WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Суспільно небезпечні прояви у виборчому процесі в Україні - Реферат

Суспільно небезпечні прояви у виборчому процесі в Україні - Реферат

проведення повторного голосування. Причому за фактами порушень виборчих прав на виборах 2004 року було порушено більше кримінальних справ ніж за всі попередні вибори.
Ряд авторів, експертів намагався проводити класифікацію порушень виборчих прав, які отримали також назву "виборчих фальсифікацій" [12, 13]. На нашу думку, вони включають незаконні виборчі технології, кожна з яких може включати протиправні дії, відповідальність за які передбачена адміністративним, кримінальним та виборчим законодавством. Таким чином, поняття "незаконних виборчих технологій" чи "фальсифікацій" є більш ширшим, таким, що конкретизується у вчиненні протиправних дій, в тому числі і кримінально-караних.
Аналіз правопорушень свідчить, що до протиправних діянь у виборчому процесі залучаються члени виборчих комісій, без пособництва яких майже неможливо застосувати певну частину технологій фальсифікації виборів.
Заслуговує на увагу і те, що в ході виборчого процесу ряд службових осіб зловживає владою і службовими обов'язками, що власне і позначається терміном "використання адмінресурсу". Так, деякими авторами пропонується визначення "адміністративного ресурсу" як "впливу посадових осіб з використанням їхніх владних повноважень на розвиток політичного процесу в Україні, зокрема на перебіг, результати та інші складові виборчого процесу, з метою збереження влади" [14]. Незважаючи на термінологічну неточність щодо вживання понять "посадова особа", "владні повноваження", в цілому це визначення правильно висвітлює сутність вказаного явища.
Прикладами використання адмінресурсу можуть слугувати факти, викладені в засобах масової інформації, зокрема, щодо зловживань під час виборів Президента України 2004 року - залучення до збирання підписів, необхідних для реєстрації кандидатом у Президенти України працівників державних установ, жеків, бюджетників, керівників підприємств. [15].
Це неповний перелік можливих зловживань службовими особами своїми обов'язками, а самепитання потребує окремого дослідження. Протидія даним правопорушенням потребує значно ґрунтовнішої розробки, ніж це пропонується політологами, соціологами, які розробляють заходи громадського впливу з боку представників політичних сил, громадських організацій, спостерігачів. Визначальну роль у протидії злочинам у сфері виборчого процесу має відігравати саме держава незалежно від того, чи є представник органу державної влади кандидатом на виборну посаду.
На жаль, саме органи державної влади, в тому числі і правоохоронні, виявилися втягнутими до політичної боротьби і причетними до правопорушень на виборах Президента України 2004 року.
Як показує дослідження порушень виборчого законодавства, вони можуть вчинятися на більшості стадій виборчого процесу (наприклад, при формуванні списків виборців, голосуванні, підрахунку голосів). Крім того, в ряді випадків законодавець встановлює кримінальну відповідальність за вчинення діянь (бездіянь) службовими особами, що зумовлює особливий характер особи злочинця. Оскільки виборчий процес є суворо регламентований за стадіями і має чітко встановлені строки, це відповідно впливає і на часові межі вчинення злочинів. Цим зумовлена певна своєрідність і маловивченість (внаслідок обмеженої кількості виборів, проведених з 1991 року на території України) цього виду злочинності. Однак це зумовлює і основні напрями протидії злочинності у сфері виборчого процесу внаслідок її передбачуваності і спеціального суб'єкта злочинів.
Література:
1. Кравченко В.В. Конституційне право України: Навчальний посібник. - Друге вид., доповнене. - К.: Атіка, 2002. - 480 с.
2. Про вибори Президента України: Закон України від 5 березня 1999 року № 474-XIV у редакції Закону України від 18 березня 2004 року № 1630-IV // Системи інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: ЗАКОН "Еліт" (http://www.liga.net/zakon/ ligazakon.html).
3. Шепель Д. Проверка на прочность // Инвестгазета. - № 40 (478). - 7 декабря .- 2004. - С. 10.
4. Мельник М., Хавронюк М. Правоохоронці перед вибором: момент істини // Дзеркало тижня. - № 44 (519). - 30 жовтня - 5 листопада. - 2004.
5. Міністерство внутрішніх справ продовжує розкривати злочини, пов'язані з виборами Президента України 2004 року // Офіційний сайт ЦГЗ МВС України http://mvsinfo.gov.ua/official/index.html (26.05.2005).
6. Посадовці тервиборчкому придумали, як "заробити" на списках виборців // Офіційний сайт ЦГЗ МВС України http://mvsinfo.gov.ua/ official/index.html (26.05.2005).
7. Як козаки на виборах погуляли // Прес-реліз про найбільш резонансні злочини та події на 23.05.2005 р. Офіційний сайт ЦГЗ МВС України http://mvsinfo.gov.ua/
8. Мельник М.І. Корупція: сутність, поняття, заходи протидії: Монографія. - К. Атіка, 2001. - 304 с.
9. Грищенко А. Усе найкраще, як і раніше, попереду? // Дзеркало тижня. - № 32 (407). - 24 - 30 серпня. - 2002.
10. Вибори, що потрясли світ // Дзеркало тижня. - № 48 (523). - 27 листопада-3 грудня. - 2004 .
11. Рішення Верховного Суду України від 2004.12.03 № 6-388-1 "Про визнання дій Центральної виборчої комісії по встановленню результатів повторного голосування з виборів Президента України та складанню протоколу про результати повторного голосування з виборів Президента України від 24 листопада 2004 року неправомірними" // Системи інформаційно-правового забезпечення ЛІГА: ЗАКОН "Еліт" (http://www.liga.net/zakon/ ligazakon.html).
12. Міщенко І., Слободчук С. Механізми фальсифікації виборів і способи протидії // Дзеркало тижня. - № 21 (496). - 29 травня - 4 червня. - 2004.
13. Мостова Ю. Голоси у наперстках // Дзеркало тижня. - № 8 (283). - 2 -8 березня. - 2002.
14. Жданов І. Вибори 2002: соло для адміністративного ресурсу? // Дзеркало тижня. - № 50 (374). - 22-28 грудня. - 2001.
15. Черненко О. Електорат на "підписці", розписуючись у відомості на зарплату, переконайтеся, що це не список за кандидата // Дзеркало тижня. - № 32 (507). - 14-20 серпня. - 2004.

 
 

Цікаве

Загрузка...