WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Теоретичні основи криміналістичного забезпечення слідчої діяльності - Реферат

Теоретичні основи криміналістичного забезпечення слідчої діяльності - Реферат

системи окремих теорій, пов'язаних з розкриттям, розслідуванням і попередженням злочинів, так і безпосереднім потребам слідчої практики. Об'єктивне існування розглянутих теоретичних передумов створює реальну можливість побудови гносеологічного фундаменту, спираючись на який можна розробити об'єктивно дійсні і до того ж достатні концептуальні основи даної теорії.
Можливості створення теорії криміналістичного забезпечення слідчої діяльності, що передбачаються чинним законодавством й іншими нормативними актами, утворюють у своїй єдності правові передумови теорії. Законодавство є єдиним для всієї держави і загальним не тільки для слідчих, а й для всіх органів, що ведуть боротьбу зі злочинністю. Воно є необхідною і достатньою правовою передумовою для створення теорії криміналістичного забезпеченняслідчої діяльності. Дана теорія є прийнятною й для інших держав СНД, що мають загальні проблеми в спільній боротьбі зі злочинністю на всій пострадянській території. Але відсутність єдиного правового простору породжує проблему створення загальних міждержавних правових передумов боротьби зі злочинністю.
У даний час спостерігається загальна консолідація злочинності, тому вчені і практики єдині в думці, що ефективна боротьба з нею можлива тільки шляхом широкого міжнародного співробітництва, формування єдиного правового простору на основі уніфікації та гармонізації національного законодавства. Лише єднання реальних конструктивних дій, активний пошук загальних правових підходів сприятиме серйозним позитивним зрушенням у вирішенні проблем боротьби зі злочинністю.
Створення організаційно-правових основ взаємодії між органами внутрішніх справ окремих держав - важливий результат координації спільних зусиль у боротьбі зі злочинністю. Тому прийняті спеціальні закони про боротьбу з організованою злочинністю, корупцією і тероризмом, у роботі знаходяться ряд комплексних цільових державних програм з окремих питань практичної реалізації законодавчих положень, безпосередньо здійснюється результативне міжнародне співробітництво в межах проведення оперативно-розшукових і інших заходів, створюються і функціонують координаційні ради керівників правоохоронних органів - учасників СНД.
Але такий процес, на жаль, ще недостатньо динамічний, його стримує рекомендаційний характер прийнятих документів, відсутність механізму формування правового поля і впливу на правові процеси по лінії інститутів Співдружності, у тому числі і Міжпарламентській Асамблеї.
Це, наприклад, призводить до неякісного виконання доручень про проведення слідчих дій, виникнення необхідності повторних звертань, тривалості часових витрат, недостатньої взаємної довіри служб різних держав і переоцінка власних можливостей кожної зі сторін.
Ефективне співробітництво в боротьбі зі злочинністю вимагає швидкої реакції, оперативної взаємодопомоги й обміну інформацією. Комплексне вирішення цих проблем припускає удосконалювання єдиної автоматизованої інформаційної системи правоохоронних органів держав за допомогою збільшення об'єктів обліку і розширення можливостей використання інформаційного масиву.
Зазначені інтеграційні тенденції у нормотворчості та практичній діяльності правоохоронних органів з розкриття, розслідування та попередження злочинів обумовлюють необхідність формування відповідної наукової основи, тобто створення теорії криміналістичного забезпечення слідчої діяльності. При цьому достатньою правовою передумовою її створення виступають загальноприйняті правові положення регулювання боротьби зі злочинністю.
Розглянуті правові передумови є комплексними, оскільки вони утворені сукупністю правових норм, що відносяться до різних галузей права, що регламентують різноманітні аспекти загального процесу розкриття, розслідування та попередження злочинів, і поряд з цим включають відповідні підзаконні акти, що створюють додаткові можливості для розробки теорії криміналістичного забезпечення слідчої діяльності. Відзначена обставина визначає комплексний характер самої теорії, в основі якої вони лежать, а також тих емпіричних даних, що у своїй єдності утворять самостійний вид передумов теорії, що розглядається.
Відповідно до діалектичного підходу у будь-якій науковій галузі - як у сфері природи, так і в сфері історії - треба виходити з фактичних даних [10, с. 370]. Фактичні дані, що обумовлюють можливість та підтверджують правомірність створення теорії криміналістичного забезпечення слідчої діяльності, утворюють у своїй єдності емпіричні передумови даної теорії, які виступають у вигляді окремих даних досвіду або у вигляді емпіричних законів [7, с. 195]. Стосовно слідчої діяльності дані досвіду відображають сучасний стан та обумовлюють розвиток тенденцій її криміналістичного забезпечення, а емпіричні закони відображають загальне та істотне в діяльності слідчих органів.
Фактами реальної дійсності, що обумовлюють можливості створення теорії криміналістичного забезпечення слідчої діяльності є наступні:
- загальний для всіх слідчих органів об'єкт діяльності - попередження, розкриття та розслідування злочинів;
- спільність завдань і кінцевих цілей слідчих органів у цій діяльності та підлеглість загальній меті кримінального судочинства - встановленню об'єктивної істини в кримінальних справах;
- єдина для всіх правоохоронних органів політика держави, що являє собою директивно-настановну кримінально-політичну доктрину влади, закріплену в системі постанов, законодавчих і інших нормативних актів, що визначають завдання, кінцеві цілі, стратегію і загальні принципи боротьби зі злочинністю. Її повсякденне здійснення всіма правоохоронними органами є реальним фактом, що обумовлює можливість створення теорії криміналістичного забезпечення слідчої діяльності, що буде не тільки її провідником, але і стане науковою основою діяльності всіх правоохоронних органів з реалізації карної політики, утілення її принципів і стратегічних установок у життя;
- дослідницький потенціал, що являє собою, насамперед, базу прикладних і науково-прикладних досліджень, визначається діяльністю науково-дослідних закладів, що спеціалізуються на проведенні науково-дослідних робіт, а також забезпеченням цих закладів дослідницьким,

 
 

Цікаве

Загрузка...