WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Суспільно небезпечні прояви у виборчому процесі в Україні - Реферат

Суспільно небезпечні прояви у виборчому процесі в Україні - Реферат

від цього нападу було розцінено як провокація [4]. За даним фактом Печерським РУ ГУМВС України в м. Києві 27.09.2004 було порушено кримінальну справу за статтею 293 Кримінального кодексу України (групове порушення громадського порядку) [5]. За інформацією Департаменту зв'язків із громадськістю МВС України 21 листопада 2004 року о 4 годині 30 хвилин у селищі міського типу Цумань Ківецівського району Волинської області троє невідомих у масках проникли до приміщення виборчої дільниці № 143, що розташована у приміщенні клубу, де зв'язали працівника міліції та викрали сейф, у якому знаходилося 2 285 виборчих бюлетенів [5].
Крім того, політична нестабільність може слугувати прикриттям для вчинення загальнокримінальних (як насильницьких, так і корисливих) злочинів. За даними Центру зв'язків із громадськістю УМВС України у Вінницькій області, працівники Тростянецького відділу по боротьбі з економічними злочинами викрили аферу з бюджетними коштами під час виборівПрезидента України 2004 року. Як свідчать матеріали попереднього розслідування, посадовець районної територіальної виборчої комісії уклав договір з однією з місцевих фірм про виготовлення списків виборців району. За нібито надані послуги підприємству було перераховано 34,5 тисяч гривень. Насправді ж замість якісної поліграфічної продукції під час 2-го туру виборів Президента України та повторного голосування використовувалися списки виборців, які були надруковані абсолютно безкоштовно на друкарських машинках і комп'ютерах членами територіальних виборчих комісій. Прокуратурою вирішується питання про порушення кримінальної справи за фактом незаконного привласнення бюджетних коштів шляхом зловживання службовим становищем [6]. У Запорізькій області викрито одного з керівників громадської організації "Козацьке Військо Запорізьке Низове", який упродовж жовтня-грудня 2004 року привласнив ввірені йому грошові кошти в сумі понад 27 тис. грн., які були перераховані з бюджету Запорізької міської ради розпорядженням міського голови нібито за охорону громадського порядку на території закладів освіти міста Запоріжжя. Фактично зазначені грошові кошти він витратив на оплату членам цієї громадської організації за участь у мітингах на підтримку одного з кандидатів у Президенти України. Порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) [7].
Необхідно вказати і на важливу роль, яку відіграють вибори в процесах криміналізації суспільства, оскільки вони надають можливість проведення до органів державної влади та місцевого самоврядування осіб, які мають злочинний умисел, або є представниками злочинних угруповань. В одному з найбільш ґрунтовних досліджень з питань протидії корупції М.І. Мельника "Корупція: сутність, поняття, заходи протидії" [8] наводяться дані правоохоронних органів України, які свідчать, що у представницькі органи влади на виборах 1998 року було обрано значну кількість осіб, які або є організаторами (активними учасниками) організованих злочинних угруповань, або до моменту їх обрання вчинили злочини корупційного характеру. Так, за інформацією Центру громадських зв'язків Головного управління МВС України в Криму, депутатами Керченської міської ради було обрано дев'ять організаторів (активних членів) організованих злочинних угруповань [8, c. 60]. Причому М.І. Мельник вказує, що "проникнення представників злочинних угруповань до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, публічної політики являє собою не поодинокі випадки, а є стійкою тенденцією в українській дійсності, засвідчено не лише фахівцями-кримінологами, політологами, а й визнано на найвищому політичному рівні" [8, c. 60]. На нашу думку, кримінологічне дослідження суспільно-небезпечних проявів, до яких відносяться і злочини, у виборчому процесі сприятиме вирішенню локальних завдань протидії корупції (яка виражається у підкупі членів виборчої комісії, впливі на виборчий процес злочинних угруповань тощо).
Слід мати на увазі і суспільні сподівання народу, який засобами безпосередньої демократії, тобто виборами, формує органи влади. Так, одне з соціологічних опитувань, проведене соціологічною службою Центру Разумкова напередодні Дня Незалежності - з 7 по 16 серпня 2002 року наводить такі дані. 92 % опитаних громадян України переконані, що вони не впливають на центральну владу, 89,9 % - на владу місцеву, й лише 0,7 % - вважають, що можуть істотно впливати на ту й ту владу [9].
За період з 1991 по 2005 рік в Україні відбувся ряд виборів до парламенту (1994, 1998, 2002 роки), Президента України (1991, 1994, 1999, 2004 роки), органів місцевого самоврядування. Як було зазначено в ряді аналітичних публікацій, найдемократичнішими виявилися вибори глави держави 1991 року. На наступних президентських виборах їхній демократизм зменшувався, а використання адміністративного ресурсу зростало. Але найбільш гостру критику викликали вибори Президента України 2005 року як з боку вітчизняних спостерігачів, так і закордонних [10]. Причому увага з боку іноземних держав, міжнародних організацій до виборів в Україні постійно зростала, що стало, навіть, підставою для звинувачень іноземних держав у втручанні у внутрішні справи.
Негативна оцінка виборів 2004 року в Україні була зумовлена в першу чергу порушеннями виборчого законодавства, які відзначалися як державними органами, які здійснюють контроль за дотриманням законодавства про вибори, так і спостерігачами (громадських організацій, іноземних дипломатичних представництв, міжнародних урядових і неурядових організацій). Якщо виявлені порушення на попередніх виборах не давали підстав говорити про значний вплив на результати волевиявлення громадян, то в даному випадку рішенням Верховного Суду України від 3 грудня 2004 року [11] було встановлено факти масового порушення виборчого права, що не дозволить визначити волевиявлення громадян. Таким чином, порушення стали підставою для

 
 

Цікаве

Загрузка...