злочинності у сферах економіки.
Аналізуючи законодавчі та нормативні акти щодо діяльності фіктивних підприємств і практичну діяльність працівників правоохоронних органів щодо боротьби з цим небезпечним явищем, на нашу думку і думку фахівців, які займаються даною проблемою, потрібні негайні зміни до законодавчих актів, що регулюють підприємницьку діяльність, і Кримінального кодексу до ст. 205.
Пропозиції щодо змін у законодавчі акти із зазначених проблем досліджувались вітчизняними вченими.
Вивчення кримінальних справ і слідчої практики показує, що процес створення фіктивних підприємств у більшості випадків закінчується реєстрацією на підставних осіб, осіб із спеціальним соціальним статусом (пенсіонерів, студентів, наркоманів тощо).
Збільшується кількість випадків реєстрації фіктивних підприємств через посередників юридичних фірм, що надають допомогу в

 
 

Цікаве

Загрузка...