WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Трансакції та їхнє правове регулювання - Реферат

Трансакції та їхнє правове регулювання - Реферат

фрагментарні спроби врегулювання таких відносин, проте вони не отримали подальшого розвитку та закріплення.
Як правило, такі концепції являли собою аналіз чинного законодавства, яке регулює дану сферу та проекти нормативно-правових актів, які, на думку авторів, необхідно прийняти. Так, у Російській Федерації у 2003 р. було розроблено та згодом затверджено Доктрину інформаційної безпеки, що є основоположним документом щодо регулювання інформаційних відносин.
Електронні операції, наприклад, у США звільнені від податку з продажу. Якщо який-небудь Web-вузол, що торгує через Інтернет, вирішив би брати плату за товар готівкою при його доставці кур'єром, то він повинен був би включати у вартість товару податок із продажу. Пояснення зрозуміле: держава зацікавлена зробити фінансові потоки безготівковими і прозорими, а також стимулювати більш швидкий обіг грошей в економіці і зменшення невигідних витрат. Тому компанії, що займаються електронним бізнесом, повинні автоматизувати обслуговування клієнтів.
Зазначене свідчить про актуальність даної проблематики не тільки теоретичного характеру (аналіз доктринальних визначень, наукова класифікація), але й практичного (розробка якісних нормативно-правових актів з точним визначенням понять і термінів) з метою ефективного правового регулювання суспільних відносин, що виникають у даній сфері.
Службою безпеки України поширено у Верховній Раді аналітичну довідку "Щодо надання фінансових послуг з використанням глобальної мережі Інтернет", підготовлену на основі даних іноземних експертів, згідно з якою стан нормативного регулювання цієї сфери вимагає негайноговтручання. За їхніми оцінками, відсутність у законодавстві України чіткого врегулювання правових відносин, що виникають між учасниками угод з надання фінансових послуг, укладених із використанням Інтернету, може становити загрозу ефективній боротьбі з відмиванням брудних коштів, шахрайством, несумлінними діями фінансових компаній та іншими подібними злочинами. Це, на думку експертів, підриває довіру споживачів до відповідних послуг, а у випадку поширення таких дій може також становити загрозу національній безпеці. Недосконалість правового регулювання в зазначеній сфері може також перешкоджати ефективній діяльності фінансових установ, що надають свої послуги за допомогою Інтернету. За результатами дослідження, проведеного американською корпорацією Clear Commerce, Україна посідає перше місце за відношенням кількості махінацій до загальної кількості трансакцій, здійснених через Інтернет [12].
На сьогодні не існує загальносвітових або загальноєвропейських норм правового регулювання надання фінансових послуг через мережу Інтернет. Це залишає не вирішеним широке коло юридичних питань, зокрема, пов'язаних із ліцензуванням, оподатковуванням, стягненням мита, порушенням промислових та інтелектуальних прав власності, правилами рекламної діяльності, захистом прав споживачів, процедурами з відшкодування збитків та іншої завданої шкоди, збереженням конфіденційності інформації тощо. З метою здійснення в Україні належного правового регулювання у сфері надання фінансових послуг за допомогою Інтернету окремого законодавчого визначення та закріплення потребують: порядок оподаткування операцій за цими угодами; правила електронного документообігу (визнання окремим правовим актом юридичної сили електронно-цифрового підпису; визнання електронних документів як доказу в судових провадженнях тощо); порядок здійснення електронних платежів та електронна комерція (визначення прав, обов'язків і відповідальності постачальників послуг, урегулювання процедур захисту авторських прав, баз даних, торгових знаків, найменувань доменів).
Однак першочергового врегулювання в українському законодавстві, на думку експертів, потребує процедура визначення юридичної належності угод з надання фінансових послуг, якщо такі укладені за допомогою Інтернету між резидентами різних держав. Адже в процесі укладання контрактів такого типу, де учасниками можуть бути фізичні та юридичні особи з різних країн, виникає конфлікт інтересів, пов'язаний з намірами сторін діяти у межах законодавства та підпадати під юрисдикцію судів тих країн, резидентами яких вони є.
Проведений огляд доктринальних підходів щодо визначення поняття "трансакції", а також стан нормативно-правового регулювання фінансових трансакцій через мережу Інтернет дозволяє визначити це дослідження як нагальне, актуальне й таке, що потребує подальших наукових і практичних розробок з метою якісного правового регулювання даних суспільних відносин, а також мінімізації правопорушень у цій сфері.
Література:
1. Великий тлумачний словник української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. - К.: ВТФ "Перун", 2004. - С. 1261.
2. Шаститко А.Е. Новая институциональная экономическая теория. - М.: Теис, 2002. - С. 297.
3. Брижко В.М., Гальченко О.М., Цимбалюк В.С., Орєхов О.А., Чорнобров А.М. Інформа-ційне суспільство. Дефініції: людина її права, інформація, інформатика, інформатизація, телекомунікації, інтелектуальна власність, ліцензування, сертифікація, економіка, ринок, юриспруденція / За ред. М.Я. Швеця. - К., 2002. - С. 97.
4. Новейшая энциклопедия INTERNET. - М., 2002. - С. 579.
5. Русская юридическая энциклопедия. - М., 1999. - С. 439; Энциклопедия банковского дела и финансов. - М., 2000. - С. 615; Экономическая энциклопедия. - М., 1999. - С. 713.
6. Commons J. Institutional economics. - 1931. - Р. 652.
7. Furabotn E., Richter R. - 1997. - Р. 81-82.
8. Commons J. Op. cit. - P. 651-652.
9. Milgrom P.R., Roberts J. Economics, organization, and management. Englewood Cliffs. - 1992. - Р. 30-33.
10. Цивільний кодекс України: Коментар / За заг ред. Є.О. Харитонова, О.М. Калітенко. - Одеса: Юридична література, 2004. - С. 615.
11. Бачило И.Л., Белов Г.В., Копылов В.А. Концептуальные основы правового обеспечения информатизации Росии // Проблемы информатизации. - М., 1992. - С. 36-42; Концепция правового обеспечения информатизации Росии // Региональная информатика. - СПб., 1993.
12. Олексюк Б. Iнтернет: фінанси і право Критика і коментарі // krytyka@krytyka.kiev.ua.

 
 

Цікаве

Загрузка...