WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Суспільно небезпечні прояви у виборчому процесі в Україні - Реферат

Суспільно небезпечні прояви у виборчому процесі в Україні - Реферат


Реферат на тему:
Суспільно небезпечні прояви у виборчому процесі в Україні
Вибори є одним з найбільш важливих політичних інститутів, за допомогою якого формуються органи влади. Вони виступають як інструмент побудови органів влади, засіб участі населення у суспільно-політичному житті. Досвід проведення виборів в Україні свідчить, що вони характеризуються рядом суспільно небезпечних проявів, які недостатньо досліджені вітчизняними вченими із позицій кримінологічної науки. Тому метою цієї статті є визначення і кримінологічна характеристика таких протиправних проявів, які необхідно врахувати при розробці концепції протидії правопорушенням у виборчому процесі.
Характеризуючи виборчий процес, необхідно визначити і розкрити його сутність як суспільного процесу, що може створювати криміногенні умови, а також піддаватися впливу криміногенних умов, які продукуються іншими процесами - економічними, політичними, культурними тощо.
Якщо звернутися до визначень, які надаються наукою конституційного права, то під виборчим процесом розуміється "врегульована правовими та іншими соціальними нормами діяльність органів, організацій, окремих громадян, їх колективів і груп (суб'єктів виборчого процесу) з підготовки та проведення виборів до представницьких та інших виборних органів державної влади і місцевого самоврядування" [1, с. 164-165].
До основних його засад, тобто принципів, належать такі [2, ст. 11]:
1) законність і заборона незаконного втручання будь-кого у виборчий процес;
2) політичний плюралізм (багатопартійність);
3) гласність і відкритість виборчого процесу;
4) рівність прав суб'єктів виборчого процесу (кандидатів);
5) свобода передвиборної агітації;
6) рівний доступ до засобів масової інформації;
7) неупередженість до партій (блоків), кандидатів у депутати органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, керівників підприємств, установ та організацій.
Саме ці принципи виборчого процесу необхідно врахувати під час розробки попереджувальних заходів щодо правопорушень у виборчому процесі, які складатимуть основу концепції протидії злочинності у сфері виборчого процесу. Так, вжиття заходів з боку держави щодо неупередженого ставлення до партій (блоків), кандидатів у депутати з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, керівників підприємств, установ та організацій, попереджуватиме ведення незаконної агітації на підприємствах, установах, примушування до голосування за певну партію (блок), певних кандидатів, тобто використання того, що охоплюється в літературі терміном "адмінресурс".
Виборчий процес складається з кількох етапів, або стадій, які в науці конституційного права традиційно поділяються на наступні [1, c. 169]:
1) призначення виборів;
2) утворення виборчих органів;
3) утворення виборчих округів і виборчих дільниць;
4) складання списків виборців (реєстрація виборців);
5) висування і реєстрація кандидатів;
6) передвиборна агітація;
7) голосування, підрахунок голосів виборців, встановлення та оприлюднення результатів виборів.
Це узагальнене викладення стадій виборчого процесу залежно від виду виборів (народних депутатів України, Президента України) виборчий процес може мати і певні особливості. Так, пункт 4 статті 11 Закону України "Про вибори Президента України" вказує, що "виборчий процес включає такі етапи:
1) утворення територіальних виборчих округів;
2) утворення виборчих дільниць;
3) утворення територіальних та дільничних виборчих комісій;
4) формування списків виборців, їх перевірка та уточнення;
5) висування та реєстрація кандидатів;
6) проведення передвиборної агітації;
7) голосування у день виборів Президента України;
8) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування і результатів виборів Президента України".
Відповідно до пункту 5 цієї ж статті у разі необхідності виборчий процес може включати також такі етапи:
1) повторне голосування;
2) підрахунок голосів виборців і встановлення підсумків повторного голосування та результатів виборів Президента України.
Аналіз літератури, присвяченої виборам, приводить до висновку про виняткову важливість належного забезпечення виборчого процесу, внаслідок якого формуються органи влади, що здійснюють безпосереднє керівництво державою, а також визначають стратегічні напрями її розвитку. Незабезпечення вільного волевиявлення громадян призводить не тільки до порушення їх суб'єктивних прав, але і до негативних процесів в економіці, соціальній, духовно-культурній сфері. Це пояснюються невідповідністю позиції виборців, які в більшості проголосували за певного кандидата, та позицією осіб, які внаслідок порушень були обрані на посади. Крім того, нестабільність політичної ситуації в державі, спричинена порушеннями виборчого законодавства, посилює напруження в суспільстві, створює сприятливі умови для розпалювання міжетнічних, релігійних конфліктів, погіршує інвестиційний клімат у державі, може спричинити нестабільність фінансово-кредитної сфери (так, нестабільна політична ситуація наприкінці 2004 року призвела до коливань курсу національної грошової одиниці - гривні, тимчасову заборону на видачу вкладів із депозитних рахунків і на оформлення кредитів [3]).
Окремо слід вказати на загострення загальнокримінальної ситуації в країні, окремому регіоні під час проведення виборів, оскільки загальнокримінальні злочини можуть використовуватися як засіб боротьби з політичними опонентами (наприклад, умисне знищення чи пошкодження майна, нанесення тілесних ушкоджень тощо). Досить яскраво це виявилося у нападі на учасників мітингу біля ЦВК 23 жовтня 2004 року, заподіянні їм тілесних ушкоджень, побитті вікон у приміщенні ЦВК та використання димових шашок, що багатьма державними діячами, відомими політиками, у тому числі кандидатами у Президенти України, журналістами та потерпілими

 
 

Цікаве

Загрузка...