WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Фіктивне підприємництво: причини виникнення та сучасний стан - Реферат

Фіктивне підприємництво: причини виникнення та сучасний стан - Реферат

(господарських) злочинів з використанням фіктивних підприємств. Використовуючи фіктивні підприємства, організовані злочинні групи вчиняють тяжкі корисливі злочини насамперед у фінансово-кредитній, банківській, зовнішньоекономічній сферах, сфері приватизації, торгівлі та інших сферах економіки. Фіктивні структури стали використовуватися злочинцями як інструмент та прикриття для здійснення незаконної діяльності або заняття видами діяльності, щодо яких є заборона, з метою заволодіння товарно-матеріальними і грошовими коштами держави, банків, інших суб'єктів підприємницької діяльності а також громадян [10].
Недоліки правового регулювання підприємницької діяльності, похибки фіскальної політики України, недосконалість кримінального законодавства сприяють створенню умов, за яких організовані злочинні групи не тільки організовують, створюють або придбають суб'єкти підприємницької діяльності з метою незаконного звернення у своє користування коштів, майна, інших товарно-матеріальних цінностей, ухилення від оподаткування, а й використовують різновиди фіктивних підприємств для здійснення дій, які створюють умови для отримання незаконного прибутку іншими реальними підприємствами [11].
З метою одержання неконтрольованих прибутків та ухилення від сплати податків зловмисниками створюються окремі виробничо-комерційні системи, складовими яких є фіктивні підприємства різних галузей та сфер економіки, що використовуються у замкнутому циклі тіньової діяльності. Зазначені системи, як правило, створюються навколо провідних товаровиробників та інших монополістів і функціонують на принципах проведення взаємних розрахунків, розрахунків з постачальниками сировини і посередниками при реалізації готової продукції та банківськими установами, що залишають виробника (платника податків, який володіє виробничими потужностями) в ситуації обмеження одержання прибутку та живих грошових коштів.
Суттєвою особливістю вказаних процесів є те, що сьогодні вони не обмежуються окремою галуззю чи сферою економіки, а мають універсальний характер і часто застосовуються з використанням різноманітних схем з метою ухилення від податків, одержання неконтрольованих державою доходів, легалізації накопичених тіньових капіталів івчинення інших корисливих злочинів.
Аналіз оперативної обстановки у сфері оподаткування показує, що внаслідок псевдопідприємницької діяльності значна частина капіталу держави перебуває в "тіньовому" обороті, який переводиться несумлінними платниками податку, шляхом хитросплетених комбінацій за участю не тільки фіктивних, а і реальних підприємницьких структур, що призводить до подальшої криміналізації суспільства та зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів.
Для фіктивного підприємництва характерна прикрита господарська діяльність, яку складно виявити правоохоронним органам традиційними методами. Організатори фіктивних підприємств реєструють їх у державних органах влади, як правило, за викраденими, загубленими, підробленими паспортами, або на неіснуючих чи підставних осіб. Так маскують свою незаконну діяльність, прикриваючись реально зареєстрованими в державних органах суб'єктами підприємницької діяльності.
Проблема боротьби правоохоронних органів з фіктивними підприємствами полягає в тому, що окремі посадові особи реальних суб'єктів підприємництва, свідомо контактують із фіктивними підприємствами, не тільки знають про їх фіктивність, а і самі шукають їх, ідуть на різні правопорушення з метою ухилитися від оподаткування аби отримати неконтрольований прибуток. При цьому вони виявляються не тільки втягнутими у злочинну діяльність, але й самі стають організаторами, посібниками чи співвиконавцями злочинів. Така ситуація сприяє значній латентності фіктивного підприємництва та інших злочинів, які вчиняються з використанням фіктивних підприємств.
Отже, враховуючи такий стан справ у державі, обумовлений різними факторами, що негативно впливають як на економічні відносини між суб'єктами підприємницької діяльності, так і в цілому на фінансовий та економічний розвиток держави, правоохоронні органи разом із іншими державними органами повинні об'єднати зусилля в боротьбі з фіктивним підприємництвом, насамперед з виявлення і усунення причин та умов, що їх породжують, створення чіткої нормативно-правової бази функціонування суб'єктів підприємницької діяльності.
Література:
1. Дудник Л.М., Василинчук В.І. Підприємницька діяльність та запобігання фіктивному підприємництву (історико-правові аспекти) // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ: науково-теоретичний журнал. - Київ: НАВСУ, 2003. - № 5. - С. 233-241.
2. Афоризмы: Век ХІХ. Век ХХ // Составители И.И. Комарова, А.П. Кондрашов. - Москва.: Рипол-Классик, 2000. - 735 с.
3. Конн А.Ф. Избранные произведения. - Москва., 1956.- С. 650.
4. Шахрайство у фінансових установах: Матеріали семінару ФБР (21-25 вересня 1998 р.) - Київ: НАВСУ, 1998. - С. 520.
5. Словник іншомовних слів. - К., 2000. - С. 936.
6. Кондурушкин Й. Частный капитал перед советским судом. - М., 1976. - С.119-126.
7. Кримінальний кодекс Російської Федерації. - Cт. 173.
8. Опалінський Ю.В. Фіктивне підприємництво - історія і сучасність // Іменем Закону. - 1998. - 05.05. - №24.
9. Кримінальний кодекс УРСР (1960): Науково-практичний коментар. - Київ: Видавництво політичної літератури України, 1987. - С. 526.
10. Кримінальний кодекс України: Науково-практичний коментар. - 2-ге вид., переробл. та доповн. / Відп. ред. С.С. Яценко, - К.: А.С.К., 2002. - С. 499.
11. Дудник Л.М. Фіктивні підприємства в кримінальних схемах тіньової економіки. Актуальні проблеми політики // Науково-практичний семінар "Тіньова економіка в інфраструктурі організованої злочинності (вересень, 2004 р.): Збірник наукових праць Одеського інституту правових наук. - Випуск 26. - Одеса, 2005 - С. 198-204.

 
 

Цікаве

Загрузка...