WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Теоретико-прикладні проблеми виконання судових рішень - Реферат

Теоретико-прикладні проблеми виконання судових рішень - Реферат

породжують зловживання, а іноді й звичайну безграмотність і непослідовність дій державних виконавців, які зумовлені таким становищем. Проблеми прикладного характеру пов'язані з діяльністю держвиконавців. Особливо часто трапляються випадки, коли останні відмовляють у порушенні виконавчого провадження стосовно виконання рішень податкових органів, мотивуючи це тим, що ні Закон "Про виконавче провадження", ні інші законодавчі акти не зобов'язують їх виконувати дані рішення. У результаті цього такі рішення залишаються без виконання.
Слід зазначити, що проблеми теоретико-прикладного характеру виконання судових рішень притаманні не тільки українському судочинству. За твердженням фахівців, такі проблеми існують також і в країнах, які прийнято вважати розвиненими, таких як: США, держави Європейського Союзу [5, с. 7].
Основними причинами прикладного характеру невиконання виконавчих документів про стягнення заборгованості по заробітній платі та стягнення інших соціальних платежів, пов'язаних зтрудовими відносинами з підприємствами-боржниками, є:
- відсутність коштів на рахунках боржника;
- частка держави в статутному фонді підприємства-боржника становить більше 25 %;
- підприємство-боржник перебуває на межі банкрутства або вже збанкрутувало;
- ліквідне майно перебуває в податковій, банківській заставі або взагалі відсутнє;
- на основі підприємства-боржника створюються дочірні та інші підприємства, які не несуть відповідальність за боргами боржника.
Основними причинами невиконання виконавчих документів про стягнення заборгованості на користь держави (мито, штрафи, фінансові санкції та інше) є неповна інформація по установчих даних у виконавчих документах на боржника, що не дозволяє встановити його місце проживання, прізвище, ім'я та по батькові.
Основною причиною невиконання рішень про конфіскацію майна є те що, органи, які згідно з законодавством повинні надавати відомості про належне боржнику майно, затримують подачу даних відповідей та майно, що підлягає конфіскації, в більшості випадків є неліквідним.
Причинами невиконання судових рішень про стягнення комунальних платежів є:
- згідно з заявами стягувачів і боржників виконавчі документи направляються в бухгалтерії підприємств, де працюють боржники і утримання проводиться більше ніж 6 місяців;
- відсутність зареєстрованого за боржниками особистого майна, на яке можна було б звернути стягнення.
Причинами невиконання виконавчих документів, де стягувачем виступає Пенсійний фонд України, є:
- неплатоспроможність підприємств-боржників;
- фізичні особи припинили підприємницьку діяльність і ні майна, ні коштів, на які б можна було б звернути стягнення, у них немає;
- органи, які згідно з законодавством повинні надавати відомості про належне боржнику майно, затримують подачу даних відповідей.
Причинами невиконання виконавчих документів про відшкодування шкоди, заподіяної злочинами, є:
- у боржника відсутнє будь-яке майно, на яке можна звернути стягнення;
- при відбуванні покарання боржником у місцях позбавлення волі та стягнення з них проводиться в мізерних сумах, або взагалі не проводиться у зв'язку з тим, що вони не працюють;
- після відбування покарання, боржник немає можливості працевлаштуватися.
Загальними причинами невиконання рішень у строк, встановлений Законом України "Про виконавче провадження", є:
- неповне кадрове забезпечення відділів, плинність кадрів;
- відсутність боржників за домашньою адресою при виконанні рішень про стягнення штрафів, державного мита тощо;
- недостатність фінансування відділів (у більшості випадків відсутня можливість для виїздів за місцем проживання та знаходження боржників, відсутні кошти для оплати за перевезення, зберігання майна, виготовлення експертних висновків);
- незабезпеченість відділів у достатньому обсязі оргтехнікою.
Однією з проблем невиконання рішень у строк є наявність великого залишку виконавчих проваджень, що накопичувалися за попередні роки при незначному збільшенні штату працівників відділів ДВС (Державної виконавчої служби).
У більшості випадків майно боржника, на яке накладається арешт, є неліквідне, також відсутні правовстановлюючі документи на описане майно, в зв'язку з чим ускладнюється його реалізація.
Вищезазначені проблеми повільно, але все-таки вирішуються. Так, Верховна Рада України ухвалила у першому читанні розроблений Міністерством юстиції проект закону "Про внесення змін до Цивільно процесуального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо виконавчого провадження)". Проектом пропонується доповнити вказані кодекси положеннями про порядок і строки вирішення судом питання про виїмку чи вилучення виконавчого документа або виконавчого провадження, що перебуває на виконанні в органах державної виконавчої служби.
У такому короткому обсязі неможливо висвітлити всі проблемні моменти, які виникають при виконанні судових рішень. Проте ми намагалися висвітлити ті проблеми, зволікання з вирішенням яких може завдати суттєвої шкоди в даній сфері суспільних відносин. Адже виконання судових рішень - важливий етап, без якого сам факт прийняття рішення втрачає сенс, і тому залишення проблем без їх вирішення ставить під загрозу мету здійснення судочинства.
Література:
1. Постанова Верховної Ради України "Про програму діяльності Кабінету Міністрів України "Назустріч людям" від 04 лютого 2005 р. // Урядовий кур'єр. - 2005. - № 25.
2. Притика Д.М. Організаційно-правові засади становлення і діяльності господарських судів України: Автореферат дис… д.ю.н. - Харків, 2003. - 45 с.
3. Алексеев С.С. Общая теория права. - М., 1982. - Т. 2. - 399 с.
4. Мещерякова Н. Бути боржником вигідніше, ніж кредитором // Юридичний вісник України. - 2005. - № 9. - 5-11 березня.
5. Проблеми і перспективи Департаменту Державної виконавчої служби очима його керівника // Юридична практика. - 2005. - № 37 (403). - 13 вересня.

 
 

Цікаве

Загрузка...