WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Удосконалення криміналістичних обліків для успішної роботи органів дізнання та досудового слідства - Реферат

Удосконалення криміналістичних обліків для успішної роботи органів дізнання та досудового слідства - Реферат


Реферат на тему:
Удосконалення криміналістичних обліків для успішної роботи органів дізнання та досудового слідства
Ефективність розслідування злочинів залежить від якості та кількості криміналістичної інформації, її доступності для слідчих та осіб, які провадять дізнання. До цієї інформації в першу чергу належать фактичні дані, які знаходяться у причинному зв'язку з подією злочину і характеризують спосіб його скоєння, предмети злочинного посягання, знаряддя злочину, про особу злочинця та інші криміналістично значимі обставини. Для отримання такої інформації в багатьох випадках першочергове значення має криміналістична реєстрація, куди входять різноманітні види криміналістичних обліків, які відрізняються даними, що фіксуються засобами і формами їх фіксації та систематизації. Методи реєстрації в боротьбі зі злочинністю використовувались досить давно, проте спочатку це були такі міри, як таврування та калічення. Наукове формування криміналістичної реєстрації було розпочато в кінці ХІХ ст. французьким криміналістом А. Бертильоном, який розробив антропологічний метод реєстрації злочинів. У подальшому була доказана можливість використання дактилоскопічної реєстрації (В. Гершель, Г. Фолдс, Ф. Гамільтон). У Росії дактилоскопічна форма обліку була введена у 1905 р.
Сьогодні в рамках криміналістичної реєстрації використовується близько трьох десятків обліків, які можна класифікувати за трьома основними напрямами: оперативно-довідкові, криміналістичні та довідково-допоміжні. У сучасних умовах необхідно розробити, на нашу думку, такі системи обліку, в яких би поєднувались дані дактилоскопічних обліків з іншими даними реєстрації. Питанням автоматизації дактилоскопічних обліків та шляхам їх вдосконалення був присвячений міжнародний науково-практичний семінар, проведений Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України в кінці 2001 року. У роботі семінару брали участь учені та практичні працівники України, Росії, Білорусії, Німеччини, зокрема провідні вчені Національної академії та інститутів МВС України, Академії ДПС України, експертних закладів.
У рамках криміналістичних обліків використовується інформація, яка характеризує спосіб скоєння злочинів, осіб, зниклих безвісти, невпізнані трупи, сліди рук та сліди знарядь зламування та інструментів із місця події, підроблені гроші та документи, виготовлені поліграфічними засобами та інші дані. Облік слідів пальців рук, вилучених із місць нерозкритих злочинів та осіб, взятих міліцією на облік, ведеться в експертно-криміналістичних підрозділах МВС і відділах криміналістичного розшуку та об'єднує карточки з фотознімками слідів пальців рук і їх фрагментів, вилучених із місць нерозкритих злочинів, а також дактилоскопічні карти осіб, взятих міліцією на облік. З його допомогою можна встановити факт залишення слідів одною особою в різних місцях подій, що може бути підставою для об'єднання кримінальних справ у загальне провадження. Такі сліди перевіряються за дактилоскопічною картотекою. Облік підроблених грошей та документів, виготовлених поліграфічними засобами, ведеться у формі колекцій зразків підроблених об'єктів, їх фотокопій разом з негативами, бланків, виготовлених з допомогою типографських літер, кліше, поліграфічних засобів та іншої техніки. Алфавітно-дактилоскопічний облік використовується у формі взаємозв'язаних алфавітних та дактилоскопічних картотек, на осіб, які скоїли злочин або які знаходяться в розшуку. В алфавітній карточці вказуються демографічні дані, відомості про судимість, арешти, затримання, дактилоскопічна формула та відбиток вказівного пальця правої руки.
На семінарі ряд доповідей було присвячено проблемам та перспективам використання автоматизованих дактилоскопічних систем у боротьбі зі злочинністю шляхом їх удосконалення, правовому регулюванню та ефективності криміналістичних обліків.
Для розробки раціональних рекомендацій з найбільш повного використання можливостей криміналістичних обліків повинні бути вивчені різноманітні системи, скоординовані розробки, які впроваджуються в правоохоронних органах та закладах експертизи, налагоджений обмін інформацією, зокрема з податковими органами. Криміналістичні обліки мають практичне значення не тільки для пошуку злочинців, зниклих безвести осіб, впізнання трупів, але й для вдосконалення доказової бази при вирішенні органами розслідування всіх завдань, в тому числі про відшкодування завданої шкоди і встановлення умов, які полегшували скоєння злочину.
Оцінюючи сьогоднішній стан економічної злочинності, Координа-ційний комітет боротьби з корупцією і організованою злочинністю відмічав її зростання в кредитно-фінансовій сфері, зокрема у банківській діяльності. За оцінкою фахівців, поза банківським контролем знаходиться майже половина грошової маси, а неофіційний внутрішній валютний обіг (поза банківською системою) становить близько 10 млрд. доларів. Правоохоронними органами з 1 вересня 2001 року порушено понад 200 кримінальних справ за ст. 209 та 306 КК України. За результатами здійснення контрольно-перевірочних та оперативних заходів щодо суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків та ухилення від повернення виручки в іноземній валюті порушено 387 кримінальних справ, забезпечено повернення в Україну 110 млн. доларів США. На колегії Координаційного комітету особливу увагу було приділено необхідності посилення протидії "відмиванню" грошей, одержаних злочинним шляхом, боротьбі зі злочинністю в сфері економічних відносин. Потрібно налагодити обмін інформацією між органами, які причетні до боротьби зі злочинами та іншими правопорушеннями у сфері економіки. У зв'язку з цим потрібно звернути увагу на наказ "Про затвердження порядку взаємного інформування органів державної контрольно-ревізійної служби України та органів державної податкової служби України про факти фінансових порушень та вжиті заходи" № 143/514 від 22 грудня 2001 року. Наказ передбачає обов'язок органів державної ревізійної служби при виявленні за результатами ревізії (перевірки) порушень фінансової дисципліни протягом 15 днів направляти матеріали до органу податкової служби.
При

 
 

Цікаве

Загрузка...